Церар за ,,малиот Шенген” : Добра идеја , но не може да биде замена за интеграцијата во ЕУ

На најавата за формирање балкански „мал шенген“ како најавено поврзување на Србија, Албанија и Македонија, чија цел е да се олесни преминувањето на границата за државјаните на овие земји, денеска реагираше словенечкиот министер за надворешни работи.

Министерот за надворешни работи , Миро Церар смета дека тоа е добра идеја, но не може да ги замени насоките на оние земји чија крајна цел е да се приклучат кон Европската Унија.

„Колку повеќе соработуваат овие земји, ќе се зајакне стабилноста, безбедноста, деловното опкружување и можностите за словенечките компании. Но, ние веруваме дека најдобриот начин за приближување на овие земји е да се приклучат кон Европската Унија “, изјави Церар на седницата на парламентарната комисија за надворешна политика, запрашан што мисли за споменатата регионална иницијатива.

„Словенија е за процесот на интеграција на овие земји во ЕУ и ние ќе продолжиме да го правиме тоа и во иднина. Самите овие земји не можат да ги постигнат истите ефекти како што можат во заедништво со Европската Унија “, истакна словенечкиот министер за надворешни работи во парламентот, каде одговараше на парламентарните прашања за тековните настани во меѓународното опкружување.

Во врска со одлуката на шефовите на европските дипломатии, кои оваа недела усвоија законска рамка за санкции против поединци и компании во Турција, и разгледувајќи ги интензивните односи на Словенија, Церар најави прагматична акција.

„Словенија мора да дејствува многу мудро, но повторно во согласност со нашата принципиелна позиција како членка на Европската Унија“, рече Церар.

Тој додаде дека Словенија и Турција имаат договор за стратешко партнерство и добра економска соработка.

„Ова е од големо значење за нашата економија и нашите општи односи со Турција, која е значајна регионална суперсила“, рече Церар, потсетувајќи дека заедничката словенечко-турска меѓувладина комисија се состанува во Љубљана.

„Добро е оваа соработка да продолжи и ние ќе ја искористиме оваа можност да размениме политички ставови“, рече Церар на седницата на парламентарниот комитет за надворешни работи.

Спасовски: Ќе има испитување на работата на судиите, дали работеле за граѓаните или за политички и бизнис интереси

„Ги повикувам чесните да помогнат да се исчистиме од олошот во институциите.“

Се обврзуваме по формирањето на Владата испитување на имотната состојба на сите судии и обвинители. Ќе направиме ревизија на 5 проценти од судските пресуди по случаен избор, како суделе, дали државата и граѓаните им биле на прво место или политичките и бизнис интереси. Судија кој не е чесен, ќе мора да бара друга работа. Судија кој држи предмети во фиока мора да биде разрешен. Само така ќе има правда за сите. Сите чесни судии и обвинители повикувам да го поддржат овој процес и да се исчистиме од олошот во институциите", повика Спасовски.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Лукаревска: Сакаа да се осветат со смрт на 27 април, зошто знаеа дека ја враќаме слободата, дека режимот целосно ќе го поразиме

Влеговме во НАТО, ги отворивме вратите на ЕУ. Има ли погорда земја од нашата?, се обрати вечерва носителката на Изборната единица 2, Сања Лукаревска од трибината во Ѓорче Петров организирана од Коалицијата „Можеме". 

Лукаревска кажа дека Владата предводена од СДСМ во изминатите три години се обврза дека ќе гради мостови и додаде дека граѓаните не смеат да дозволат враќање назад.

„Не смееме да дозволиме да се вратиме назад. Не смееме да заборавиме како владееше ВМРО-ДПМНЕ. Успеавме да се спасиме, да го урнисаме режимот и да си ја вратиме слободата. Тоа не може да го оспори никој. Денес живееме слободно", се обрати Лукаревска.

„Со години лажеа дека тече мед и млеко, дека сме први на сите листи", рече Лукаревска.

„Сите ние сведоци бевме на медиумски мрак, на корупција, на криминал, на кршење изборен процес со гласачи од Пустец. Успеавме, го срушивме режимот, и потоа сакаа да се осветат со смрт на 27 април", рече Лукаревска.

„Не смееме да се вратиме назад! Не смееме да дозволиме обнова на кинески провизии, на тепани студенти, обнова на медиумски мрак, на рушење наместо на градење. Па и тоа што го градеа почна да се распаѓа", рече Лукаревска.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Со новата апликација на Олимпус фотоапаратите ќе можат да се користат како веб камери

Иако Олимпус официјално го напушта бизнисот со камери, и понатаму на корисниците им нуди поддршка.

Овој пат тоа е во вид на апликација наречена „OM-D Webcam“, која овозможува, кога фотоапаратот е поврзан со компјутер преку „USB-C“ конектор да се користи како стандардна вев камера. Сепак, оваа апликација не функционира со сите Олимпус фотоапарати.

Софтверот моментално ги подржува, „OM-D E-M1X“, „OM-D E-M1“, „OM-D E-M1 Mark II“,„ OM-D E-M1 Mark III“ и „OM-D E-M5 Mark II“ фотоапаратите.

Исто така носи и други ограничувања. За сега тој не обезбедува пренесување на звукот од камерата на компјутер, што значи дека е потребно за целосна комуникација да се обезбеди и микрофон. Покрај тоа, апликацијата е достапна само за персонални компјутери.

Олимпус не е единствен произведувач кој пробал своите производи да ги направи попродуктивни и поупотребливи.

Канон исто така поседува аплиакција која нивните фотоапарати ги претвора во веб камери, која е објавена во април оваа година. Покрај тоа и Панасоник во јуни претстави сличен софтвер кој одредени нивни фотоапарати ги претвора во веб камери.

притисни ентер