Научник на смртна постела решил да стане ,,Дарт Вејдер” (ВИДЕО)

Докторот Питер Боуман Скот-Морган со англиско-американско потекло се наоѓа во терминална фаза , тешко болен од амиотрофична латерална склероза (АЛС).

Дегенеративната состојба го натера Скот-Морган во смел пристап да му се спротивстави и да стане, според неговите зборови, „првиот комплетен киборг на светот“.

Докторот по електронски науки на Твитер неодамна ги извести следбениците дека тој претрпел четири интервенции за подобрување на квалитетот и должината на животот. Тој тврди дека сега е Питер 2,0. Лекарите му вметнале цевка за хранење директно во неговиот стомак, катетер директно во неговиот мочен меур и торба за колостомија во дебелото црево.

Тој, исто така, бил подложен на ларингектомија, постапка во која му било извршено хируршко отстранување на гркланот. Без него, тој веќе не може да зборува со природен глас, но тој веќе не ризикува плунката случајно да се акумулира во белите дробови. Сега дише со помош на респиратор.

„Само што пристигнав дома по 24 дена интензивна нега. Сите медицински процедури се завршени со голем успех“, напиша тој на Твитер, шегувајќи се дека неговиот мини-вентилатор  работи многу потивко од оној на Дарт Ведер.

На Скот-Морган му бил дијагностициран АЛС во 2017 година и од тогаш ја насочил целата своја експертиза за да ги ублажи симптомите на болеста. Тој на својата страница тврди дека ова е „експеримент во живо“ и се надева дека може да им помогне на другите кои се борат со АЛС.

Во блиска иднина, го чека надградба на столот за да може полесно да се движи. Ласерската операција на очите му овозможува подобро да го прочита и контролира компјутерскиот екран со очите. Со тек на време, неговите очи ќе станат единствениот мускул што ќе може да го контролира.

Морган живее во Девон , Англија со неговиот сопруг Френсис. Документарецот во кој се опишува неговата транзиција во „киборг“ ќе биде емитуван на почетокот на следната година.

Драстична промена: Тања Савиќ стана русокоса

Пеачката Тања Савиќ од почетокот на својата кариера не експериментираше многу со својот изглед.

Таа е препознатлива по својата црна коса, меѓутоа пеачката на социјалните мрежи покажа каква промена направила.

-Драги мои, сакам да ја најавам долго очекуваната песна. Доаѓа песна која ќе го растопи и најтврдото срце. Спотот само што не е завршен, до тогаш уживајте во фотографиите. Очекувајте нешто сосема поинакво од она што до сега сум го работела, порача Тања.

Нејзините фанови се воодушевени од новиот изглед.

Фото: Северина има иста чанта како Меган Маркл

Северина овој викенд објави фотографии од Монте Карло каде што отпатувала со својот сопруг Игор.

Хрватската пеачка изненади многумина со својот стајлинг на последните фотографии.

На фотографиите се гледа скапоцена кожна чанта од уругвајската дизајнерка Габриела Хеарс  каква што има и војводката Меган.

Оваа чанта чини околу 1800 евра.

Јагуар претстави седишта кои симулираат одење

Голем број на возачи по долго патување чувствуваат болка во лумбалниот дел од рбетот и рамената.

Експертите советуваат почести паузи за време на подолгите патувања, за да се избегнат воспалувања и повреди кои настануваат поради неудобно седење.

Конструкторите од компанијата Јагуар осмислија нов тип на автомобилско седиште. Иновативниот производ симулира движења  слични на оние кои настануваат кога одиме.

Седиштето моментално се тестира во одделна компанија задолжена за производство на ентериер на возила.

За време на возењето ова седиште се помрднува и создава вибрации кои симулираат чекорење. Со тоа се намалува здравствениот ризик од долго седење зад воланот. Седиштето се прилагодува на анатомијата на телото на секој возач и патник.

Според податоците од Светската здравствена организација, повеќе од една четвртина од луѓето на планетата поминуваат премногу време во седечка положба. Тоа предизвикува сериозни оштетувања на мускулите на нозете, деформирање на колковите и рбетот. Професионалните возачи се посебно загрозени, затоа што работниот ден го проаѓаат зад волан во подолги временски интервали.

Компанијата Јагуар со своите иновации сака да го унапреди здравјето на своите купувачи.

притисни ентер