Заев не ја коментира Русковска, за ветингот во судството вели дека е неопходен процес

Не коментирам за обвинителката Русковска.

Премиерот Зоран Заев не сака да ја коментира вчершната најава на обвинителката Вилма Русковска дека ќе бара финансиска истрага за судиите во Апелацискиот суд кои ја пуштија поранешната сепцијална јавна обвинителка Катица Јанева во куќен притвор.

-Не коментирам за обвинителката Русковска. Прибе во својот извештај вели политичарите да избегнуваат коментари за одредени постапки на судии, обвинители, рече Заев одговарајќи на новинарски прашања по денешната промоција на веб платформата „Отворени финансии".

Премиерот Заев повтори дека ветинг ќе има за судовите и обвинителствата, бидејќи тоа е неопходен процес што мора да се случи.

– Нашиот народ очекува протресување на судии, обвинители, политичари, директори… Тоа треба добро да се организира. Поучени од искуството од Албанија треба да знаеме дали сме подготвени, да се анализира за да не останеме без судии и обвинители. Ветигот е наша обврска како општество. Не мислам дека политичарите не треба да го спроведуваат ветингот. Мора да се помине низ тој процес. Во иднина очекуваме низ поглавјата да имаме трансформација на нашето општество. Мора да се протресеме сите, да се знае дека ако сме влезени да и служиме на државата, треба транспарентно да ги дадеме сите наши податоци и за нашето семејство за да го отстраниме личниот интерес, рече Заев.

Посочи дека имал и политичко ветување за реизбор во правосудството. – Аргументите беа дека немаме доволен резервоар при евентуално анулирање на одредени судии и обвинители. Ако се случи стотина да не можат да го поминат ветингот, немаме како да го пополниме тоа. Ние по систематизација во правосудството имаме 750 судии, а во моментот има 520. И ако се случи стотина да не може да го поминат ветингот ние немаме од каде да ги надополниме тие стотина, а не пак другите 200. Академијата има „тесно грло" и не продуцира многу луѓе, рече Заев.

Верувам, додаде тој,  дека имаме квалитетни кадри со над пет години искуство, адвокати, универзитетски професори…

Премиерот Заев рече дека во врска со овој процес има позитивни сигнали и од опизицијата и оти се надева дека наскоро ќе се реализира. 

Во вреќи најдени остатоци од 50 човечки тела на фарма во Мексико

Полицијата претпоставува дека масовната гробница пронајдена пред еден месец на фарма недалеку од Гвадалахара, Халиско, е поврзана со војна на нарко картелите.  

Раскинатите делови од телата се најдени во пластични кеси, при што се претпоставува дека имало остатоци од најмалку  50 убиени луѓе. Досега се идентификувани 13 лица - една жена и 12 мажи.

Областа во северозападниот дел на Мексико е седиште на картелите на новата генерација Халиско. Нивниот лидер е Немесио Осегура Сервантес, попознат како Ел Менчо, кој исто така се нарекува нов Ел Чапо.

Ова е само една од низата масовни гробници пронајдени околу Гвадалахара. Во јули, за време на градежни работи, биле пронајдени 34 тела во дворови , а во септември беа идентификувани 41 тело во 119 вреќи фрлени во бунар.

Половина италијански град евакуиран поради бомба од Втората Светска војна (ВИДЕО)

Повеќе од половина од жителите на градот Бриндизи во јужна Италија биле вчера евакуирани поради деактивирање голема  бомба од Втората светска војна.

Околу 54.000 луѓе од вкупно 80,000 жители ги напуштија своите домови во 8 часот , изјави портпаролката на Градското собрание, Франческа Кумо.

Тоа е прва бомба од Втората светска војна што е пронајдена во градот по 1945 година и најголема евакуација во Италија во повоениот период, изјави Кумо.

Британската бомба била долга околу еден метар и тежела 225 килограми и била фрлена во 1941 година. Била недопрено, закопана во земја до 2 ноември кога биула ископана од градежните работници, јавува Си-Ен-Ен.

Во неделата италијанските вооружени сили ја пренеле бомбата на безбедно подрачје во блискиот каменолом, каде што денес ќе се изврши контролирана експлозија. Пред операцијата, жителите се евакуирани и им било дозволено да се вратат во своите домови околу 13 часот.

Заменик министерот Макрадули во посета на Кавадарци

Борбата за здрава животна средина е еден од приоритетите, порача заменик министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули.

Тој денеска беше во посета на Кавадарци, каде разговараше со кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев за проектите со кои општината има аплицирано и добиено пари од Министерството.

-Ме радува што заеднички соработуваме во зачувувањето на здравата животна средина, но и намалувањето на аерозагадувањето,  како еден од најголемите предизвици што постои во Република Северна Македонија. Денеска во рамки на имплементацијата на планот за чист воздух, ќе ги посетиме училиштата каде се врши замената на еколошките извори и замената на нафта со уреди на струја. Она што сакам да го нагласам е дека ова не само што е добро за децата кои учат таму, туку тоа значи и заштеда на пари, рече Макрадули.

Со енегетската ефикасност, додаде, некаде заштедите можат да дојдат и до триесетина проценти.

-Во една заедничка борба, како што тоа треба да го прават општините заедно со централната власт, ќе успееме да се справиме со предизвиците за заштита на животната средина, нагласи Макрадули.

Јанчев изрази благодарност до Министерството и потсети за кои проекти станува збор. Се работи, како што кажа, за намалување на аерозагадувањето, менување на системот за греење во училиште и градинка со еколошки грејни тела, за што беа издвоени над пет милиони денари. Тука е и проектот за енергетската ефикасност,  за која се добиени милион и 800 илјади денари, за неколку училишта. Градоначалникот потсети и на проектот за завршување на колекторскиот систем.

Прашан за коментар за реакциите на неготинци за изградбата на депонија за индустриски неопасен отпад, Макрадули рече дека во државата мора да се направи систем за третирање на отпадот. Целта на сите вакви системи, нагласи, е да биде добро и за заштитата на животната средина, но и отпадот да се третира, а не да се расфрлува наоколу.

-Будно следиме и согласно на нашите законски обврски, ја контролираме оценката на влијание врз животна средина што е презентирана на јавна расправа. Наша задача е да инсистираме на користење на најдобра пракса и техники кои постојат, за да не се влијае штетно врз животната средина. Во овој момент не е ништо конечно, начинот на продажба или начинот на целиот концепт што е направен, е предмет и на разгледување од страна на државното правобранителство. Во овој момент нема опасност за никој и тоа е еден процес кој не може да се случи преку ноќ, дециден беше Макрадули во изјава за медиумите. /МИА

притисни ентер