Маск најави каде ќе ја гради првата европска фабрика на Тесла

За локација на првата фабрика за изработка на авотмобилите на Тесла во Европа , Илон Маск ја одбра Германија.

„Сите знаат дека Германците се несомнено мајстори за инженерство. Тоа е една од причините зошто ја одбравме Германија за локацијата на нашата Гигафабрика во Европа“, рече Маск на церемонија за доделување награди за автомобили во Германија.

"Berlin rocks", рече Маск, додавајќи дека ќе формира центар за инженерство и дизајн во Берлин, „затоа што берлинската уметност е меѓу најдобрите во светот“.

Според AutoExpress, дополнителен мотив за избор на Германија е излегувањето на Велика Британија од Европската Унија.

„Поради неизвесноста што ја создаде Брегзит, беше премногу ризично за идна локација да ја избереме Велика Британија“, рече Маск.

Германија се најде во фокусот заради растечката тенденција на европските купувачи за електрични автомобили, забележа Би-Би-Си.

Наредните години најголемите фабрики за електрични автомобили ќе се градат во Германија, Франција, Шпанија и Италија, покажуваат анализите во авто индустријата.

БиБиСи исто така забележува дека до 2023 година, според најавите во Европа, треба да се изградат 16 големи фабрики за склопување на литиум-јонски батерии кои треба да бидат оперативни.

Teсла ќе произведува батерии, оски и возила во објектот близу берлинскиот аеродром, започнувајќи со малку поевтиниот Model Y SUV. Претходно, тие најавија дека планираат да започнат со производство во Европа во 2021 година.

Компанијата веќе гради Гигафабрика во Шангај за производство на Model 3 и Model Y.

Инвеститорите сè уште се воздржани кон американскиот производител на електрични автомобили бидејќи од година во година работи со загуба. Добрата вест доаѓа во последните два квартали од 2018 година кога е забележан позитивен деловен резултат.

ГДУ: Време е ДУИ да ја пратиме во опозиција!

Пратениците на ГДУ во новото македонско собрание, кои сега е веќе извесно дека ќе ги има, нема да поддржат Влада во која еден од коалиционите партнери би била ДУИ.

Следејќи ги изјавите на самонаречените "големи партии" во последниве неколку дена и нивниот топло-ладно однос во врска со уцената која доаѓа од ДУИ дека следниот премиер на Македонија мора да биде од албанска етичка припадност, би сакале уште еднаш да го повториме нашиот став кој јасно го искажавме уште во првите неколку денови од кампањата.

Пратениците на ГДУ во новото македонско собрание, кои сега е веќе извесно дека ќе ги има, нема да поддржат Влада во која еден од коалиционите партнери би била ДУИ.

Повелете интегрално соопштение и фотографија од носителот во ИЕ 5, Даниел Јорданоски.

За гласање пријавени 697 позитивни на Ковид-19 и лица во самоизолација и 9020 немоќни и хронично болни

До полноќ кога истече рокот, за гласање на парламентарните избори, во ДИК се пријавиле вкупно 697 болни од Ковид-19 и лица во самоизолација.

За гласање се пријавиле и 9020 немоќни лица и хронично болни.

Лицата кои се во домашен карантин заради позитивен тест на КОВИД-19 и лицата на кои им е одредена мерка самоизолација со решение од Државен санитарен и здравствен инспекторат, ќе гласаат на 13 јули во нивните домови.

Лицата чии резултати ќе бидат позитивни после 8 јули или ќе бидат ставени во самоизолација по овој датум, нема да може да се пријават за гласање.

Немоќните и хронично болните ќе гласаат на 14 јули.

Се уште трае пријавувањето за гласање на лицата во домашен притвор. Рокот за тоа завршува на 11 јули.

На изборниот ден, на 15 јули, избирачките места ќе бидат отворени во 7 часот, а гласањето ќе трае до 21 часот, два часа подолго од вообичаеното на претходните избори кога гласачките места се затвораа во 19 часот.

Влез за државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ во земјава само со негативен ПЦР-тест

Ова го одлучи Владата на вчерашната седница по предлог на Комисијата за заразни болести.

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и на Босна и Херцеговина при влез на граничен премин на територијата на нашата држава од денеска задолжително ќе треба да приложат медицинска потврда со негативен резултат од тест RT PCR SARS-CoV-2, направен 72 часа пред влез на територијата на нашата земја. Воедно треба да приложат пополнета изјава со лични податоци за местото на престојување и временскиот период на престојот. Доколку само транзитираат можат да ја поминат границата без ПЦР-тест.

Ова го одлучи Владата на вчерашната седница по предлог на Комисијата за заразни болести по разгледување на актуелната епидемиолошка состојба во четирите земји согласно информациите добиени од медицинските власти во тие земји.

Министерот за здравство Венко Филипче денеска порача дека воведувањето на обврската за државјаните за четирите земји се прави со цел да се заштитат нашите граѓани, бидејќи епидемиолошката состојба и во нашата земја е таква да треба да се воведат ПЦР тестови.

-Тоа е национална политика. Ние ова го правиме за да ги заштитиме нашите граѓани. Нашата одлука беше врз основа на медицински епидемиолошки податоци со сознанија за ситуацијата со епидемијата во овие земји. Така ја донесовме препораката. Утрото беше дискутирано на Комисија и го предложивме тоа на Владата врз основа на сознанијата, информациите кои се темелат на тоа дека голем процент од вкупно направениот голем број на тестови се позитивни, што значи дека вирусот во овие земји е широко раширен. Дополнитлено на тоа, се и информациите за преполнети болнички одделенија во повеќе градови, рече Филипче во одговор на прашање во изјавата кај Школка во Градски парк во Скопје заедно со Биба Додева од Борка.

Тој посочи дека ништо не би се сменило и доколку најавата за неопходноста од ПЦР тестови за влез во земјава за граѓаните од четирите земји би била објавена еден ден порано од стапувањето на сила.

притисни ентер