Научник на смртна постела решил да стане ,,Дарт Вејдер” (ВИДЕО)

Докторот Питер Боуман Скот-Морган со англиско-американско потекло се наоѓа во терминална фаза , тешко болен од амиотрофична латерална склероза (АЛС).

Дегенеративната состојба го натера Скот-Морган во смел пристап да му се спротивстави и да стане, според неговите зборови, „првиот комплетен киборг на светот“.

Докторот по електронски науки на Твитер неодамна ги извести следбениците дека тој претрпел четири интервенции за подобрување на квалитетот и должината на животот. Тој тврди дека сега е Питер 2,0. Лекарите му вметнале цевка за хранење директно во неговиот стомак, катетер директно во неговиот мочен меур и торба за колостомија во дебелото црево.

Тој, исто така, бил подложен на ларингектомија, постапка во која му било извршено хируршко отстранување на гркланот. Без него, тој веќе не може да зборува со природен глас, но тој веќе не ризикува плунката случајно да се акумулира во белите дробови. Сега дише со помош на респиратор.

„Само што пристигнав дома по 24 дена интензивна нега. Сите медицински процедури се завршени со голем успех“, напиша тој на Твитер, шегувајќи се дека неговиот мини-вентилатор  работи многу потивко од оној на Дарт Ведер.

На Скот-Морган му бил дијагностициран АЛС во 2017 година и од тогаш ја насочил целата своја експертиза за да ги ублажи симптомите на болеста. Тој на својата страница тврди дека ова е „експеримент во живо“ и се надева дека може да им помогне на другите кои се борат со АЛС.

Во блиска иднина, го чека надградба на столот за да може полесно да се движи. Ласерската операција на очите му овозможува подобро да го прочита и контролира компјутерскиот екран со очите. Со тек на време, неговите очи ќе станат единствениот мускул што ќе може да го контролира.

Морган живее во Девон , Англија со неговиот сопруг Френсис. Документарецот во кој се опишува неговата транзиција во „киборг“ ќе биде емитуван на почетокот на следната година.

Роби Вилијамс успеа да го достигне рекордот на Елвис Присли

Роби Вилијамс е меѓу најслушаните музичари во Велика Британија, бидејќи по 13-ти пат стигна до број еден на топ листите што му успеа само на кралот на рокенролот, Елвис Присли.

Албумот на Роби „Божиќен подарок“ се најде на второто место зад групата „Колдплеј“ минатата недела, но сега е број еден, пренесуваат британските медиуми.

Сепак, апсолутен носител на рекорд по бројот на албуми на прво место се уште се „Битлси“, кои имаа 15 вакви албуми.

Песната на австралиската пејачка Tones & I, Dance Monkey го изедначи рекордот за женски синглови, што десет недели ги собори топ листите.

Само американската пејачка Витни Хјустон во 1992 година со „Јас секогаш ќе те сакам“ и Ријана со нејзината „Чадор“ од 2007 година имаа таков успех.

Подемот на Роби значи дека само два од неговите соло албуми не успеале да го достигнат првото место. Неговиот албум во живо од 2003 година од Кневворт и Reality Killed Video Star  стигнаа до број два на топ листите.

Вилијамс исто така испеа четири албуми со групата Take That, кои исто така се најдоа на првото место, што значи дека тој се појавил на 17-те албуми на табелата како соло уметник или дел од групата.

Но, британскиот пејач сè уште е далеку зад Сер Пол Мекартни, кој е на топ листите како соло пејач, со „Битлси“ и „Вингс“ со вкупно 22 албуми на првите места.

Чудо од дете: Го напуштил факултетот зашто нема да дипломира на помалку од 10 годишна возраст

Белгиското чудо од дете што се надеваше дека ќе дипломира на холандски универзитет пред неговиот десетти роденден го напуштил факултетот, пренесува BBC.

Родителите на Лорен Симонс се надевале дека нивниот деветгодишен син ќе може да дипломира пред 26 декември, кога му е роденденот и ќе  стане првиот на светот што дипломирал на возраст под 10 години.

Бидејќи Универзитетот во Ајндховен соопшти дека малиот генијалец имал премногу испити за да дипломира до неговиот роденден, родителите на Лорен решиле да го извадат нивниот син од факултетот.

Понудата да дипломира нивниот син  на факултетот за електротехника до средината на следната година, беше студено одбиена. Студиите, што обично траат три години, требало малото момче  да ги заврши за само десет месеци, велат родителите.

Таткото Александар Симонс вели дека бил критикуван на универзитетот за изложување на неговиот син на толку многу медиумско внимание.

"Ни кажаа дека извршивме преголем притисок од медиумите за нашето дете и дека Лорен ќе мора да помине психијатриски прегледи ако продолжиме. Ако детето добро игра фудбал , сите сметаме дека вниманието на медиумите е одлична работа. Мојот син има различен талент. Зошто да не биде горд на тоа? “, изјави Александар Симонс.

Универзитетот потврди дека станува збор за дете со уникатен талент, но и дека не сакаат да извршат несоодветен притисок врз него.

Што се случува со Бритни Спирс – Фановите повторно загрижени (ФОТО)

Бритни Спирс, која го прослави својот 38-ти роденден пред неколку дена, е повторно снимена како излегува од клиниката во Лос Анџелес во друштво на телохранителите.

Писателката-текстописец и поранешната поп-sвезда изгледаше расеана и запуштена. Покрај неуредната коса и размачканата шминка, Бритни носеше фармерки, бела маица, отворени сандали и бели чорапи.

Дека нешто повторно се случува со пејачката , зборуваат загрижените фанови кога пред два дена таа на Инстаграм објави кратко видео на кое танцува во нејзиниот дом.

Иако самото видео се чини надреално, Бритни ги загрижи сите со црната размачкана шминка околу очите поради што изгледа како да не се измила неколку дена.

Минатата недела Спирс го прослави 38-от роденден во Мајами со своето момче Сем Асгари.

Кон средината на  годинава, таа го откажа престојот во Лас Вегас заради проблем со менталното здравје со кое се бори веќе 12 години. Нејзиниот менаџер тогаш рече дека не е сигурен дали таа некогаш повторно ќе се појави на настапи.

притисни ентер