Фејсбук годинава изгаснал над 5 милијарди лажни профили

Фејсбук објави вчера дека затворила дури 5,4 милијарди лажни профили од својата платформа од почетокот на годинава, над  двојно повеќе од 2,5 милијарди активни корисници.

Исто така, има многу повеќе исклучувања од минатата година, кога Фејсбук затвори 3,3 милијарди лажни профили, објави Си-Ен-Ен.

Речиси сите профили беа изгаснати пред да имаат можност да станат активни корисници. Сепак, Фејсбук признава дека околу 5% од нивните месечни активни корисници се веројатно лажни.

Ова откритие го покажува обемот на предизвикот со кој се соочува овој интернет гигант кога се подготвува за изборната сезона во САД, како и пописот во таа земја следната година.

Аналитичарите и агенциите за надзор очекуваат нов бран на лажни и дезинформативни содржини на социјалните мрежи по организираната руска кампања за влијание врз изборите во САД во 2016 година со лажни реклами и други дезинформации и пропагандни содржини на оваа социјална мрежа.

Фејсбук исто така откри нови протоколи за безбедност и транспарентност кои треба да спречат повторна употреба на влијание како на изборите во 2016 година.

Основачот и извршен директор на Фејсбук, Марк Цукерберг, во телефонско интервју рече дека овој огромен број на отстранети профили се доказ дека неговата компанија сериозно го сфаќа овој проблем.

„Фактот дека бројките се големи не значи дека има толку многу штетна содржина. Тоа само значи дека ние работиме напорно за да ја идентификуваме оваа содржина и затоа се појавија во толкав поголем број “, рече Цукерберг.

Фејсбук отстрани најголем број лажни профили веднаш на почетокот на годината, 2 милијарди од јануари до март. Во наредните три месеци отстрани 1,5 милијарди, а од јули до септември 1,7 милијарди.

Во својот извештај, Фејсбук исто така откри дека отстраниле 18,5 милиони случаи на детска порнографија и сексуална експлоатација меѓу април и септември, како и 11,4 милиони случаи на говор на омраза. Според компанијата, Фејсбук започна да го отстранува говорот на омраза проактивно во последните две години, што значи дека повеќе не чека ваквите содржини да бидат пријавени од други корисници, туку ги открива самиот алгоритам.

Зборувајќи пред новинарите, Цукерберг објасни дека алгоритмите на Фејсбук сега се користат за отстранување на штетна содржина и на Инстаграм: продажба на лекови, на оружје, експлоатација на деца, самоубиства и самоповредување, како и терористичка пропаганда.

Најмалку 50 загинати во свлечиште во Мјанмар

Најмалку 50 луѓе загинаа во свлечиште во Мјанмар.Спасувачите утрово ги пронашле телата на жртвите и работат на пронаоѓање на преживеаните кои биле зафатени со ,, бран од кал “предизвикан од лизгање на земјиштето, што се случило поради обилните дождови

„Пронајдени се вкупно 50 тела“, изјавиле пожарникарите и додаваат дека продолжуваат напорите за пребарување на преживеани.

Смртоносните лизгања на земјиштето се вообичаени во Хпакант, регион во државата Мијанмар, на северот на земјата, каде се одвиваат слабо регулирани рударски активности.

Слично свлечиште што се случи во областа во 2015 година уби 116 лица.

Многу работници -мигранти се обидуваат да заработат за живот во Хпакант, пребарувајќи низ огромните купишта исфрлени рударски остатоци со надеж дека ќе најдат жад.

Отстранети 143 непрописно паркирани возила од јавните површини во Скопје

Во текот на изминатата недела  со специјалните возила пајак се подигнати вкупно 143 возила од јавните површини. 

Од вкупниот број непрописно паркирани и подигнати возила 33 се отстранети од зонските паркиралишта, а другите 110 возила по налог на сообраќајната полиција по основ на сторени прекршоци: паркирање на коловоз, велосипедска патека, пешачки премин, тротоар, зелена површина, спротивно на сообраќајните знаци, како и по повик од трето лице.

Контролорите на зонските паркиралишта во истиот период санкционирале вкупно 166 возила, поради нерегулирано паркирање, односно за неплатена паркинг-услуга. Од нив, 33 возила се отстранети со пајак службата, поради пречекорување на дозволеното време на задржување на паркиралиштето.

Градот Скопје и јавното претпријатие „Градски паркинг“ апелираат до граѓаните да го чуваат зеленилото и другите јавни површини, а своите возила да ги паркираат исклучиво на означените паркиралишта. Апелираме сите корисници на услугите за паркирање, навреме да го регулираат плаќањето за паркинг-услугата, за да не бидат санкционирани и да не им биде поставен блокатор на тркалото. Плаќањето за паркинг-услугата може да се изврши преку СМС порака или со греб картичка.

Пластичен хирург ,,си направил” идеална жена , па се оженил со неа (ФОТО)

Пластичниот хирург Дејвид Метлок ја создал совршената жена, а потоа и предложил брак на првиот состанок.

Вероника ја посетила ординацијата на пластичниот хирург Дејвид Метлок за да направи вагинопластика по раѓањето на нејзината ќерка.

Тој и предложил да направи повеќе процедури што доаѓаат во пакет наречен „Преуредување на преубава жена “.

Вероника се согласила и се подложила на операција за кревање на задникот , вагинопластика и лабиопластика, липосукција на брадата, рацете и нозете и инјектирала ботокс на лицето.

„Таа се определи за сè што и предложив… Дури и брак“, раскажал подоцна Дејвид.

Вероника се шегувала дека сега е рекламен билборд за работата на Дејвид.

И докторот отиде под нож, вбризгувајќи си импланти во бицепсот, трицепсот , во листовите на нозете и на плочките на стомакот.

#nobumalibu

A post shared by Veronica Matlock (@veronicamatlock) on

Вероника тврди дека нејзиниот сопруг ја сакал уште пред операциите.

,,Знам дека Дејвид ме сака затоа што кога влегов во неговата канцеларија, тежев десетина килограми повеќе, и тој рече дека тоа е љубов на прв поглед “, заклучи таа.

притисни ентер