Им стигнал куп пакети , се шокирале кога сфатиле кој им ги нарачал

Неименувани Американци доживеале непријатно искуство кога поштарот им донел куп пакети со производи , кои сметале дека воопшто не ги нарачале.

На крајот, се покажа дека пакетите биле индиректно нарачани, со тоа што разговарале за купувањето пред виртуелниот асистент на Амазон, Алекса.

За оние што не знаат, Алекса се раководи со глас и обезбедува различни услуги, како што е виртуелниот асистент на Сири на мобилните уреди.

Водечките стручњаци за компјутерска безбедност ги предупредуваат родителите да внимаваат што зборуваат во просторијата каде што се наоѓа овој паметен уред.

Мет Хоран за C3IA открил дека уредите како Амазон Алекса или Асистент на Гугл можат да ги толкуваат личните разговори како команди и да нарачуваат работи без ваше знаење.

„Како што се приближува сезоната на празници, предвидувам дека многу луѓе ќе се вџашат пред врата од поштарот со пакети за кои не знаат ништо, за што нивната„ домаќинка “самостојно ги нарачала“, изјави Мет, додавајќи:

„Минатата година, овие виртуелни асистенти беа исклучително популарни како Божиќни подароци, додека годинава тие ќе бидат оние што нарачуваат подароци за семејството“.

Експертот, исто така, даде неколку совети како да се избегне оваа непријатна ситуација.

"Најдобро е да ги исклучите опциите за купување на глас на вашиот уред или барем да поставите лозинка што треба да ја напишете пред да нарачате. Се разбира, можете исто така да ја исклучите целосно ако зборувате за работи во просторијата што можеби сакате да ги купите", советува тој.

Ако и покрај тоа ви се случи уредот да нарача Божиќни подароци наместо вас, Мет вели дека секогаш можете да ги вратите.

Триесет лица со Ковид-19 и во изолација ќе гласаат на 13 јули во Штип

Триесет лица кои се заразени со коронавирусот, но и лица кои се во изолација се пријавиле да гласаат на 13 јули, информира денеска претседателката на Општинската изборна комисија Штип, Сенка Андреева.

Во моментов во Штип има над 160 активни случаи на Ковид-19 и 258 лица се во изолација. Поголем е бројот на пријавени за гласање на 14 јули. До ОИК пристигнале 214 барања за остварување на правото на глас од страна на болните и изнемоштени лица, кои гласаат во истиот ден со осудениците од штипскиот затвор.

Андреева истакна дека се интензивни подготовките за спроведување на предвремените парламентарни избори.

Пристигнат е недоверливиот материјал, како што се гласачки кутии, паравани и заштитна опрема, а доверливиот материјал го чекаат во недела. Во Штип од 77 избирачки места вкупно 14 ќе ја менат локацијата, поради незадоволување на здравствените протоколи.

Гласачите на овие избирачки места се веќе информирани преку медиумите и на таблата на ОИК-Штип.

Стојаноска: Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе издвојува денар за спортот и денар за културата од акцизите за горива

Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе издвојува денар за спортот и денар за културата, што ќе значи сериозна придобивка за овие две гранки.

Дафина Стојаноска носителката на листата за изборна единица 6, во рамки на предизборните активности во Гостивар најави дека по доаѓањето на ВМРО-ДПМНЕ на власт ќе започне со реализација проекти важни за културата и културното наследство.

Таа од пред Националната установа Центар за култура АСНОМ во Гостивар потенцира дека културата е многу значаен фактор за идентитетот и развојот на секоја држава.

– ВМРО-ДПМНЕ во програмата „Обнова" има посветено доста труд и време токму за културата. Наши културни приоритети се: културниот идентитет, културното наследство, уметничкото наследство, работници во културата, културните и креативни индустрии, меѓународната културна соработка и инфраструктурата за наредните десет години, рече Стојаноска.

Таа ги критикува СДС за покачувањето на акцизите за нафта и нафтени деривати, кои како што напомена се случило во два наврати за време на нивниот тригодишен мандат.

– Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе издвојува денар за спортот и денар за културата, што ќе значи сериозна придобивка за овие две гранки, кои и тоа како се битни за обнова на Македонија. На 15-ти јули заокружете го бројот 14, за да имаме повеќе за секого, но и повеќе за културата во Македонија, истакна Стојаноска.

Во текот на денот, Дафина Стојаноска ќе оствари средби со угостители од Гостивар, членките на унијата на жени, а во вечерните часови ќе има средби со граѓани во населбата Дутлок.

Бесконтактното плаќање со „Виза" во земјава зголемено за 113 проценти

Истражувањето е спроведено во текот на мај, на примероци од по 500 корисници на картички во земјите од регионот, во старосна граница од 18 до 55 години.

Користењето на бесконтактниот начин на плаќање со Виза картичките во земјава порасна за 113 проценти во однос на март минатата година, а 86 проценти од граѓаните се подготвени да користат бесконтактни трансакции, покажува првото регионално истражување на компанијата „Виза" во рамки на кампањата „Во чекор со дигиталната иднина".

Истражувањето е спроведено во текот на мај, на примероци од по 500 корисници на картички во земјите од регионот, во старосна граница од 18 до 55 години.

Според податоците секој четврти граѓанин на Србија, Босна и Херцеговина и Црна Гора денес редовно користи бесконтактни картички, но лидер во регионот по употреба на бесконтактна технологија е Македонија, каде што дури 68 проценти од испитаниците го користат овој метод при плаќање.

Од друга страна, Албанија бележи најниска употреба – дури еден од 10 потрошувачи плаќа на овој начин, но купувачите во оваа земја се мотивирани да се запознаат подобро со оваа технологија и да ги користат нејзините придобивки.

Како главни предности на употребата на бесконтактни картички се истакнуваат брзината (65 проценти од корисниците го навеле ова како бенефит), едноставност за ракување (65 проценти) и практичност (65 проценти).

Околу 38 проценти од купувачите кои не користат бесконтактни картички, како причина го наведуваат тоа што банката не им понудила таква можност, додека девет проценти истакнуваат дека не знаат дека постои таква опција во државава, или пак се загрижени за безбедноста во текот на користењето – 18 проценти. Шест проценти од корисниците признале дека не се сигурни како се употребуваат бесконтактните картички.

Во исто време, скоро секој петти потрошувач во нашата држава користи мобилен телефон за бесконтактно плаќање, додека 77 проценти се запознаени со опцијата „мобилен паричник". Околу 68 проценти од корисниците изразиле желба во иднина да плаќаат преку апликација на мобилните телефони, додека 30 проценти се воодушевени од таквата можност. Мнозинството од испитаниците ја истакнале практичноста како позитивна околност на ваквиот вид на бесконтактна трансакција и тоа што „благодарејќи на оваа опција можат да ги остават картичките и готовината дома". Една петтина од испитаниците сметаат дека овој вид на плаќање е забавен и интересен бидејќи сакаат да бидат во тренд со остатокот од светот. Како главни недостатоци на мобилниот паричник наведени се безбедноста и ограниченоста на бројот на места каде таков вид на плаќање е овозможено.

Виза неодамна во сите земји од Југоисточна Европа го зголеми максималниот износ за бесконтните трансакции за кои не е неопходен внес на ПИН код. Во земјава, тој лимит е зголемен на 2.500 денари./МИА.

притисни ентер