Ford vs Ferrari по само една недела од премиерата , ги урива рекордите (ВИДЕО)

Иако се прикажува помалкуод една недела во кината , филмот Ford vs Ferrari и критичарите и публиката го прогласија за феномен на годината.

Филмот Ford vs Ferrari ја следи приказната на возачот на тркачки автомобили Кен Мајлс ( Кристијан Беил) , кој се здружил со американски дизајнер на автомобили Керол Шелби (Мет Дајмон) , за да направат револуционерен автомобил на Форд , кој на трка би го победил легендарниот Ферари.

Но, филмот не е само за врвните автомобили, туку се работи и за комплицирани меѓучовечки односи, а благодарение на емотивниот набој, филмот заработи 31 милиони долари по првиот викенд и 92 проценти на Rotten Tomomat.

Доби пофалби и од критичарот на „Форбс“, Марк Хјус.

„Не мора да го сакаш Форд за да навиваш за него. Всушност, не мора да сакаш тркачки автомобили за да бидете воодушевени од овој филм. Ќе ти го зграби срцето на прв поглед и нема да го пушти. Приказната ја носат ликовите и е полна со убави конфликти. Автомобилите овде ја претставуваат амбицијата, имагинацијата, храброста и волјата на патот полн со пречки и ривали обидувајќи се да ги уништат надежите и судбините на оние кои се осмелија да сонуваат големи соништа “, пишува тој.

Судејќи според коментарите на луѓето кои го гледале филмот, и публиката се согласува.

Заев: Коалицијата Можеме е победник на овие избори!

Претседателот на СДСМ Зоран Заев во обраќањето рече дека коалицијата Можеме е победник на предвремените парламентарни избори со најмалку три пратеника предност пред ВМРО-ДПМНЕ.

Заев рече дека коалицијата има сигурна и стабилна предност од најмалку тројц апратеници , со мошност за добивање уште двајца или тројца.

,,Со оваа ваша поддршка не обврзувате на одговорност, но може да работиме уште повеќе и уште подобро" , рече Заев .

ДИК: СДСМ 36,13%, ВМРО-ДПМНЕ 34,65%, ДУИ 11,57%, АА и А 8,79%

Од преброени гласови 96,93 отсто од избирачките ливчиња, Коалицијата предводена од СДСМ „Можеме" води со освоени 36,13 отсто од гласовите пред ВМРО-ДПМНЕ со 34,65.

Податоците објавени од Државната изборна комисија во нивното седиште, имајќи предвид дека веб страницата повеќе од еден час не им функционира, покажуваат дека за ДУИ гласале 11,57, за Алијанса на Албанците и Алтернатива 8,79, за Левица 3,96, ДПА 1,48 и за Интегра 1,33 , а другите партии и коалиции учесници на изборите имаат под 0,4 отсто, информира пред малку на прес конференција портпаролот на ДИК , Адмир Шабани.

Јанушев: ВМРО-ДПМНЕ влегува во трка за формирање на нова влада

Народот покажа дека народот не сака криминална и коруптивна власт, рече генералниот секретар на ВМРО – ДПМНЕ , Игор Јанушев.

Победивме во голем број градови и населени места рече Јанушев. Трката е тесна речиси изедначена , да почекаме да ги видиме финалните бројки.

ВМРО-ДПМНЕ влегува во трка за обезбедување мнозинство за формирање на нова влада .

притисни ентер