Пристигна новата Шкода Октавиа

Во Прага е претставен чешкиот роднина на најпродаваниот автомобил во Европа Голф- Шкода Октавиа.

Четвртата генерација на Октавија е многу препознатлива од секој агол, базирана на дизајнот од претходната, но подинамична.

Долга е 4.689мм, широка 1.829мм со меѓуосовинско растојание од 2.686 мм, а располага со 600 литарски багажен простор во стандардната и 640 литарски во караванската изведба.

Освен тоа, патниците на задната клупа ќе располагаат со 78мм простор за колена, 5мм повеќе отколку кај претходната верзија.

Меѓу опционалните опреми спаѓаат Матрикс Лед фарови меѓу кои се наоѓа препознатливата остра предна маска.

Октавиа добила и потполно нов ентериер, сонова контролна табла слична на онаа од новиот Голф со екран осетлив на допир и 10,2 инчен мултимедиален систем.

Што се однесува на погонот, се очекува да бидат вклучени сите опции кои се наоѓаат кај новиот Голф.

Се очекува и верзија со хибриден погон.

Кај таа верзија главна маана е помалиот багажен простор кој ќе изнесува 450 кај стандардната, односно 470 литри кај караванската изведба.

Норвешка донира медицинска опрема за полската болница Rolle 2

Донација од еден тон медицински материјал од Норвешка, која се состои од медицински маски, маски за изолација, заштитни маски, заштитни наочари и термометри наменети за полската болница Rolle 2, во вредност од околу 200 илјади евра.

Донацијата,реализирана преку НАТО Агенцијата за поддршка и набавки и транспортирана од Алијансата, денеска беше предадена во касарната Илинден во Скопје.

-Со денешната донација уште еднаш се покажува значењето на нашето полноправно членство во НАТО. Донацијата од Кралството Норвешка што се состои од се она што е потребно во овој момент за справување со корона кризата се реализира преку НАТО агенцијата за поддршка и набавки со што нашите НАТО-сојузници ја покажуваат солидарнста и соработката со сите земји-членки, рече државниот серетар во Министерството за одбрана Драган Николиќ по предавањето на помошта.

Тој нагласи дека Министерството за одбрана и Армијата уште во првите моменти на пандемијата со КОВИД-19 во нашата земја дадоа комплетна логистичка поддршка во борбата и справувањето со ширењето на коронавирусот.

-Во тој контекст ги проширивме и капацитетите на Инфетивната килинка со посатавување на мобилната полска болница Rolle 2, која всушност е донација од Кралството Норвешка. Во секој момент сме подготвени за поддршка на здравствените институции со сите капацитети кои можеме да ги понудиме, рече Николиќ и додаде дека сорбатоката со Норвешка датира уште од 2007 година преку обуката на македонските хируршки тимови кои учествуваа во мисијата во Авганистан.

Заблагодарувајќи се за донацијата на Алијансата и Норвешка, посочи дека на овој начин уште еднаш се покажа соработката на сите земји-членки од НАТО со најновата земја која неодамна му пристапи на воено-политичкиот сојуз.

Николиќ најави дека по првата пратка од норвешката донација ќе следат уште транши за обезбедување на медицински средства кои ќе помогнат во идниот период во справувањето со пандемијата.

-Ќе имаме и нови фази, ќе се потпишат и нови договори со Кралството Норвешка преку поддршката од НАТО агенцијата за логистика и набавки што ќе се базираат на спецификациите од нашиот Воено медицински центар. Солидарноста и што значи НАТО-сојузништво на овој начин се покажува на терен, потенцира Николиќ.

Норвешкото воено аташе во земјава потполковник Егил Далтвеит посочи дека донацијата што норвешкото Министерство за одбрана ја предава денска на Армијата на Македонија претставува практична алатка која може да се исористи во борбата против КОВИД-19.

-Истовремено таа претставува само уште еден чекор во долгата и богата воено-медицинска соработка. Ние ги обучивме вашите доктори и медицински сестри и помогнавме во опремувањето на вашите воено-медицински капацитети како што е вашата теренска болница. Вие ги испративте вашите војници и војнички да служат во Авганистан во мисија предводена од Норвешка. Со нивните одлични и професионални операции вашите луѓе спасуваа животи на норвешки војници кога беа тешко повредени од Талибанците. Тоа не сме го заборавиле и нема да го заборавиме, рече Далтвеит.

Тој нагласи деака низ годините станаа многу блиски и пријателски релациите меѓу оружените сили на двете земји, а денеска, како што кажа, сме дури и побилски од пријатели и сме сојузници во најуспешната воено-политичка алијанса во историјата.

Шефот на Канцеларијата за врски со НАТО во Скопје, полковник Зоран Јанковиќ посочи дека норвешката донација не претставува билатерална, туку здружена активност бидејќи во неа партиципираше и НАТО агенцијата за поддршка и набавки и додаде дека во Алијансата не се зборува само за текнови, пушки и артилерија, туку и за областа на медицината која е многу важана.

-Донацијата е многу важна бидејќи се наоѓаме сред пандемија со КОВИД-19, а Норвешка е многу активна на медицинско поле на целиот Балкан. Медицинската опрема е со двојна намена може да се користи во операции низ целиот свет, но може да се користи и за потребите на земјата, рече Јанковиќ. /MИА

Утре пониски утрински температури, во петок и сабота нестабилно со пороен дожд

Сончево време со мала до умерена облачност и постепен пораст на дневната температура, најавува УХМР за следните денови. 

Но, утре, како што соопшти, се очекуваат пониски утрински температури, а во попладневните часови и услови за изолирана појава на краткотраен дожд.

Според УХМР, во петок кон крајот на денот и во сабота на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Температурите од утре до недела ќе се движат од минимални девет до максимални 34 степени.

Во светот е забележан рекорден дневен број на заболени со коронавирус

Повеќе од 12,9 милиони случаи на коронавирус се регистрирани ширум светот, а повеќе од 568.000 луѓе починале, покажуваат податоците на универзитетот Џон Хопкинс.

Вчера за еден ден е регистриран најголем број заразени луѓе во светот - повеќе од 230.000 случаи, објави Светската здравствена организација.

Најголем број нови случаи е забележан во САД, по што следи Југоисточна Азија, а Мексико е на четвртото место по бројот на починати, по Италија.

Светската здравствена организација повика на поагресивен пристап во борбата против коронавирусот

Повеќе од 12,9 милиони случаи на коронавирус се регистрирани ширум светот, повеќе од седум милиони се опоравиле, а повеќе од 569.000 луѓе починале, покажуваат податоците на универзитетот Џон Хопкинс.

притисни ентер