Генералниот секретар на СДСМ , Николовски на средба со делегација на ЕУ во државава

Партиска делегација на СДСМ предводена од генералниот секретар Љупчо Николовски, оствари средба со делегација на ЕУ во земјава предводена од Елса Фанет,  Шефица на Дивизијата за Западен Балкан при Европската служба за надворешни акции .

Според соопштението на СДСМ, на средбата на која присуствуваше и меѓународниот секретар на СДСМ, Дане Талески, се разговараше за актуелните политички случувања во земјата, процесот на реформи, но и за престојните предвремени парламентарни избори.

Недобивањето на датум за преговори со ЕУ , предизвика големо разочарување кај граѓаните и огорченост. Тоа што ЕУ не успеа да донесе одлука за отворање преговори со нашата земја го оценивме како историска грешка. Особено што испорачавме се што беше потребно. Но тоа е одлука на Унијата, ние продолжуваме уште позасилено да работиме. Членството во ЕУ нема алтернатива, рече секретарот Николовски.

Николовски информираше за новиот систем на работа и делување на СДСМ кој се постави во партијата, за секојденвите активности на терен, меѓу граѓаните, за постапката околу креирањето на нови политики и новата изборна програмата на партијата. СДСМ денеска е подготвена, мобилизирана, мотивирана и активна на сите нивоа, спремна да одговори на потребите на граѓаните.

На средбата се отвори и темата за владеење на правото, независноста на судството како и застарувањето на случаи. Од страна на СДСМ беше истакнато дека токму незаинтересираноста и неподготвеноста на судството да решава случаи на висока корупција поврзани со криминалот на Никола Груевски и режимот ја создава сликата на недоверба во самиот судски систем .

Залагањата на СДСМ како партија се започнување на постапка за целосен ветинг на сите судии, процес кој ќе започне веднаш по формирање на новата Влада предводена од СДСМ.

Нашите стратешки цели остануваат да бидат членството во НАТО кое го очекуваме во најскоро време и секако влезот во ЕУ. Покрај овие стратешки цели економијата е таа на која што ставаме главен акцент, преку реформите кои досега ги спроведуваме и даваат реални резултати, а бројките тоа го потврдуваат. –посочи Николовски.

Од делегацијата на ЕУ во РСМ, беше истакнато дека продолжуваат со поддршката на нашата земја во евроинтеграциите но и внатрешните реформи,како и спроведувањето на европските стандарди во институциите, во државата.

Три возила учествуваа во несреќата на патот Штип-Радовиш кај патоказот за село Љуботен

Тешка сообраќајна несреќа вечерва во 21:30 часот се случи на патот Штип-Радовиш, во која учествувале три возила. 

Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова за МИА вели дека несреќата се случила кај сообраќајниот знак за селото Љуботен, според првичните информации од терен има повредени и во оваа несреќа, а се повикани и пожарникарите, со цел да ги издават повредени лица.

Повеќе детали околу несреќата најавуваат за утре.

Ова е втора сообраќајна несреќа на патот Штип-Радовиш и тоа во рок од само неполни два часа. МИА претходно информираше за несреќата, која се случи по 19 часот во близина на селото Лакавица во којашто, според директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев повредени se 13 лица, од кои 11 се мигранти и две се жени, македонски државјани. Според она што го видовме на лице место несреќата се случила меѓу две возила марка Мерцедес.

Мигрантите се транспортирале во багажникот во самиот автомобил. Овие две возила излетале од коловозот на десната страна во правец Штип-Радовиш. Според првичните информации од полицијата, возачот на мигрантите побегнал од местото на несреќата. /МИА

Тешка сообраќајка вечерва во близина на штипското село Лакавица, повредени 13 лица

Тринаесет лица се повредени во тешка сообраќајна несреќа која се случи вечерва во близина на штипското село Лакавица во која чествувале две возила, од кои во едното се превезувале мигранти.

Портпаролот на СВР Штип Гордана Панајотова потврдува дека во несреќата учествувале две возила, меѓутоа повеќе детали како се случила не може да даде, бидејќи во тек е увидот од страна на истражните органи.

Директорот на Клиничка болница Штип Ален Георгиев за МИА вели дека во болницата се хоспитализирани 13 лица, од кои 11 се мигранти и двајца се македонски државјани.

Според она што му е презентирано од страна на дежурните лекари, прв впечаток е дека ниту еден од повредените не е во животозагрозувачка состојба, но во тек се прегледите и снимањето со цел да им се утврдат повредите.

Првично станува збор за мигранти од Пакистан, а мигрантите кои се во моментов во болницата во Штип ќе бидат примени на две одделенија, на ортопедија и на хирургија. Георгиев вели дека во текот на ноќта мигрантите ќе бидат и тестирани за КОВИД-19.

Повеќе детали околу несреќата се очекува вечерва или во текот на утрешниот ден. /МИА

Фото: Најзгодната медицинска сестра на светот!!

Лорен Дреин Каган е медицинска сестра, фитнес модел и персонален тренер. 

Атрактивната русокоса станала светски позната кога ги објавила своите мемоари како член на контроверзната „ Westboro“ баптистичка црква.

Атрактивната Лорен има повеќе милиони фанови на социјалните мрежи, секако поради својот изглед.

За многумина од нејзините фанови таа е „најсексапилната медицинска сестра на Инстаграм“. На оваа социјална мрежа Лорен има повеќе од 4 милиони следбеници.

Иако понекогаш Лорен работи и 13 часа на ден, секогаш наоѓа време за интензивен тренинг со кои ја одржува својата совршена става.

притисни ентер