Чавушоглу: Турција би можела да почне нова офанзива во Сирија

Турскиот министер за надворешни работи , Мевлут Чавушоглу рече дека е можна нова акција во Сирија за да се ,,исчисти” северниот дел од Курдите.

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу изјави денеска дека Анкара ќе започне нова воена операција во североисточна Сирија, доколку тој простор не биде „расчистен“ од терористите.

Чавушоглу рече дека САД и Русија не го сториле тоа што е потребно според договорот поради што беше прекината турската операција во Сирија минатиот месец, пренесува Ројтерс.

Босански министерр правел пена-забава на река , се води истрага (ВИДЕО)

Поранешниот министер за безбедност на БиХ, кој во моментов е член на Претставничкиот дом на парламентарното собрание на БиХ, Драган Мектиќ, вчера на својот Твитер објави видео на кое се фали за скокање во реката Укрина.

Мектиќ напиша: „Пена- парти на мојата река Укрина, мостарската ластовица моментално лета“.

Видеото го прикажува како скока во река , каде што има и многу пена.

Имено, како што пренесува Klix.ba, Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на Република Српска ја осуди забавата на Мектиќ, а Инспекторатот на Република Српска го испитува случајот.

Примероците од вода се земени за анализа бидејќи вклучува ослободување на хемикалии во реката заради пената од забавата.

Кликс, исто така, известува дека пената што го покрила Мекиќ додека изведувал скок како ластовица е создадена од топови за пена.

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на Република Српска вели дека е несфатливо хемикалиите да се пуштаат во реката за забава и дека ќе инсистираат на одговорност за сторителите.

Тачи влезе во судницата , знаме на УЧК и протести пред судот во Хаг (ВИДЕО)

Претседателот на Косово , Хашим Тачи, пристигна во зградата на Обвинителството во Хаг.Тој треба да биде сослушан за обвинението во кое се товари за воени злосторства извршени на Косово.

Пред да влезе во судот, Тачи рече дека се борел за независно и слободно Косово, „засновано врз еднакви права, мултиетничко општество и владеење на правото“, и дека е подготвен да се соочи со нови предизвици и триумфи за неговиот син, семејството, луѓето и својата држава, јавија косовските медиуми.

"Никој не може да ја смени историјата. Ова е цената на слободата. Јас верувам во мир, вистина и правда. Верувам во дијалог и добри односи со сите соседи. Косово е успешна приказна и јас сум горд на тоа. Судбината на Косово е членството во ЕУ, НАТО и трајно пријателство со Соединетите држави“, рече Тачи.

Косовските медиуми јавуваат дека неколку десетици Албанци го чекале пред седиштето на судот, протестирајќи против обвинението, во кое заедно со него е обвинет водачот на ПДК, Кадри Весељи и други лица.

Албанците кои го пречекаа носеа разни транспаренти и го скандираат името на Тачи, пренесува Коха Диторе.

Обвинението против Тачи е поднесено на 24 април и сега е кај судијата, надлежен да го разгледа и да донесе решение за потврда, објави Специјалното обвинителство на крајот на јуни.

Според изјавата на обвинителот, Тачи, Весели и другите осомничени од обвинението се товарат за скоро 100 убиства.

Жртви на обвинението се стотици лица чиј идентитет е познат, вклучувајќи косовски Албанци, Срби, Роми и луѓе од други националности, како и политички противници.

Во декември 2011 година, швајцарскиот сенатор Дик Марти објави извештај во Советот на Европа во кој се наведуваат неколку поранешни лидери на Ослободителната војска на Косово, кои биле вклучени во воени злосторства.

Косовското собрание го донесе законот за формирање на Специјализираните оддели и специјализираното обвинителство во август 2015 година.

Нивниот штаб беше преместен во Хаг заради безбедноста на жртвите и сведоците на истражната постапка.

Путин се огласи за состојбата со коронавирусот во Русија

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека бројот на смртни случаи кај лицата со ковид 19 во Русија е многу пати помал отколку во другите земји, јави државната агенција ТАСС.

„Бројот на смртни случаи во Русија на примерок од 100 000 пациенти со коронавирус е помал отколку во другите земји, вклучително и земјите од ЕУ со развиени здравствени системи“, рече рускиот претседател.

Тој посочи дека бројот на ново заразени се стабилизира и не расте, а бројот на пациенти кои закрепнале расте од ден на ден.

притисни ентер