Жените избраа автомобил на годината

Светскиот женски автомобил на годината се избира веќе десетина години , а за 2019 наградата ја доби автомобил од Јапонија.

Официјално беше претставен Светскиот женски автомобил на годината, а тоа за 2019 е  Mazda3. Жирито, составено исклучиво од жени од 30 земји, по долго размислување одлучи ласкавиот наслов да му го додели на јапонскиот компакт.

Мазда посочува дека најзаслужен за победата е домашниот термин за дизајн Кодо, кој созреал со овој модел. Со тоа тие сметаат дека жените избираат од срце, и тука е важен дизајнот. Фактите, сепак, зборуваат поинаку, и така жирито ја оцени, меѓу другото, безбедноста, практичноста, аспектот на животна средина, обемот на багажникот, па дури и сексапилот. И според овие критериуми , Мазда беше прогласена и за „Семеен автомобил на годината“.

Покрај вкупниот победник, беа избрани најдобрите автомобили во сегмент:

Урбан автомобил на годината: Kia XCeed

Еко-автомобил на годината: Kia Soul EV

Луксузен автомобил на годината: BMW 8 серија

Спортски автомобил на годината: Порше 911

SUV / кросовер на годината: Range Rover Evoque

Семеен автомобил на годината: Mazda3

Фото: Емили Ратајковски лансираше нова колекција на долна облека

Емили Ратајковски (28) лансираше нова колекција на долна облека, со што се пофали на социјалните мрежи.

Таа позираше заедно со нејзина колешка, а двете носеа само градник, танги и патики. Нивните разголени фотографии ги погледнаа повеќе од 10 милиони луѓе.

Маја Беровиќ без одмор

Маја Беровиќ е неуморна, кога станува збор за работата.

Популарната пејачка објави две нови песни, а претходно ја израдува својата публика на популарната платформа „Deezer”, потоа следеше ново изненадување кога на нејзиниот официјален Јутјуб канал се појавија видеоспотовите „Змај“ и „Улога“. Еден од спотовите е снимен во Доминиканскта Република.

Освен новите синглови, Маја неуморно настапува. Таа пред нова година настапува во Златибор, а за најлудата ноќ Маја Беровиќ ќе пее во Белград.

Новата „Opel Corsa“ ја освои титулата „AUTOBEST 2020“

Новата „Opel Corsa“ е изгласана за „AUTOBEST 2020“, европското признание за „Best Buy Car of Europe“ односно автомобил кој нуди најмногу за својата цена.

Со вкупно 17.617 поени, новата „Corsa“ го освои првото место за само 157 поени пред новата генерација на „Peugeot 208“. Во проценти изразено, од вкупниот број распределени поени во финалето, разликата претставува само 0,2%! „Škoda Kamiq“ се најде на третото место со вкупно 16.848 поени, само 612 поени помалку од новиот „208“. Во вкупното рангирање следат „Renault Clio“ и „Nissan Juke“. Деталните резултати се наведени во „Final Ranking“ секцијата на веб-страницата на „AUTOBEST“.

„AutoBest “организацијата беше создадена во 2001 година со револуционерен концепт за „Best Buy автомобил“, односно автомобил кој нуди најмногу за својата цена достапен на европскиот пазар. Членовите на жирито претставуваат вкупно 31 европска нација, опфаќајќи огромното мнозинство на европското население. За еден автомобил да стане AUTOBEST победник, мора да претставува најдобра понуда за повеќето европски купувачи. Цената, сервисната мрежа, снабденоста со резервни делови и разновидноста на понудата се најважните критериуми во процесот на гласање. Дизајнот и новите технологии се исто така важни критериуми. При одлучувањето за победникот AUTOBEST жирито користи транспарентен систем на гласање, со сложена шема од 13 критериуми.

притисни ентер