Прегласната музика добра за расположението, но штетна за возењето

Речиси секој возач додека вози, сака да слуша музика. Во зависност од вкусот и расположението, се слуша рок, поп, џез, фолк… 

Но, истражувањата покажуваат дека видот и јачината на музиката влијаат врз расположението на возачите, а со тоа и врз брзината на возење.

Експертите тврдат дека погласната музика и музиката со побрз ритам влијае врз адреналинот на возачот и го тера да вози побрзо, а потивката и музиката со побавен ритам не предизвикува адреналински скок кај возачот и тој вози повнимателно.

– Општопознат факт е дека возењето е мултитаскинг-активност која бара концентрација, внимание и посветеност. Основна задача на секој возач е внимателно да ги следи состојбите и случувањата во сообраќајот. Внимателното и будното следење на состојбите и случувањата во сообраќајот му дава можност на возачот брзо и ефикасно да интервенира во случај на непредвидени и несакани ситуации, кои неретко се случуваат во сообраќајот. Согласно наведеното, секое дејство, случување или настан (слушање гласна музика, зборување на телефон, јадење, козметичко средување, пушење цигари итн.) што го одвлекува вниманието на возачот, директно влијае во насока на загрозување на безбедноста на сообраќајот на патиштата, бидејќи на тој начин се намалува возачката способност на возачот. Прегласната музика едноставно е штетна при возењето, велат од Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП).

Едно истражување во кое биле вклучени волонтери ставени на симулатор покажа дека оние испитаници на кои им беше пуштена тивка музика или кои воопшто не слушаа музика ја променија сообраќајната лента околу 70 пати, а оние кои слушаа музика со брз ритам истата лента ја променија дури за 140 пати или двојно повеќе од првите.

Оттука препораките на експертите се да се слуша музика со помалку од 120 бита во минута додека се вози.

Британската кредитна и лизинг-компанија за автомобили Манибар анализирала 96 најпопуларни песни и има составено листа на најопасни и најбезбедни песни за возење.

Така, во групата најопасни песни за возење оваа британска компанија ги вбројува American Idiot – Грин деј, Party in the USA – Мајли Сајрус, Mr. Brightside – Килерс, Don't Let Me Down – Чеинсмокерс и Born to Run – Брус Спрингстин.

Најбезбедни песни за возење, пак, според Манибар се Stairway to Heaven – Лед цепелин, Under the Bridge – Ред хот чили пеперс, God's Plan – Дрејк, Africa – Тото и Location – Калид.

Според експертите, прегласната музика не само што влијае врз брзината на возење, туку е штетна и за самото возење бидејќи од јачината на музиката во автомобилот, возачот не може да ги слушне надворешните звуци во сообраќајот ниту, пак, звукот на моторот на автомобилот, кој е главниот репер за исправноста на возилото.

– Прегласната музика оневозможува возачот да ги следи и да ги регистрира надворешните звучни сигнали, како што се свирките од останатите возачи, сирените на противпожарните возила, полицијата, амбулантните возила и слично. Исто така, гласната музика оневозможува да се слушне звукот на моторот, кој може многу да кажува за моменталната состојба на возилото. Исто така гласната музика оневозможува да се следат реакциите и случувањата во околината, посочуваат од РСБСП.

Оттаму апелираат возачите да бидат внимателни и концентрирани секогаш кога се наоѓаат зад управувачот на возилото и да не преземаат никакви дејства кои на кој било начин, директно или индиректно, имаат ефект на одвлекување на вниманието на возачот и на намалување на неговата возачка способност. РСБСП препорачува да се вози со музика со бавен ритам и гласност која овозможува да се слушне моторот на автомобилот и која овозможува да се следат случувањата во сообраќајот.

– Внимателно, концентрирано и одговорно управување на моторното возило е предуслов за безбедно одвивање на сообраќајот, нагласуваат од РСБСП.

Во државава досега не е изготвена студија или истражување за тоа како влијае гласната музика врз однесувањето на возачите. Но, истражувањата од релевантни меѓународни организации покажуваат дека слушањето гласна музика, возењето на повеќе лица во еден автомобил или други слични активности се значаен ризик-фактор што ја загрозува безбедноста на учесниците во сообраќајот.

– Наведените ризик-фактори особено се изразени и влијаат на однесувањето на младите и неискусни возачи. Истражувањата исто така покажуваат дека на глобално ниво, бројот на сообраќајни незгоди кои се последица на одвлечено внимание се во континуиран раст и токму затоа оваа проблематика заслужува многу сериозно внимание во периодот што следува, посочуваат од РСБСП./МИА

Центарот на Њујорк , Менхетн , во целосна темнина (ВИДЕО)

Поради прекин на електричната енергија, голем дел од Менхетен рано утрово останал во целосна темнина.

Десетици илјади луѓе во другите делови на Њујорк сеуште се без електрична енергија по минувањето на тропската бура Исаја.

Портпаролот на електроенергетската компанија ,,Cnsolidated Edison” изјави дека денешното затемнување започнало во 5.13 утрово (11,13 часот по Централноевропско време) во Харлем, горната западна и горната источна страна на Менхетен и дека биле погодени околу 180.000 корисници. Прекинот траел околу половина час, рече тој.

Уште 5.000 корисници останале без електрична енергија во посебен прекин во Квинс.

Засега не е позната причината за утринските прекини на електрична енергија, кои зафатија и неколку линии на метрото.

Екипите работат нон-стоп за да ја вратат електричната енергија низ градот, откако тропска бура го погоди американскиот источен брег.

Повеќе од 60.000 корисници во Квинс, Статен Ајленд и Бронкс уште се без електрична енергија, објави компанијата Кон Едисон, наведувајќи дека снабдувањето за многу од нив нема да биде повторно воспоставено пред недела навечер.

Германија и Франција демонстративно ги напуштиле преговорите за СЗО

Германија и Франција ги напуштиле преговорите за реформа на Светската здравствена организација (СЗО), лути на обидите на САД да ги водат разговорите и покрај тоа што тие  ја напуштија организацијата.

Нивниот потег е удар врз американскиот претседател Доналд Трамп, бидејќи Вашингтон, кој моментно претседава со Г7, се надевал дека ќе објави најави план за сеопфатна реформа на СЗО во септември, два месеци пред претседателските избори во САД.

Соединетите држави во јули објавија дека ќе го напуштат СЗО на една година откако Трамп ги обвини дека се премногу блиски со Кина и лошо управувале со пандемијата на коронавирус. СЗО ги негираше сите обвиненија.

Европските влади исто така го критикуваат СЗО, но тие не го следат Вашингтон.

„Никој не сака да биде вклучен во реформскиот процес и да добие нацрт за тоа од земја што штотуку самата ја напушти СЗО “, рече висок европски претставник вклучен во преговорите.

На прашањето за потврда на одлуката на Париз и Берлин, портпаролите на владите на Германија, Франција, Велика Британија и Италија немаа коментар.

Но, француското Министерство за здравство рече: „Соединетите држави не треба да бидат лидер во реформите во СЗО, откако објавија дека имаат намера да ја напуштат организацијата“.

Запрашан за ставот на Франција и Германија, висок функционер на администрацијата на Трамп рече: „Сите членови на Г7 експлицитно ја поддржаа суштината на идеите за реформа на СЗО“.

„Сепак, жално е што Германија и Франција на крајот избраа да не се приклучат на групата во прифаќањето на планот“, изјавија од Белата куќа.

Седумгодишно дете почина во САД од коронавирус , а немал никакви болести

Седумгодишно момче , болно од ковид - 19 години е најмладиот пациент , која починал од оваа болест во американската држава Џорџија од почетокот на пандемијата на коронавирус.

Малиот Афроамериканец немал други здравствени проблеми според податоците објавени од таа држава.

Случајот е од округот Четам, кој го вклучува градот Савана, соопшти Министерството за јавно здравје на државата Џорџија.

Веста за неговата смрт дојде во време кога владата расправа низ целата земја за почетокот на учебната година и за ризикот од инфекција или ширење на вирусот со кои се соочуваат децата. Во извештајот не е наведено каде или кога детето се заразило.

Претходно, најмладиот случај на жртва на коронавирус во државата Џорџија беше 17-годишен Афроамериканец во округот Фултон кој имал и други здравствени проблеми покрај Ковид-19. Според податоците на таа држава, повеќе од 30 лица кои се во дваесеттите години починале од корона вирусот.

Во Џорџија, според последните податоци, од вирусот починале над 4.000 луѓе, а потврдени се и повеќе од 200 000 случаи на инфекции.

притисни ентер