Дневен хороскоп за 19. ноември 2019 година

Дневен хороскоп за вторник, 19. ноември 2019 година. 

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

Сигурност и верба во подобро утре ќе ве поттикне на личноста која ви се допаѓа да и пристапите со оптимизам.

Кариера

Работите повторно се вртат во ваша корист и ви се отвораат нови можности. Ве радува што тоа може да потрае.

Здравје и совет

Не се нервирајте поради ситници.

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Во личните односи ќе внесувате се повеќе нежност и внимание. Тоа ќе биде чекор напред во подобрувањето на вашата врска.

Кариера

Игниорирајте ги провокаторите , кои ви доаѓаат на врата , за да ви направат нервоза. Имате добра иднина и затоа продолжете.

Здравје и совет

Бидете посилни од другите.

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

Нежноста ќе биде главна одлика на денот. Оние во врска ќе се трудат секој слободен момент да го минат со партнерот.

Кариера

Ќе ги надминете сите проблеми со помош на убав збор и трпение. Ќе бидете подготвени на компромиси.

Здравје и совет

Одморете се во природа.

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Оние кои се во врска денеска ќе се потрудат за да го подобрат својот и сексуалниот живот на својот партнер.

Кариера

Најмногу ќе ве интересираат нејасни , тајни теми или алтернативни методи. Сите други работи ќе ви бидат здодевни.

Здравје и совет

Одете таму каде што ви е убаво.

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Точно кога помисливте дека сте на коњ, ќе увидите дека цврсто се држите за магаре. Размислете.

Кариера

Можно е дека ќе ви биде предложено нешто за што треба подлабоко да размислите. Затоа не брзајте , туку повлечете се.

Здравје и совет

Несоница.

Овен 21.3-20.4.

Љубов

Многумина денеска ќе сонуваат за идеална љубов и така самите ќи даваат утеха поради она што им се случува во реалноста . Методот не е лош.

Кариера

Работата ќе ја одработите толку површно , што едвај ќе дочекате да си одите дома. таму ќе се занимавате со нешто што ви е интересно и што ве опушта .

Здравје и совет

Почнете да вежбате.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Доколку денеска излезете , ќе успеете да се забавувате , но не очекувајте некое зближување. Односите ќе останат на површинско ниво.

Кариера

Добро ќе комуницирате и ќе разменувате идеи. Оние кои учат , ќе знаат да го спојат знаењето со креативноста.

Здравје и совет

Откријте ја својата слаба точка.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

Календарот на вашите љубоивни настани е се побогат , па тешко наоѓате слободни термини за сите оние кои сакаат да ви се приближат.

Кариера

Некои ќе планираат големи проекти и ќе градат кули во воздух. Другите ќе работат толку колку да гиз авршат задачите.

Здравје и совет

Опуштете се.

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Вашето однесување денеска ќе биде такво што личностите од спротивниот пол со задоволство ќе ве прифаќаат во свое друштво .

Кариера

Немојте да претерувате . Околностите ќе ви одат во прилог , доколку ја следите природата на работата.

Здравје и совет

Мала нервоза.

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Забава со пријатели денеска е извесно , а поради тоа саканата личност би можела да ви приговори. Повикајте ја и неа.

Кариера

Малку ќе се фалите со вашите заслуги. Нешто од тоа е реално, а нешто не е. Пофалете ги и другите .

Здравје и совет

Не позајмувате пари од пријатели.

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Некои повторно ќе паднат во искушение за тајна љубов. Нема да знаат што да направат и како да се постават.

Кариера

Со мали чекори некогаш е можно да се направи поголем напредок отколку со сензација и викање. Вие тоа го знаете.

Здравје и совет

Ќе сонувате убави сништа.

Вага 24.9.-23.10

Љубов

Оние кои се трудат да развијат едно познансто до работното место , денеска ќе имаат добар ветар во грбот.Оние во врска се добро.

Кариера

Ќе ја комбинирате познатата традиционална стратегија со оригинални идеи , кои наеднаш ви се појавуваат.

Здравје и совет

Пијте повеќе вода.

Брзите рефлекси ја спасиле од сигурна смрт, додека се опуштала покрај базен (ВИДЕО)

Американка која се релаксира покрај базен, читајќи книга на одмор со нејзините два сина, доживеа несреќа што можеше да заврши фатално.

Снимките на жената што избегна дрво што паѓа врз неа, предизвика бројни реакции на социјалните медиуми откако се појави на Виралхог, а многумина се полни со пофалби за нејзините рефлекси.

Видеото е направено на 9 јули во градот Алфарета во американската држава Џорџија, а сцената е снимена од надзорна камера. Дека дрвото било уште поголемо отколку што може да се види на снимката, покажа фотографијата од друг агол.

Српски пејач со корона , избегал од болница, го барала полиција

Српскиот фолк пејач Милан Обрадовиќ, познат како Мики Меќава, избегал од болница, каде што бил хоспитализиран заради инфекција со коронавирус.

Обрадовиќ избегал од болницата Арена во понеделникот попладне, и не носел заштитна опрема.

Пејачот ја известил јавноста за болеста пред три дена. Тој објави видео од болницата и напиша дека е заразен со коронавирус.

"Covid влезе и во мене. Поздрав на сите каде и да сте. Така е, јас сум позитивен. Но, се борам со сите сили да бидам посилен од тоа зло. Благодарам на сите за вашата поддршка. Пазете се, ова зло ќе потрае", напиша тој на Инстаграм.

Денеска пејачот се појави со нова објава на Инстаграм , каде што објаснува дека бил отпуштен од клиниката и дека е во самоизолација , а себеси се нарече одговорен граѓанин.

,, Ovim putem zelim da se obratim javnosti, a povodom mog lecenja od opake bolesti Corona, kao I jucerasnjih naslova u novinama o navodnom bekstvu iz bolnice. Osećam potrebu da se obratim svima koji su bili uz mene, davali mi podršku i uz čiju pomoć sam sada mnogo bolje nego pre dve nedelje kada sam zakoracio na Infektivnu kliniku u Beogradu. Ne bih duzio ponovo o istorijatu moje bolesti, pre svega zelim da iskazem ogromnu zahvalnost doktorima I kompletnom osoblju Infetktivne klinike u Beogradu, na celu sa dr Goranom Stevanovicem , na izuzetnom profesionalizmu, pozrtvovanosti, hrabrosti, posvecenosti I kompetentnosti. Ukratko o jucerasnjem danu: Otpusten sam juce sa Infektivne klinike na kucno lecenje uz odredjenu terapiju. Na moje insistiranje da svratim do Arene da uradim jos neki test preventive radi Dr. Stevanovic mi je rekao: ,, Što se nas tice TI SI ZA NAS IZLECEN , dobio si odredjenu oralnu terapiju a ti radi kako mislis da treba,,. Otisao sam do Arene gde sam uredno primljen i uz konsultaciju sa lekarima Arene shvatam da se na meni nista nece raditi dok ne bude jutarnje vizite a mozda ni tada zbog velike guzve. U Areni su predivni uslovi i kompletan prihvat lako zarazenih bolesnika je fenomenalan. Moram da istaknem nesto sto je na moja pluca jako lose u tom trenutku uticalo !!!. To je prasina iz vojnickih cebadi i kreveta a ja sam jako alergican na prasinu!!! Poceo sam tesko da disem i nos mi se zatvorio. Opet sam se konsultovao sa Doktorima i zakljucio da dalji ostanak u Areni moze po moje zdravlje da bude veoma los u ovom trenutku jer su mi pluca jako osetljiva. Uredno sam se svima javio i otisao kuci sa maskom, vizirom i rulavicama. Samoizolovao sam se!!! Ovo govorim jer sam odgovoran i ozbiljan gradjanin ove drzave, i ne mogu da dozvolim da se tako zbijaju sale u vezi ovako ozbiljne bolesti, i ne bih nikada ugrozio nikoga. Na kraju, necu navoditi imena nikoga vise od doktora posebno, niti, profesora, lekara, med. osoblja i bolničkog osoblja koji su me drzali I negovali kao malo vode na dlanu jer bih nepravedno izostavio nekoga od njih. Oni su heroji I SVAKA IM CAST. Naše zdravstvo ima ogromne kapacitete I velike profesionalce, I snagu prediv

A post shared by Miki Mecava (@mikimecava0306) on

Три американски држави бележат рекорден број на жртви од коронавирусот

Алабама, Флорида и Северна Каролина денеска забележале рекордни смртни случаи од коронавирус, во време кога инфекцијата забрзува низ САД.

Бројот на заразени лица започна да се зголемува пред шест недели, особено во јужните и западните држави како Аризона, Калифорнија, Флорида и Тексас, кои се меѓу првите што ги укинаа рестриктивните мерки наметнати за да се запре ширењето на вирусот.

Инфекцијата забрза минатата недела во 46 од 50 држави на САД, пренесува Ројтерс. Во јули е регистриран рекорден дневен број нови инфекции од 28 држави.

Со 3,3 милиони случаи, Соединетите држави се најпогодената земја на светот во однос на населението, заедно со Перу, и со повеќе од 135 илјади смртни случаи, е на седмото место по смртни случаи во однос на вкупното население.

Флорида вчера пријави 133 смртни случаи, со што вкупниот број достигна 4,5 илјади. Претходниот рекорд е поставен на 9 јули, кога имало 120 смртни случаи. Вчера Алабама има рекордни 40 смртни случаи, а Северна Каролина 35.

Поради зголемениот број заразени и починати, наставниците и професорите од Калифорнија до Висконсин ќе одржуваат предавања преку интернет наместо во училници кога ќе започне новата учебна година за неколку недели.

Претседателот на САД, Доналд Трамп се закани дека нема да ги финансира или ослободува образовните институции кои одбиваат да ги вратат часовите во училниците, од кои повеќето се финансирани на сојузно ниво или од локални даноци.

Кампањата на Трамп пред претседателските избори на 3 ноември , се темели на отворање на училниците и враќањето на родителите на работа , што е клучно за економското закрепнување.

Државата Њујорк планира да ги отвори своите училишта во области каде што бројот на заразени претходните неколку недели е под 5 проценти од оние кои дневно се тестираат.

Таа сојузна држава е една од само четирите каде што минатата недела падна бројот на ново заразени. Градот Њујорк, каде што во голема мерка се почитуваат мерките за социјално растојание и носењето маски, неодамна евидентира ден без жртви за прв пат од март.

Гувернерот на Њујорк, Ендрју Куомо вчера ги додаде Минесота, Њу Мексико, Охајо и Висконсин на списокот на 22 држави од каде што пристигнатите патници мораат да поминат 14 дена во карантин.

притисни ентер