Тројца демонстранти загинаа во антивладините протести во Колумбија (ВИДЕО)

Три лица се убиени во вчерашните протести низ Колумбија, изјави колумбискиот министер за одбрана Карлос Холмс Трухило , кога беше објавен повикот за уште еден протест.

Повеќе од 250.000 луѓе излегоа на улиците да изразат незадоволство од владата на претседателот Иван Дуке, вклучително и гнев поради неисполнувањето на ветувањето на владата да преземе акција против корупцијата и убиството на активисти за човекови права.

Поранешниот левичарски претседателски кандидат Густаво Петро денеска повика протест на кој се удира во садови и тави на централниот плоштад Богота. Неговиот повик не беше поддржан од синдикатите кои го организираа маршот.

Холмс Трухило им рече на новинарите дека е во тек истрага за трите смртни случаи во провинцијата Вале дел Каука.

„Во последните неколку часа властите ја потврдија смртта на две лица во немирите во Буенавентура и на уште едно лице во Канделарија, општина Вале“, рече тој, додавајќи дека групата демонстранти имале намера да го ограбат трговскиот центар Вива Буенавентура.

Според него, безбедносните сили биле повикани поради обид за грабеж. Групата фрлала камења кон нив и ги нападнала со стапови.

Ветеринарната комора апелира да се искористат бенефициите за бесплатно чипирање на домашните миленици

Сопствениците на домашни миленици да ја искористат можноста за бесплатно микрочипирање на своите миленици.

Ветеринарната комора на Република Македонија, на истекот на кампањата за масовна идентификација и регистрација на домашните миленици (чипирање), која завршува на 31.12.2019 година, апелира до сопствениците на домашни миленици да ја искористат можноста за бесплатно микрочипирање на своите миленици.

После истекот на овој период, како што велат од Ветеринарната комора, микрочипирањето и регистрацијата ќе се наплаќа по редовна цена, а Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) и другите инспекциски служби ќе вршат зајакната контрола и ќе ги санкционираат сопствениците кои не го идентификувале својот домашен миленик.

До овој момент во информативниот систем на АХВ се регистрирани 72.155 домашни миленици од кои 69.234 кучиња и 2.921 мачки.

Ветеринарната комора, преку своите членови и понатаму ќе се вклучува во сите активности, кои имаат за цел јакнење на одговорното сопствеништво, како еден од најважните предуслови за решавање на долгогодишните проблеми со бездомните животни. /МИА

Во поплавите во Уганда загинале 16 лица

Најмалку 16 лица загинале во поплавите во африканската држава Уганда.

Портпаролката на Црвениот крст на Уганда Ирене Накаиста изјавила дека обилните дождови предизвикале голема природна катастрофа на истокот од таа африканска земја.

Локалните власти соопштуваат дека повеќе од 10.000 мештани се евакуирани од најзагрозените региони и привремено се здружени по училишта и цркви.

Владата на Уганда издвоила 5,4 милиони долари за помош на загрозените од овие поплави.

Мачеле и убиле куче а потоа го оставиле врзано за ограда од мост

Откако го мачеле и убиле го оставиле врзано за ограда од мост во населбата Мала Губа во Србија.

Имено, како што се гледа на фотографијата, несреќното животно е мачено и врзано а покрај него се наоѓа и локва со крв.

Билјана Вуќелиќ од Прокупље, која е застапник на животните е згрозена од овој чин.

-Страшно е што овој крај станува мачилиште за животни и ова ги преминува сите граници на нормално однесување, вели таа.

Едно здружение за заштита на животните од Србија понудило и 1.000 евра за оној кој ќе даде информација за сторителите на ова злодело.

притисни ентер