Брена и Саша по продажбата на „Гранд“ побогати за 15 мил.евра

До крајот на 2019 година „Јунајтед медија“ ќе стане стопроцентен сопственик на „Гранд“.

Лепа Брена и Саша Поповиќ, заедно со Сопругот на Брена Слободан Живојиновиќ ги продале и останатите 49 проценти од „Гранд продукција“ на компанијата „Јунајтед медија“, која уште во 2014 година го купи пакетот од 51 проценти од акциите за околу 15 милиони евра.

Саша и Брена со новата продажба заработија уште 17 милиони евра , колку што инкасираа и пред 5 години.

Целата трансакција ќе биде завршена до крајот на годинава.

Според српските медиуми Брена и Саша до крајот на годината ќе се повлечат од „Гранд“ , но Поповиќ ќе продолжи да работи на сегашните емисии но сега за плата.

Уделот на Лепа Брена во „Гранд“ во преостанатиот дел од Гранд бил 25 проценти, што значи дека ќе заработи 7650 000 евра, а Саша за делот од 24 проценти ќе добие 7350 000 евра.

Голема казна за хит екипа на Формула 1, докажана е измамата

Racing Point   е казнет со 15 поени и 400 илјади евра казна за копирање на дел од шампионскиот автомобил на Мерцедес од минатата сезона.

Рејсинг Поинт, хит тимот на оваа сезона во Формула 1, потпиша договор со Мерцедес според кој ги добива минатогодишните автомобили. Проблем се каналите на сопирачките, кои од оваа сезона се класифицираат како посебни делови, што значи дека тимовите на Ф1 треба сами да ги развиваат или да ги купуваат од надворешни добавувачи.

По поплаката од Рено, Меѓународната автомобилска федерација (ФИА) побара примероци од годинешниот автомобил на „Рејсинг Поинт“ и минатогодишниот автомобил на „Мерцедес“ и заклучи дека каналите на сопирачките биле копирани.

Рејсинг Поинт е казнет со по 200.000 евра за секој од автомобилите на Серхио Перез и Ленс Строл, и му одзеде 15 поени од пласманот на конструкторите .

Во поединечен пласман, бодовите нема да им бидат одземени на возачите, па Перез останува на седмото место со 22 бода, а Строл на осмото место со 20 бода.

Утре се навршуват 19 години од погибијата на десетте прилепчани- бранители кај Карпалак

Утре се навршуваат 19 години од загинувањето  на десетте прилепски бранители кај месноста викана Карпалак на автопатот Тетово –Скопје во две илјади и првата година. 

Со положување на свежо цвеќе на спомениците во гарнизонот ,,Мирче Ацев” и ,,Лениште” близу манастирот Света Петка од бројни делегации и од членови на семејствата од загинатите вечерва започна чествувањето на 19 годишнината од загинувањето на десетте прилепски бранители на Карпалак.. Дел од преживеаните на овој крвав настан со бројни забелешки но и потсетувања..

Одбележувањата на 8 август 2001 кои длабоко ќе биде запишан во најновата македонска историја ќе продолжат утре со посета на гробовите на бранителите на месноста Карпалак на патот Скопје-Тетово и пред комплексот Карпалак во центарот на Прилеп..

Лимузина на Ферари се продава за 243.000 евра (ФОТО)

Ferrari 360 Modena во форма на лимузина се нуди на продажба во Австралија.

Автомобилот го продава Егзотик Лимо од Мелбурн по цена од 399.000 австралиски долари, или 243.000 евра. Лимузината се напојува со 3,6-литарски V8 мотор и рачен менувач.

Според достапните информации, автомобилот бил купен во 2003 година, а во 2012 година бил модифициран. Досега има поминато нешто повеќе од 64.000 километри. Внатрешноста е црна и има бар, неколку ТВ-екрани и одличен звучен систем и нуди голем простор за девет патници.

Исто така, компанијата ја изнајмува лимузината за 1.000 долари на час, што е околу 608 евра.

притисни ентер