Туск – нов претседател на Европската народна партија

Претседателот на Европскиот Совет во заминување, Доналд Туск , ќе биде нов претседател на Европската народна партија (ЕПП), потврдиле од партијата пред изборниот конгрес за два дена во Загреб.

Најпознатиот полски политичар на меѓународната сцена ќе го замени Французинот Жозеф Дол, кој ја предводи ЕПП од крајот на 2013 година.

Туск не ја објави лично номинацијата, но ЕПП на својата веб-страница потврди дека најдолготрајниот премиер во демократска Полска е единствениот кандидат за нов лидер.

Тој на почетокот на ноември потврди дека нема да се кандидира за претседател на Полска, отворајќи го патот за нова европска улога кога ќе истече неговиот мандат во Брисел на крајот на ноември.

Унијата на Конзервативната партија избира ново раководство во Загреб, откако победи на европските избори во мај и ја обезбеди функцијата претседател на новата Европска комисија (ЕК).

Една од „жешките“ теми со кои се соочува новиот лидер на ЕПП е завршувањето на внатрешната истрага за суспендираниот член на Фидес, партијата на унгарскиот премиер Виктор Орбан обвинет за кршење на демократските стандарди во неговата земја.

„ЕПП треба да предложи и спроведе политика за поефикасна заштита на климата, зајакнување на младите и заштита на демократијата и мирот на нашиот континент и нашето соседство“, рекоа Дол и генералниот секретар Антонио Лопез-Истуриз пред конгресот во средата и четвртокот.

ЕПП е основана во 1976 година со обединување на демократските, конзервативните и другите партии од централната десница.

Со 182 од вкупно освоените 751 места, тие се најголемата политичка група во Европскиот парламент.

Фото: Јелена Карлеуша во провокативен фустан на роденденот на Наташа Беквалац

Јелена Карлеуша го почитувала кодексот на облекување па дошла облечена во бела боја.

Пејачката Наташа Беквалац синоќа го прослави својот 40ти роденден на својот имот, каде освен нејзиното семејство и пријателите, на нејзината веселба присуствуваа и колегите од естрадата.

Јелена Карлеуша и беше гостинка на Наташа, а на роденденот пристигна во многу провокативно изјадание.

Јелена Карлеуша го почитувала кодексот на облекување па дошла облечена во бела боја. Поточно во фустан кој привлекува многу внимание.

Британија: И понатаму повеќе од 6.000 заразени на дневно ниво

Во Велика Британија се забележани 6.042 нови случаи на Ковид-19, од чии последици починале 34 лица.

Во Велика Британија од почетокот на пандемијата со коронавирусот се заразиле 429.277 луѓе, додека од последиците на заразата до сега починале 41.971 пациент, пишува „Гардијан“.

Во петок во Велика Британија е пријавен нов рекорден број на заразени во еден ден- 6.874, додека претходниот рекорд е забележан во четврток, кога коронавирус е потврден кај 6.643 лица.

Бела ноќ по 16-ти пат се одржува во Скопје

Културната манифестација бела ноќ, која веќе прерасна во традиција, по 16-ти пат, денеска  се одржува во Скопје.

Централниот настан скопските евергрини вечерва е пред спортскиот центар Борис Трајковски каде настапуваат повеќе естрадни уметници.

Влезниците за „скопските евергрини“ пред СРЦ Борис Трајковски и концертот на платото пред МКЦ, се бесплатни.

Со почитување на мерките и препораките на министерството за здравство и Град Скопје за заштита од пандемијата од коронавирусот, настаните од белата ноќ денеска почнаа од 19:00 часот и ќе траат до полноќ, а и работното време на локалите нема да биде продолжено после 24:00 часот, нешто што беше вообичаено за минатите -бели ноќи.

притисни ентер