Катица Јанева од Шутка заминува во домашен притвор

По речиси три месеци поминати зад решетки екс специјалната обвинителка Катица Јанева, сега со статус обвинета во случајот Рекет, оди во домашен притвор.

Апелациониот суд ја прифати жалбата на нејзиниот адвокатски тим. Од Шутка, Јанева излегува без гаранција, но изречени се други мерки на претпазливост.

,,Со одлуката која ја донесовме денеска го преиначивме првостепеното решение и определивме мерка куќен притвор за обвинетата Катица Јанева. Апелациониот суд Скопје ја ценеше нејзината здравствената состојба, дека таа поминала повеќе од три месеци во ефективен притвор, и тоа дека веќе постои обвинение со што извршната постапка завршила. Сметаме дека со куќен притвор ќе се обезбеди нејзиното присуство. Дадовме забрана за издавање на нова патна исправа, не смее да ја напушта границата со лична карта, има забрана за комуникација со обвинетите во овој кривично правен настан.”

Решението на судот е стигнато до Шуто Оризари. И е спроведена во станот на синот во Скопје. Јанева на 10 октомври во прединфарктна состојба задржана во приватната клиника „Жан Митрев“. Докторите, според нејзината адвокатка, утврдиле дека Јанева е со висок ризик од инфаркт и предложиле во болницата да остане уште три дена за да се извршат дополнителни прегледи.

Таа е третообвинета во случајот „Рекет“. Според обвинението, Бојан Јовановски (Боки 13) и Зоран Милевски (Кичеец), преку неа, тргувале со влијание кај Камчев, барајќи му пари во замена за олеснителни околности како осомничен во предметот „Империја“ на СЈО.

Во затворски притвор е и првообвинетиот Боки 13, додека Кичеец е во куќен притвор, откако за такво нешто добиле и позитивно мислење од ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција.

Првото рочиште за „Рекет“ е закажано за 3 декември.

Кијану Ривс посетил фабрика за ауспуси во Словенија и одржал таен состанок

Кијану Ривс последните денови ги помина во Словенија, а петокот и саботата ги помина во Прелук, кај Опатија, а потоа се упати кон Љубљана.

Познатиот актер беше воодушевен од Кварнер, кој го посети во друштво на филмскиот продуцент Гард Холингер, со кого во 2011 година ја основаа американската компанија „Arch Motorcycles“.

Ривс бил во Словенија поради неговиот бизнис со мотоцикли. Имено, според словенечките медиуми, Ривс одржал тајна средба со сопственикот на компанијата Акраповиќ, еден од најпознатите светски производители на издувни системи. Покрај тоа, тој ја посети и фабриката за аусуси, а по средбата во Љубљана се упатил кон аеродромот и во неделата наутро заминал од Словенија.

Киану е нормално љубител на мотори, па не случајно го избрал Прелук. Имено, таму се одржало светското првенство во мотоциклизам, а хотелот во кој престојувал се наоѓа во близина на Опатијската кривина. Освен тоа, недалеку од Риека се наоѓа и тркачката патека Гробник, поради што постои можност актерот повторно да го посети Кварнер.

Извор: Индекс

„Google“ исклучува уште една популарна апликација

Апликацијата „Google Pay“ се исклучува во Соединетите Држави.

Самостојната верзија на апликацијата „Google Pay“ веќе нема да биде достапна за американските корисници по 4 јуни оваа година.

Наместо тоа, корисниците се охрабруваат да се префрлат на „Google Wallet“. На другите пазари, апликациите сè уште ќе биде достапна.

Со исклучувањето на „Google Pay“, функциите како што се „P2P“ плаќања, наоѓање и нудење попусти и управување со банкарски сметки исто така ќе исчезнат.

„Google Wallet“ ќе стане главна услуга за безбедно складирање на информации од кредитни картички и лични документи. Паричникот се користи пет пати повеќе од „Pay“ во САД.

На корисниците им се препорачува да ги префрлат своите средства и податоци на „Wallet“ или да забранат сметка до 4 јуни.

Извор: Б92

Збогум на хидрауликата? Претставени на револуционерни сопирачки

Тоа значително ќе го намали растојанието за сопирање.

Германскиот снабдувач на автоделови „ZF“ дизајнираше нов систем за сопирање кој не бара течност за сопирачките или хидраулика за работа. Наместо тоа, силата на сопирање ја обезбедува електричен мотор директно до тркалото.

Додека чувството на сопирање треба да одговара на хидраулични сопирачки, „ZF“ ветува растојание за сопирање од 100 km/h до 0 km/h е девет метри пократко од конвенционалните сопирачки, пишува „Revijahak“.

Дополнително, опсегот на електрични автомобили треба да се зголеми за 17 проценти поради поефикасна рекуперација.

Добавувачот ветува и помали трошоци за одржување. Пониска е и емисијата на ситни честички.

„ZF“ им овозможува на производителите на возила да го состават својот оптимален систем за сопирање од класични хидраулични до нови електрични системи, во зависност од барањата.

Можни се и хибридни форми со, на пример, хидрауличен систем на предната оска и електричен систем на задната оска.

Компанијата не дава информации за точниот датум на лансирање на пазарот.

Извор: Б92

притисни ентер