Се работи на нов закон за работни односи, кој треба да ги унапреди работничките права

Унапредување на работничките права, зајакнување на социјалниот дијалог и колективно договарање, треба да овозможи новиот закон за работни односи за кој повеќе од година и пол разговараат социјалните партнери – државата, работодавачите и синдикатите.

Законските одредби треба да бидат усогласени со европските и светски стандарди, но и јасни и прецизни и договорени низ дијалог со цел да можат да се применуваат и почитуваат.

-Ние како синдикати се залагаме за договори за вработување на определено време само во исклучителни објективни услови со траење до една година, за 38 часовна работна недела, за породилно отсуство до 12 месеци, почитување на уредувањето на платите со закон, но и со колективен договор, за целосно остварување на правото на годишен одмор и почитување на конвенциите за слобода за синдикално организирање, унапредување на колективното договарање и социјален дијалог на сите нивоа, рече претседателот на ССМ Дарко Димовски.

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска истакна дека размислувањата на европските и светски синдикални движења одат во насока на баланс, и да се заштитат работничките права но и да се постави флексибилност на пазарот на труд што, како што рече, е важно за економскиот раст.

Таа појасни дека во изминатите година и половина се разговара со овој закон и со синдикатите, но и со организациите на работодавачи за тоа какво подобрување на работничките права е потребно, а вклучени биле и академската фела и стопанските комори, иако законски тие не се дел од партнерите за социјалниот дијалог.

-Потебни се уште неколку нивоа дискусии за да се договорат големите или стратешките прашања кои овој закон ги решава, европски и усогласен со европските директиви. Кога ќе биде постигнат конечниот договор тоа ќе го соопштиме заедно со нашите партнери, рече Царовска.

Таа иако не сакаше да појаснува за кои делови е постигната согласност само рече дека ширината на Организацијата на работодавачи и на стопанските комори била на завидно ниво, затоа што, како што рече, се смета дека инвестирањето во работникот во овој период на развој на нашата држава е неопходно со цел квалитетните работници да останат тука да работат и да бидат попродуктивни. Можам само да кажам, рече Царовска, дека немаше драстични противења.

Таа е уверена законските одредби зад кои сите застанат се прецизни, тие и ќе се почитуваат.

Премиерот Зоран Заев вели дека договорањето за овој закон е само уште една од активностите на Владата за унапредување на правата на работниците и подигнување на нивниот стандард.

-Капитал факторот треба да споделува повеќе профит со работниците, кои така ќе бидат попродуктивни, но и ќе враќаат со повеќе трошење, плаќање давачки кон државата, со обезбедување поквалитетн живот, а на среден и краток рок од тоа сите ќе имаат добивка. Фер распределбата за сите чинители во општеството и економијата ќе ја направи нашата земја подобро место за живеење, а и ќе ги мотивра младите да останат овде да создаваат семејства и да градат кариера, рече Заев.

Со новиот закон, додаде тој, треба да се најдат решенија за сезонската работа, за работата од дома и домашната работа, за работа на определено време и работата од далечина, еднаквиот третман на мажите и жените, за регулација за ноќната работа, дискриминацијата, еднаква плата за работа со еднаква вредност, …

Тој смета дека планира вградување на директивите на ЕУ и МОТ, што заедно со инклузивноста на процесот за донесување во дијалог со социјалните партнери ќе овозможи законот да може доследно да се применува и почитува.

Лука Винсентини, генералниот секретар на европската конфедерација на синдикати вели дека државата направила доста за работниците во зиминатиот период особено со зголемување на БДП и минималната плата, но оти тоа се уште не е доволно.

– Треба да се понудат квалитетни работни места за младите со цел тие да не ја напуштат државата, но и исто така и платите да бидат на соодветно ниво затоа што ние имаме минимална плата која е на пониско ниво отколку што изнесува потрошувачката кошничка. Исто така она што е битно е почитувањето на колективното договарање особено во приватниот сектор, рече тој.

За почитувањето на правата на работниците треба да се води сметка при донесувањето законот за работни односи. Треба, додаде, да се задржат позитивните работи во постојниот, да се зајкне колективното договарање и социјалниот дијалог и да се земе предвид јазот со европското законодавство.

Смета и дека државата треба да побара од инвеститорите во земјава да овозможат почитување на работничките права онака како што тоа го прават во нивните земји. 

Во вреќи најдени остатоци од 50 човечки тела на фарма во Мексико

Полицијата претпоставува дека масовната гробница пронајдена пред еден месец на фарма недалеку од Гвадалахара, Халиско, е поврзана со војна на нарко картелите.  

Раскинатите делови од телата се најдени во пластични кеси, при што се претпоставува дека имало остатоци од најмалку  50 убиени луѓе. Досега се идентификувани 13 лица - една жена и 12 мажи.

Областа во северозападниот дел на Мексико е седиште на картелите на новата генерација Халиско. Нивниот лидер е Немесио Осегура Сервантес, попознат како Ел Менчо, кој исто така се нарекува нов Ел Чапо.

Ова е само една од низата масовни гробници пронајдени околу Гвадалахара. Во јули, за време на градежни работи, биле пронајдени 34 тела во дворови , а во септември беа идентификувани 41 тело во 119 вреќи фрлени во бунар.

Половина италијански град евакуиран поради бомба од Втората Светска војна (ВИДЕО)

Повеќе од половина од жителите на градот Бриндизи во јужна Италија биле вчера евакуирани поради деактивирање голема  бомба од Втората светска војна.

Околу 54.000 луѓе од вкупно 80,000 жители ги напуштија своите домови во 8 часот , изјави портпаролката на Градското собрание, Франческа Кумо.

Тоа е прва бомба од Втората светска војна што е пронајдена во градот по 1945 година и најголема евакуација во Италија во повоениот период, изјави Кумо.

Британската бомба била долга околу еден метар и тежела 225 килограми и била фрлена во 1941 година. Била недопрено, закопана во земја до 2 ноември кога биула ископана од градежните работници, јавува Си-Ен-Ен.

Во неделата италијанските вооружени сили ја пренеле бомбата на безбедно подрачје во блискиот каменолом, каде што денес ќе се изврши контролирана експлозија. Пред операцијата, жителите се евакуирани и им било дозволено да се вратат во своите домови околу 13 часот.

Заменик министерот Макрадули во посета на Кавадарци

Борбата за здрава животна средина е еден од приоритетите, порача заменик министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули.

Тој денеска беше во посета на Кавадарци, каде разговараше со кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев за проектите со кои општината има аплицирано и добиено пари од Министерството.

-Ме радува што заеднички соработуваме во зачувувањето на здравата животна средина, но и намалувањето на аерозагадувањето,  како еден од најголемите предизвици што постои во Република Северна Македонија. Денеска во рамки на имплементацијата на планот за чист воздух, ќе ги посетиме училиштата каде се врши замената на еколошките извори и замената на нафта со уреди на струја. Она што сакам да го нагласам е дека ова не само што е добро за децата кои учат таму, туку тоа значи и заштеда на пари, рече Макрадули.

Со енегетската ефикасност, додаде, некаде заштедите можат да дојдат и до триесетина проценти.

-Во една заедничка борба, како што тоа треба да го прават општините заедно со централната власт, ќе успееме да се справиме со предизвиците за заштита на животната средина, нагласи Макрадули.

Јанчев изрази благодарност до Министерството и потсети за кои проекти станува збор. Се работи, како што кажа, за намалување на аерозагадувањето, менување на системот за греење во училиште и градинка со еколошки грејни тела, за што беа издвоени над пет милиони денари. Тука е и проектот за енергетската ефикасност,  за која се добиени милион и 800 илјади денари, за неколку училишта. Градоначалникот потсети и на проектот за завршување на колекторскиот систем.

Прашан за коментар за реакциите на неготинци за изградбата на депонија за индустриски неопасен отпад, Макрадули рече дека во државата мора да се направи систем за третирање на отпадот. Целта на сите вакви системи, нагласи, е да биде добро и за заштитата на животната средина, но и отпадот да се третира, а не да се расфрлува наоколу.

-Будно следиме и согласно на нашите законски обврски, ја контролираме оценката на влијание врз животна средина што е презентирана на јавна расправа. Наша задача е да инсистираме на користење на најдобра пракса и техники кои постојат, за да не се влијае штетно врз животната средина. Во овој момент не е ништо конечно, начинот на продажба или начинот на целиот концепт што е направен, е предмет и на разгледување од страна на државното правобранителство. Во овој момент нема опасност за никој и тоа е еден процес кој не може да се случи преку ноќ, дециден беше Макрадули во изјава за медиумите. /МИА

притисни ентер