БМВ и Мерцедес добиваат сериозна конкуренција од Јужна Кореја

Луксузниот подбренд на компанијата Хјундаи, Генесис наскоро нема да биде препознатлив само по престижните лимузини.

Брендот Генесиси од 2021 година во понудата ќе има два „SUV“ модела, компактниот „GV70“ и поголемиот „GV80“.

GV70“ ќе претставува кросовер верзија од седанот „G70“, а ќе биде директен конкурент на БМВ „Х3“ и Мерцедес „GLC“.

„GV70“ го краси спортска предна маска во облик на штит, ЛЕД фарови и ознака на врвот на хаубата во стилот на Бентли.

Во задниот дел се издвојуваат дифузорот со двоен издув и задната врата која наликува како онаа кај Киа Про-Сид.

Ентериерот се одликува со висококвалитетна кожа, црна кабина и централната конзола со голем екран.

Со оглед на тоа дека е заснован на „G70“ и „GV70“ би требало да има ист погон, кој вклучува 2.0 литарски турбо-бензин мотор со 252 коњски сили, 2.5 литарски со 303 коњски сили и 3.3 литарски твин-турбо со 365 коњски сили.

Меѓу потенцијалните но се уште непотврдени опции се и 2.2 литарски и 3.0 литарски трутбо-дизел агрегати, како и веројатно хибридна верзија.

„GV70“ го очекува жестока битка на пазарот кој изобилува со врвни автомобили од таков тип, освен споменатите БМВ и Мерцедес, во оваа категорија свои автомобили имаат и Ауди, Порше, Рејнџ Ровер, Волво,Јагуар, Ифинити...

Една година по „GV70“ треба да пристигне и поголемиот GV80“ како одговор на БМВ „Х5“ и слични модели.

Што се однесува на „GV70“, се очекува да чини околу 40.000 евра.

Најбогатиот човек на светот значително го зголеми своето богатство поради корона кризата

Нето-вредноста на основачот на „Амазон“, Џеф Безос, достигна нов рекорден износ од 171,6 милијарди американски долари, по порастот на цената на акциите на „Амазон“ поради транзицијата на милиони потрошувачи кон е-трговија за време на корона -кризата.

Акциите на Амазон пораснале за 4,4 проценти во средата на рекордни 2.878,70 американски долари, зголемувајќи го богатството на нејзиниот основач на 171,6 милијарди долари. Ова е повеќе од рекордните 167,7 милијарди американски долари од септември 2018 година, според индексот за милијардери на Блумберг.

Амазон заработи од масовната потрошувачка во електронската трговија за време на кризата со корона.

Приходите од 56,7 милијарди американски долари само оваа година го истакнуваат зголемениот јаз меѓу богатите и милионите кои ги изгубија работните места поради најлошиот економски пад од Големата депресија.

Компанијата одби да коментира за зголемувањето на богатството на Безос.

Повеќето милијардери со најголем профит неодамна се исто така дел од технолошкото милје. Меѓу нив е извршниот директор на Тесла, Илон Маск, кој додаде 25,8 милијарди долари на своето богатство од 1 јануари годинава, а основачот на „Зум Видео комуникации“, Ерик Јуан, чие богатство е скоро двојно повисоко , се зголеми на 13,1 милијарди долари.

Средствата на Мекензи Безос, која што се здобија со четири проценти од акциите во „Амазон“ по нејзиниот развод од Џеф Безос, се проценуваат на 56,9 милијарди долари.

Но, не секој милијардер оваа година ја здебелил својата сметка, забележува Блумберг. Амансио Ортега, сопственикот на модниот бренд „Зара“, изгуби 19,2 милијарди долари, претседателот на Беркшир Хатавеј, Ворен Бафет остана без 19 милијарди долари, а тајкунот на француска луксузна стока, Бернард Арно, е потенок за 17,6 милијарди долари.

Но, повеќето го преживеаја падот и вкупната нето вредност на средствата на 500 најбогати луѓе во светот сега е 5,93 трилиони долари, наспроти 5,91 трилиони на почетокот на годината, пишува Блумберг.

Соопштение од ДОМ за дивоградбите покрај Охридското Езеро

Зелената партија ДОМ ја поздравува решителната акција на Општина Охрид за отстранување на бесправните објекти на плажите за кои се истечени концесиите. 

Секојдневно сме сведоци на ослободување на крајбрежјето од бетонски и челични градби што го нарушуваа пределот и правеа штета на природните вредности и биолошката разновидност. Конечно, се спроведуваат неопходните активности за да се стави крај на долгогодишна узурпација на крајбрежјето. Затоа, даваме силна поддршка на Општина Охрид и инспекциските служби да продолжат со борбата за зачувување на вредностите на Охридскиот регион и неговиот УНЕСКО статус.

Вчера, Советот на Општина Струга донесе Одлука за продолжување на мораториумот на градби и легализација на бесправни објекти, три месеци по носењето на оваа одлука во Охрид. И покрај големото доцнење, сметаме дека тоа е мал чекор во добра насока. Сепак, недозволиво е владината Уредба со законска сила за плажите да не се применува на струшкото крајбрежје! Ја повикуваме Општина Струга да го следи примерот на Охрид и да го ослободи и западниот дел на езерото од парапетчиња, платформи и други нелегални градби. Апелираме Државниот пазарен инспекторат и УЈП да обезбедат доследно спроведување на Уредбата на Владата.

Сектор за односи со јавноста – Демократска обнова на Македонија (ДОМ)

Николовски од Берово: Европската комисија ја усвои Преговарачката рамка на Северна Македонија, ова е потврда на правилните политики, но и потврда на македонскиот јазик

„Особено сме горди што денеска на првиот ден од претседавањето на нашиот голем пријател Германија, беше соопштена преговарачката рамка на Македонија и Европската унија. 

,,Ова е огромна одлука за македонските граѓани, голем чекор кој е потврда на се она што го правевме овие две години. Но, ова е и потврда на македонскиот јазик", порача Љупчо Николовски, генерален секретар на СДСМ и носител на ИЕ 3 на Коалицијата „Можеме, на вчерашната трибина во Берово.

„Да стигнеме денеска до оваа Одлука во време на криза, ова е убава и важна вест за сите граѓани. Европската комисија ја усвои Преговарачката рамка за Македонија. Таа потврдува дека македонскиот јазик е загрантиран, таа потврдува дека целокупниот правен систем на ЕУ ќе биде преведен на македонски јазик. Тоа го пишува во денешната одлука", рече Николовски.

Тој нагласи дека концептот предвиден во Програмата на СДСМ и Коалицијата го трасира патот на сигурноста, безбедноста, но и развојот на новата македонска економија.

„Таа гарантира враќање на младите во земјата, но и силен развој на економијата. Успеавме заедно сите да го срушиме режимот и за две и пол години направивме огромен исчекор", рече Николовски.

Тој нагласи дека СДСМ и Коалицијата „Можеме" нуди чесни и одговорни кадри во ИЕ 3, но и во сите Изборни единици кои гарантираат развој на демократијата, економска стабилност и просперитет.

притисни ентер