Жените избраа автомобил на годината

Светскиот женски автомобил на годината се избира веќе десетина години , а за 2019 наградата ја доби автомобил од Јапонија.

Официјално беше претставен Светскиот женски автомобил на годината, а тоа за 2019 е Mazda3. Жирито, составено исклучиво од жени од 30 земји, по долго размислување одлучи ласкавиот наслов да му го додели на јапонскиот компакт.

Мазда посочува дека најзаслужен за победата е домашниот термин за дизајн Кодо, кој созреал со овој модел. Со тоа тие сметаат дека жените избираат од срце, и тука е важен дизајнот. Фактите, сепак, зборуваат поинаку, и така жирито ја оцени, меѓу другото, безбедноста, практичноста, аспектот на животна средина, обемот на багажникот, па дури и сексапилот. И според овие критериуми , Мазда беше прогласена и за „Семеен автомобил на годината“.

Покрај вкупниот победник, беа избрани најдобрите автомобили во сегмент:

Урбан автомобил на годината: Kia XCeed

Еко-автомобил на годината: Kia Soul EV

Луксузен автомобил на годината: BMW 8 серија

Спортски автомобил на годината: Порше 911

SUV / кросовер на годината: Range Rover Evoque

Семеен автомобил на годината: Mazda3

Во Хрватска 50 новозаразени со корона, починало едно лице

Во Хрватска во последните 24 часа од 763 тестови се регистрирани 50 новозаразени со коронавирус.

Уште едно лица почина од последиците од Ковид -19, објави Националниот штаб за цивилна заштитна .

Во Хрватска во моментов има 1117 активни случаи на корона, од нив 132 пациенти се на болничко лекување, а тројца пациенти се на респиратор.

Од 25 февруари кога во Хрватска бил забележан првиот случај на корона па се до денес вирусот е потврден кај 3722 лица, а досега се тестирани 93571 лице. Од почеток пандемијата во Хрватска има 119 починати од ковид-19 , а оздравени се 2486 лица. Во самоизолација во моментов се 4861 граѓанин.

Фудбалерот на Интер, Брозовиќ поради возење под дејство на алкохол остана без возачка

Хрватскиот фудбалер Марсело Брозовиќ остана без возачка дозвола поради возење во пијан.

Италијанскиот весник „Кориере дела Сера“ наведува дека играчот на Интер бил запрен во неговиот „Ролс Ројс“ во раните утрински часови по вечерното излегување во Милано.

Работата се искомплицвирала кога полицијата го запрела Брозовиќ поради минување на црвено светло.

За среќа фудбалерот на Интер не предизвикал никаков инцидент.

Полицијата брзо го пресретнала и му ја одзела возачката дозвола на лице место.

Фото: Ким Кардашијан без ботокс!!

Најпознатата американска старлета Ким Кардашијан на своите фанови на социјалните мрежи им сподели спомени од младоста, стари фотки и модни комбинации.

-Чувам се, а за време на карантинот исто така ги организирав фотографиите . Пронајдов свои стари модни комбинации. Толку многу добри работи има тука. Дали се сеќавата не некои од нив?Или можеби изгоретините кои ги добив во Мексико, се пошегувала Ким на својот Инстаграм профил.

Но, голем дел од нејзините фанови веднаш забележале дека Ким на фотографиите е природна и нема ботокс.

притисни ентер