Државава спроведе 59 проценти од реформите во енергетиката, ЕЗ ја рангира на второ место

Вкупниот просек на спроведувањето на реформите во енергетската област согласно со обврските од Договорот за  Енергетска заедница на државава е 59 проценти, ја рангира на второ место од деветте земји кои се споредуваат. 

Годишниот пораст на Република Македонија е 10 проценти.

Тоа е наведено во денеска објавениот „Годишен извештај за имплементација" изработен од Секретаријатот на Енергетската заедница, кој го прикажува напредокот при спроведувањето и имплементацијата на европското законодавство на земјите-договорни страни на Договорот за основање на Енергетската заедница.

Извештајот, како што соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на РСМЕ (РКЕ), нотира дека Република Македонија е „шампион во реформите во сите енергетски сектори".

РКЕ е рангирана на прво место во напредокот при спроведување и примена на европското законодавство согласно со Договорот за основање на Енергетската заедница и е оценета со 78 проценти.

-Во изминатите 17 месеци Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Македонија успешно го имплементираше Законот за енергетика и Третиот енергетски пакет на Европската унија, преку донесување и одобрување на 33 подзаконски акти, што беше голем предизвик имајќи ги во предвид кратките рокови и сложеноста на прашањата со кои се регулира енергетскиот сектор. Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Македонија успешно ги спроведе: сертификацикацијата на операторот на електропреносниот систем; правното, функционалното и оперативно раздвојување на операторот на електродистрибутивниот систем; работењето на универзалниот снабдувач со електрична енергија; либерализацијата на пазарите на енергија; намалувањето на цените и тарифите на енергијата и услугите кои ги користат потрошувачите, соопшти РКЕ. /МИА

Синот на Бекам, Бруклин купил свршенички прстен од 200 000 долари

Синот на џет сет брачниот пар Дејвид и Викторија Бекам, 21- годишниот Бруклин се свршил со својата девојка Никол Пелтс. 

Според медиумите најстариот син на Дејвид и Викторија,Бруклин на свршеничкиот прстен потрошил дури 200 000 долари. Прстенот има 4,5 до 5 карати.

Ваквиот прстен според британскиот „Мирор“ е популарен меѓу славните личности, а веќе го имаат Џенифер Лопез, Амал Клуни и Џенифер Лоренс.

„Ја прашав својата сродна душа дачли ќе се ожени со мене,ми рече ДА. Јас сум најсреќниот човек на светот. Ветувам дека еден ден ќе бидам најдобриот маж и татко, напишал Бруклин на Инстаграм.

Возбудената Никол потоа кратко одговорила:

-Среќна сум што можам да те викам свој, напишала Никол.

Григор Димитров негативен на корона!

Бугарскиот тенисер Григор Димитров поради кој беше откажано финалето на Адриа турот во Задар го победи корона вирусот.

Димитров на последниот дена на турнирот во Задар, 21 јуни објави дека е позитивен на ковид -19, поради што веднаш беше откажано финалето Ѓоковиќ – Рубљов. Веднаш потоа позитивен тест на корона имаа Новак Ѓоковиќ, Борна Чориќ, Горан Иванишевиќ и двајца тренери.

Прв пат по турнирот во Задар кој предизвика лавина од коментари меѓу светските тенисер се огласи бугарскиот тенисер Григор Димитров.

-Токму сега добив извонредни вести од докторот од Монако, кој потврди дека сум негативен на Ковид-19. Ви благодарам на сите за поддршката во изминатите недели за време на мојот карантин.Се радувам што брзо ќе му се вратам на тренингот и што ќе бидам подготвен за американската турнеја на тврда подлога, напишал Димитров на Инстаграм.

Втор ден од изборниот процес, право на глас денеска имаат болните и изнемоштените

На вториот ден од гласањето за предвремените парламентарни избори, своето право на глас ќе можат да го остварат затворениците, лицата во домашен притвор, внатрешно раселените лица, како и болните и немоќните лица. 

Правото на глас денеска ќе можат да го остварат 8.855 болни и немоќни лица, чии што пријави биле прифатени од вкупно 9.491 пријави што пристигнале до ДИК. во текот на денешниот ден ќе гласаат и 1.657 затвореници во 13 казнено-поправни установи низ земјава, како и 357 стари лица сместени во 17 старски домови.

Државната изборна комисија го отфрла шпекулациите дека имало броење на гласовите од вчера

притисни ентер