Вонредна состојба во Венеција по катастрофалните поплави, во градот нема струја

Италијанската влада денеска ќе прогласи вонредна состојба поради природната непогода во Венеција, со цел што побрзо да се мобилизираат средства за да се избегне исчезнување на еден од најубавите градови на светот.

Непосредно пред полноќ, нивото на морето запре на 77 сантиметри, далеку од вчерашните 1,87 метри, што не беше видено во последните 53 години.

„Катастрофата што ја погоди Венеција е удар во срцето на нашата земја. Тешко е да се види градот толку уништен, неговото уметничко наследство е во ризик, трговските активности на колена“, рече премиерот Џузепе Конте, кој дојде во посета на градот.

Владата ќе се состане во Рим во денеска попладне за да прогласи вонредна состојба поради природната катастрофа во Венецијанската зона, постапка што и дава на владата „посебни овластувања и ресурси“ да дејствуваат што е можно поскоро.

„Ние сме подготвени да ги насочиме средствата“, рече Конте, кој на својата страница на „Фејсбук“ објасни дека ќе присуствува на состанокот на венецијанските локални власти за да разговара за штетата и да подготви решенија.

Порастот на морето вчера во комбинација со ветрови и дождови го поплави скоро целиот град: Гувернерот на регионот Лука Заја зборува за 80 проценти. Седумдесетгодишен маж загина од електричен удар.

Морето ги прекри гондолите, ги поплави продавниците, баровите, рестораните и предизвика прекини на електрична енергија низ целиот град.

Стотици туристи мораа да се пробиваат кон нивните хотели преку вода понекогаш длабока до коленото.

Најлошите поплави во Венеција во последно време се забележани во 1966 година кога приливниот бран достигна 194 сантиметри.

Градот, кој има 50.000 жители, секоја година прима околу 36 милиони туристи, од кои 90% се странци.

„Иднината на Венеција е во прашање. Не е веќе можно да се живее вака. Потребна е безбедност за да живее тука. Нашиот меѓународен кредибилитет е во прашање“, рече градоначалникот Луиџи Бруњаро.

Градоначалникот смета дека е приоритет да се заврши мегапроектот на браната МОИСЕ (експериментален електромеханички модул) што е можно поскоро за да се заштити целиот венецијански басен, а Конте смета дека најверојатно би можел да биде комплетиран до пролетта 2021 година.

Премиерот исто така вети дека ќе ја надомести штетата, за која рече дека не може да се пресмета во овој момент.

Министерот за животна средина смета дека причините за катастрофата се јасни: „Ова е директна последица од климатските промени и „тропикализацијата “со поројни дождови и силен ветер“.

Најмалку петмина уапсени пред белоруската амбасада во Москва

Најмалку пет лица се уапсени за време на вечерашниот протест пред белоруската амбасада во Москва.

По двочасовните мирни протести против резултатите од претседателските избори во Белорусија, руската полиција растури група од 200 демонстранти и уапси најмалку пет лица, јавува ТАСС.

По објавувањето на резултатите од претседателските избори во Белорусија, на кои сегашниот претседател Александар Лукашенко освои повеќе од 80 проценти од гласовите, избувнаа протести во целата земја.

За време на тридневните протести во Минск и другите белоруски градови, едно лице загина, а повеќе од 6.000 лица се уапсени.

Малолетната ќерка на Моника Белучи стана заштитен лик на Долче и Габана

Познатиот бренд Dolce & Gabbana има нова муза - тоа е 15-годишната Дева Касел, ќерка на италијанската актерка Моника Белучи и францускиот актер Винсент Касел, која се чини дека има светла иднина во светот на модата.

Тинејџерката, која очигледно ја наследи безвременската убавина од нејзината убава мајка, деновиве снимаше кампања за новиот парфем „D&G“ Shine на бреговите на италијанското езеро Комо во провинцијата Ломбардија.

Секако, присуството на Дева предизвика голем интерес кај папараците и медиумите, а нејзината благосостојба и безбедност внимателно ги следеа грижливите родители - иако се разведоа во 2013 година, Моника и Винсент учествуваат подеднакво во воспитувањето на 15-годишната Дева и нејзината петгодишна сестра Леони.

\

Дева дефинитивно се обидува да ја заштити својата приватност во секое време и е многу внимателна со објавите на социјалните мрежи, но за жал, и таа неодамна се најде под оган од злонамерните интернет тролови кои почнаа да шират озборувања за тоа како таа се подложува на козметичка хирургија, т.е. ја обвинија дека ги зголемила усните.

- Ве молам, јас сè уште немам 16 години ... Нормално е тинејџерите да поминат низ физички промени, особено на оваа возраст. Никогаш не размислував за каква било постапка и знам дека моите родители никогаш не би го дозволиле тоа. Човечкото тело се менува, затоа ве молам уште еднаш, размислете пред да започнете да ширите бесмислени, глупави и лажни вести за младите – им одговори Дева.

Шпанија забрзано гради болница поради зголемениот број заболени од корона

Бројот на нови случаи на коронавирус во Шпанија денеска се зголеми за скоро 1.700, а во овие бројки не е опфатен Мадрид, кој не даде информации заради технички проблеми.

Од укинувањето на строгите рестриктивни мерки пред шест недели, Шпанија се обидува да го спречи ширењето на коронавирусот.

Иако просечниот дневен број на заразени лица бил помалку од 150 во јуни, околу 1.500 нови случаи се регистрираат секој ден во првите 12 дена од август.

Како резултат, војската брзо гради нова полска болница во Сарагоса, главниот град на Арагон, регион кој сега е жариште на коронавирусот.

притисни ентер