ОРГАНСКИ ПИНЏУР

РЕЦЕПТ НА: ЦВЕТА ДИМИТРИЕВА

Потребни состојки : 1 кг. органски пиперки, 1,5 кг. органски црвен домат, 500 гр. органска жолта тиква, 300 мл. масло, сол и магдонос по вкус.

Постапка:

Пиперките се сечат на помали парчиња.

Се пржат во тава со загреано масло на тивок оган се додека не заруменат.

За тоа време во сад со жешка вода се ставаат доматите за да можат полесно да се излупат.

Откако ќе се излупат се дробат на помали парчиња.

Тиквата се лупи и се сече на помали парчиња.

Доматите и тиквата се варат заедно во еден сад се додека не се добие хомогена кашеста смеса.

Во смесата се додаваат пропржените пиперки, се зачинува со сол по вкус и се придолжува со пржењето уште 5-10 минути.

На крај се става ситно сечкан магдонос по вкус.

Во Хрватска 50 новозаразени со корона, починало едно лице

Во Хрватска во последните 24 часа од 763 тестови се регистрирани 50 новозаразени со коронавирус.

Уште едно лица почина од последиците од Ковид -19, објави Националниот штаб за цивилна заштитна .

Во Хрватска во моментов има 1117 активни случаи на корона, од нив 132 пациенти се на болничко лекување, а тројца пациенти се на респиратор.

Од 25 февруари кога во Хрватска бил забележан првиот случај на корона па се до денес вирусот е потврден кај 3722 лица, а досега се тестирани 93571 лице. Од почеток пандемијата во Хрватска има 119 починати од ковид-19 , а оздравени се 2486 лица. Во самоизолација во моментов се 4861 граѓанин.

Фудбалерот на Интер, Брозовиќ поради возење под дејство на алкохол остана без возачка

Хрватскиот фудбалер Марсело Брозовиќ остана без возачка дозвола поради возење во пијан.

Италијанскиот весник „Кориере дела Сера“ наведува дека играчот на Интер бил запрен во неговиот „Ролс Ројс“ во раните утрински часови по вечерното излегување во Милано.

Работата се искомплицвирала кога полицијата го запрела Брозовиќ поради минување на црвено светло.

За среќа фудбалерот на Интер не предизвикал никаков инцидент.

Полицијата брзо го пресретнала и му ја одзела возачката дозвола на лице место.

Фото: Ким Кардашијан без ботокс!!

Најпознатата американска старлета Ким Кардашијан на своите фанови на социјалните мрежи им сподели спомени од младоста, стари фотки и модни комбинации.

-Чувам се, а за време на карантинот исто така ги организирав фотографиите . Пронајдов свои стари модни комбинации. Толку многу добри работи има тука. Дали се сеќавата не некои од нив?Или можеби изгоретините кои ги добив во Мексико, се пошегувала Ким на својот Инстаграм профил.

Но, голем дел од нејзините фанови веднаш забележале дека Ким на фотографиите е природна и нема ботокс.

притисни ентер