Мајкрософт ќе ги чува податоците во бункер заштитен од апокалипса на Земјата (ВИДЕО)

Покрај познатото Свалбардско глобално складиште на семиња , во Норвешка се наоѓа и напуштен рудник на јаглен , каде Мајкрософт ќе го чува од апокалипса целиот ГитХубов софтвер со отворен код.

GitHub е во сопственост на Мајкрософт , кој го купи минатата година за 7,5 милијарди долари. Доколку се случи апокалипса или крај на светот, оној што ќе преживее , ќе може да го отвори и да го користи софтверот што е основа на денешната модерна технологија.

Поточно, од 2017 година, Арктичкиот светски архив е отворен за чување на разни дигитални записи; вклучувајќи ги архивите на Ватикан, филмови или што било друго што се смета за вредно за чување, пишува Futurism.

На овие вредности наскоро ќе им се придружи придонесот на GitHub, односно копија на практично целиот софтвер со отворен код во светот, кој може да се гледа само со лупа.

Заедницата со отворен код често се смета како одвоена група на измами или техно идеалисти, но голем дел од дигиталната структура што ја користиме секој ден се потпира на овој јавно достапен софтвер. Фејсбук, Гугл и Амазон, на пример зависат од него.

Некои можеби се потсмеваат на идејата на GitHub за складирање на податоци, но ако еден ден има природна непогода што ќе ги уништи сите хард дискови, таа архива ќе се покаже како многу корисна.

GitHub треба да почне со чување на архивите со отворен код во светскиот Арктички архив на 2 февруари 2020 година. Податоците ќе бидат зачувани на ролни со филмови во должина од 3.500 метри. Тоа се специјални материјали и технологија и животот на овие ролни треба да биде 500 години, пренесува Cnet.

Компанијата дури тврди дека „симулираните тестови за стареење покажуваат дека ролните на филмот на Пикл ќе траат двапати подолго“ и дека податоците би можеле да бидат зачувани со милениуми.

Инстаграм воведува опција која корисниците долго ја чекаа

Социјалната мрежа Инстаграм полека почна да ја воведува можноста за праќање директни пораки и преку веб страницата.

„The Verge“ пушува дека се работи за тест, а дека опцијата за праќање директни пораки на Инстаграм преку веб страницата ќе им биде овозможена на сите корисници нешто подоцна.

Моментално оваа опција им е достапна на мал процент на корисници.

Праќањето на директни пораки преку веб станицата на Инстаграм ќе функционира на ист начин како и преку апликацијата. Корисниците до директните пораки ќе можат да пристапат од профилот на страницата или преку посебна страница за директни пораки, баш како што е тоа случај со апликацијата. Десктоп нотификациите за директни пораки исто така ќе бидат достапни доколку корисникот ги овозможи во својот интернет пребарувач.

Фото: Сите зборуваат за облините на Бијонсе

Бијонсе покрена соработка на својот модел бренд  „Иви Парк“ со познат германски спортски бренд, а за колекцијата веќе со денови се зборува. Како и за облините на пеачката.

Според многумина таа е најдобар модел за кампањата.

Бејонсе на фотографиите од кампањата за новата соработка во фокус ги става своите славни облини.
 

„Да имам такво дело по цели денови ќе шетав гола“, напишала една обожавателка во коментарите на фотографиите на социјалните мрежи.

Се очекува дека оваа модна колекција ќе се распродаде во рекорден рок.

Најнискиот човек на светот почина на само 27 години

Кхагендра Тхапа Магар, на многумина познат како најнискиот човек на светот, почина на само 27 годишна возраст.

67 центиметри високиот Кхагендра се борел со пневмонија и починал во болница во Непал.

Кхагендра е внесен во Гинисовата книга на рекорди како најнизок човек на светот способен да се движи во 2010.

Тој прв пат се појавил во Гинисовата книга на рекорди како најнискиот машки тинејџер, пред да се здобие со титулата за најнизок човек на светот кога наполнил 18 години.

Таткото на Кхагендра рекол дека кога тој се родил бил толку малечок што го собирало во дланка и било многу тешко да го бањаат затоа што е толку мал.

Креиг Глендеј од Гинисовата книга на рекорди изјавил: „Многи сме тажни откако ги чувме вестите од Непал дека Кхагендра повеќе не е меѓу нас“.

По влегувањето во Гинисовата книга на рекорди, Кхагендра станал туристички амбасадор за Непал, бидејќи се појавувал низ медиумите во целиот свет.

Неговиот брат рекол дека Кхагендра починал во Петок околу 15:00 часот по локално време.

Сега рекордот за најнизок жив човек ќе го преземе Колумбиецот Едвард Хернандез со 70 центиметри.

притисни ентер