Објавен списокот на модели автомобили со вградени смртоносни перничиња

Вчера БМВ објави итно предупредување за сите кои го возат автомобилите од серија 3 во Австралија , веднаш да ги однесат во нивните сервиси или да бараат замена. Но во светот има уште 20 производители на автомобили со вградени смртоносни перничиња. 

Опасноста се должи на Таката воздушните перничиња, вградени во постарите модели на БМВ 3  од 1997 до 2001 година. Но има и голем број други модели автомобили со вградени Таката воздушни перничиња. Тие , во случај на несреќа може да експлодираат и металните шрапнели може да го убијат возачот и совозачот , со тоа што фатално може да поминат и патниците на задното седиште. Исто така , хемикалиите во експлозивното полнење на перничињата со време може да се расипат и да станат нестабилни. Тоа може да доведе и до спонтано експлодирање и голема опасност за возачот и патниците.

Бројни модели од 20 производители на автомобили ги имаат овие воздушни перничиња, а компаниите објавија специјални страници на нивните сајтови каде сопствениците на возила можат да проверат дали нивниот автомобил има вакви воздушни перничиња.

Се проценува дека над 60 милиони возила се погодени ширум светот. Повеќето од возилата се направени помеѓу 2000 и 2015 година.

Погледнете ја достапната листа на возила со опасни воздушни перничиња:

2006-2013 Audi A3

2005-2008 Audi A4 Avant

2006-2009 Audi A4 Cabriolet

2005-2008 Audi A4 Sedan

2010-2011 Audi A5 Cabriolet

2003-2011 Audi A6 Avant

2005-2011 Audi A6 Sedan

2009-2012 Audi Q5

2017 Audi R8

2008 Audi RS 4 Cabriolet

2007-2008 Audi RS 4 Sedan

2005-2008 Audi S4 Avant

2007-2009 Audi S4 Cabriolet

2005-2008 Audi S4 Sedan

2010-2012 Audi S5 Cabriolet

2007-2011 Audi S6 Sedan

2016-2017 Audi TT

BMW

2008-2013 BMW 1 Series

2000-2013 BMW 3 Series

2002-2003 BMW 5 Series

2011-2015 BMW X1

2007-2010 BMW X3

2003-2013 BMW X5

2008-2014 BMW X6

2010-2011 BMW X6 Hybrid

Ferrari

2010-2015 Ferrari 458 Italia

2014-2015 Ferrari 458 Speciale

2015 Ferrari 458 Speciale A

2012-2015 Ferrari 458 Spider

2016-2017 Ferrari 488 GTB

2016-2017 Ferrari 488 Spider

2009-2014 Ferrari California

2015-2017 Ferrari California T

2013-2017 Ferrari F12

2016-2017 Ferrari F12 tdf

2016 Ferrari F60

2012-2016 Ferrari FF

2017 Ferrari GTC4Lusso

Ford

2007-2010 Ford Edge

2006-2012 Ford Fusion

2005-2006 Ford GT

2005-2014 Ford Mustang

2004-2011 Ford Ranger

Honda

2001-2012 Honda Accord

2001-2011 Honda Civic

2003-2011 Honda Civic Hybrid

2001-2011 Honda Civic NGV

2010-2015 Honda Crosstour

2002-2011 Honda CR-V

2011-2015 Honda CR-Z

2003-2011 Honda Element

2010-2014 Honda FCX Clarity

2007-2013 Honda Fit

2013-2014 Honda Fit EV

2010-2014 Honda Insight

2002-2004 Honda Odyssey

2003-2015 Honda Pilot

2006-2014 Honda Ridgeline

Jaguar

2009-2015 Jaguar XF

Jeep

2007-2016 Jeep Wrangler

Land Rover

2007-2012 Land Rover Range Rover

Lexus

2007-2012 Lexus ES350

2010-2017 Lexus GX460

2006-2013 Lexus IS250/350

2010-2015 Lexus IS250C/350C

2008-2014 Lexus IS F

2012 Lexus LFA

2002-2010 Lexus SC430

Mazda

2004-2009 Mazda B-Series

2007-2012 Mazda CX-7

2007-2015 Mazda CX-9

2003-2011 Mazda6

2006-2007 Mazda Mazdaspeed6

2004-2006 Mazda MPV

2004-2011 Mazda RX-8

Mercedes-Benz

2005-2014 Mercedes-Benz C-Class

2010-2011 Mercedes-Benz E-Class

2011-2017 Mercedes-Benz E-Class Cabrio

2010-2017 Mercedes-Benz E-Class Coupe

2009-2012 Mercedes-Benz GL-Class

2010-2015 Mercedes-Benz GLK-Class

2009-2010 Mercedes-Benz ML-Class

2009-2012 Mercedes-Benz R-Class

2007-2008 Mercedes-Benz SLK-Class

2011-2015 Mercedes-Benz SLS-Class

Mitsubishi

2012-2017 Mitsubishi i-MiEV

2004-2007 Mitsubishi Lancer

2004-2006 Mitsubishi Lancer Evolution

2004 Mitsubishi Lancer Sportback

2006-2009 Mitsubishi Raider

Nissan

2001-2003 Nissan Maxima

2002-2004 Nissan Pathfinder

2002-2006 Nissan Sentra

2007-2012 Nissan Versa

Saab

2005-2006 Saab 9-2x

2006-2011 Saab 9-3

2006-2009 Saab 9-5

Subaru

2003-2006 Subaru Baja

2009-2013 Subaru Forester

2004-2011 Subaru Impreza (Including WRX/STI)

2003-2014 Subaru Legacy

2003-2014 Subaru Outback

2006-2014 Subaru Tribeca

2012-2014 Subaru WRX/STI

Tesla

2012-2016 Tesla Model S

Toyota

2010-2016 Toyota 4Runner

2003-2013 Toyota Corolla

2003-2008 Toyota Corolla Matrix

2009-2013 Toyota Matrix

2004-2005 Toyota Rav4

2002-2006 Toyota Sequoia

2011-2014 Toyota Sienna

2003-2006 Toyota Tundra

2006-2011 Toyota Yaris (Hatch Back)

2007-2012 Toyota Yaris (Sedan)

Volkswagen

2009-2017 Volkswagen CC

2010-2014 Volkswagen Eos

2010-2014 Volkswagen Golf

2013 Volkswagen Golf R

2009-2013 Volkswagen GTI

2012-2014 Volkswagen Passat

2006-2010 Volkswagen Passat Sedan

2006-2010 Volkswagen Passat Wagon

Дино Мерлин за нова година во Скопје ќе пее за 100 000 евра

Српските медиуми ги објавија хонорарите на балканските ѕвезди за новогодишната ноќ. Сумите се вртоглави и се движат од 30.000 до 100.000 евра.

Според „курир.рс“, најмногу ќе добијат Здравко Чолиќ и Дино Мерлин. Чола ќе пее во Будва, а Дино Мерлин на плоштадот Македонија  во Скопје.

Босанскиот пејач за 100.000 евра ќе ги забавува скопјани.

 Кога беше официјално најавено кој ќе ги забавува скопјани за новогодишната ноќ, од градот потенцираа дека целата сума за хонорарот на Мерлин, ќе биде платена од спонзори.

Ученици поддржани од ФИТР изработија еко-проекти за чиста вода, воздух и почва

Изработивме еколошки филтер направен од зеолит, минерал кој помага да ги прочистиме водата, воздухот и почвата.

Еколошки филтер со зеолит за прочистување на водата, воздухот и почвата, систем за детекција на гасови во воздух во работни простории, пречистителна станица за отпадни води која може да се користи за наводнување особено во земјоделието се само дел од еко-проектите на кои работат ученици од повеќе основни и средни училишта, наградени на „Предизвик за млади истражувачи" од Фондот за иновации и технолошки развој.

Меѓу шесте еко проекти претставени на мини-саем во Битола е и еколошкиот филтер за намалување на штетното влијание на јаглерод диоксид изработен од учениците од "Димитар Влахов" од Струмица.

"Изработивме еколошки филтер направен од зеолит, минерал кој помага да ги прочистиме водата, воздухот и почвата. Најпрвин изработивме прототип, а потоа и филтер кој го поставивме на ауспухот од автомобил. Мерењата покажаа дека количеството јаглероден диоксид се намали за 30 проценти", вели ученичката Бранкица Митова.

Ученици од основното училиште „Манчук Матак" од Кривогаштани изработија пречистителна станица за отпадните води, која потоа може да се искористи за наводнување и е особено применлива во земјоделието.

„ Со нашиот проект со природни ресурси до еколошки здрава животна средина изработивме прототип на пречистителна станица за отпадни води. Отпадната вода минува низ ротатор што ја води низ различни комори на пречистителната станица и потоа се добива употреблива вода за наводнување која преку хидросистем се доставува до земјоделците. Овој проект е пред се наменет за земјоделците кои особено во летните периоди се соочуваат со недостиг на вода за наводнување. Нашиот план е ова решение да им го понудиме и на општините, посебно во реоните каде што земјоделството е примарна дејност", вели ученикот Христијан Боцовски.

Учениците од приватното училиште САБА креираа систем за детекција, анализа и следење на присуството на штетните гасови во воздухот во работни простории, нивните врсници од средното скопско учичлише Раде Јовчевски Корчагин со нивниот проект „Грин Аир" засадија специјални растенија во училниците како како природни прочистувачи на воздухот, додека учениците од ООУ Стив Наумов работата на проверка на квалитетот на воздухот во училниците со поставување на сензори-мерачи со кои се мери влажноста, температурата и присуството на јаглерод диоксид во воздухот. Средното училиште „Јосип Броз Тито" Битола пак ја идентификува концентрацијата на тешки метали во почвата во регионот на Битола и нивната географска распространетост, особено кај РЕК Битола.

Во програмата наменета за млади истражувачи која втора година по ред ја спроведува Фондот, до сега се наградени 54 училишта кои работат на проекти во кој се вклучени над 500 ученици.

"Целта на оваа програма е да се поттикне критичкото и креативно размислување кај младите и да се охрабрат да останат тука и да развијат свој бизнис. Покрај Предизвик за млади истражувачи, дополнително развиваме уште две програми со Американската агенција за меѓународен развој-УСАИД и со УНИЦЕФ, чија цел е да се креираат ученички компании со кои потоа ќе може на ваквите проекти да им се додаде и комерцијална вредност. Oтвораме нови можности за младите и  оваа поддршка ќе продолжи, бидејќи државата ги поддржува младите да се охрабрат да развијат свој бизнис и да останат тука,  " истакна Јован Деспотовски, директор на ФИТР.

Градоначалничката на Битола, Наташа Петровска најави дека и во иднина ќе поддржуваат вакви настани и  училишни програми.

„Овој саем е од особено значење затоа што преку овие проекти се излегува од теоријата на хартија и им овозможува на младите луѓе низ реални експерименти и низ реални истражувачки  методи, она што го научиле во теоријата да го применат во пракса. Ова отвора широки врати за младиот ум, за жуборот на творечкиот дух, но и на иновативноста и навистина во оваа насока треба и да продолжиме. Особено ме радува што младите луѓе се заинтересирани за ваквиот вид на истражување, но и наставниот кадар кој дава сериозна поддршка во ваквите програми", рече Петровска.

На последните два повика за млади истражувачи се пријавија по 100 училшта. Деспотовски најави дека поради сѐ поголемиот интерес, на почетокот од второто полугодие ќе биде објавен и третиот повик „Предизвик за млади истражувачи".

Зголемен број поплаки за мобинг, најмногу во фирми каде што нема синдикат

 Зголемен број претставки за вознемирување на работното место се евидентирани годинава. 

До канцеларијата на народниот правобранител заклучно со ноември се поднесени 24 претставки, што е трикратно зголемување во споредба со лани, кога имало само осум претставки по оваа основа. Информациите од Основен граѓански суд Скопје до кои дојде МИА покажуваат дека се евидентирани вкупно 12 предмети по оваа основа, од кои три се решени, а останатите се во тек.

– Споредбено со 2018 година, кога биле евидентирани седум предмети со бараната основа, во 2019 година е евидентно зголемување на бројот на предметите со основа мобинг, велат од Основен граѓански суд Скопје за МИА.

Ова покажува дека работниците сè повеќе стануваат свесни, го препознаваат и го пријавуваат мобингот, но од друга страна засегнатите во оваа проблематика укажуваат дека има одредени проблеми при имплементацијата на Законот за заштита од вознемирување на работното место. Според нив, решавањето на оваа негативна појава бара сериозен пристап од сите чинители во општеството, а мора да се работи и на планот на едукација на работниците за остварување, унапредување и заштита на нивните права.

– Психичкото вознемирување на работното место претставува кршење на основните човекови права загарантирани со највисоките прописи во Република Северна Македонија кои се темелат врз меѓународните стандарди. Тоа е негативна појава на работното место која има последици врз физичкото и менталното здравје на работниците, а истовремено влијае врз семејната хармонија, продуктивноста и квалитетот на работата. Психичкото вознемирување на работното место, како широко распространета негативна појава, бара сериозен пристап од сите институции во државата, со цел да се обезбедат правни и општествени услови и претпоставки за негово намалување и спречување, велат од Сојузот на синдикати, кои беа и иницијатори за донесување на Законот во 2013 година.

До правната служба при ССМ во првата половина од годинава било пристигнато само едно обраќање, кое е решено спогодбено, но она што е специфично е дека евидентираат зголемен број поплаки од работници кои не се членови на синдикатот.

– Правниците на ССМ во седиштето во Скопје и во регионалните синдикални претставништва и синдикални канцеларии ги преземаат сите законски дејства и постапки за заштита на работничките права на своето членство. Карактеристично е тоа што во ССМ има голем број обраќања во врска со вознемирување на работнoто место, но од лица кои не се членови на синдикатот. Овие податоци упатуваат на тоа дека вознемирувањето на работното место најчестo се случува во средини каде што работниците не се синдикално организирани и едуцирани за своите права, истакнуваат од ССМ во одговорот што го побара МИА.

Во 2013 година, кога стапува во сила Законот за заштита од вознемирување на работното место, ССМ евидентира осум обраќања врз основа мобинг, а веќе следната година седум обраќања. Во 2015 година во ССМ имало три обраќања, во 2016 година едно обраќање, додека во 2017 и 2018 година до ССМ не пристигнало ниту едно обраќање од член на синдикат за мобинг.

– Во некои случаи се изготвени обраќања до работодавачот и до лицето кое е посочено како вршител на вознемирувањето, во три случаи се изготвени тужби, а во еден случај е водена судска постапка, која е негативно завршена. Во дел од случаите проблемите се надминати спогодбено по пат на разговор и советување со учество и посредништво и на синдикалните претставници на ССМ, информираат од Синдикатот.

Позитивно решен судски спор за мобинг, поттик за работниците и предупредување за моберот

Првата пресуда за мобинг во Македонија е донесена во 2016 година. Тужителот беше лице вработено во институција од јавниот сектор, подложен на мобинг правен со повеќе дејства и од страна на повеќе лица. Мобингот му бил правен така што не му бил даван годишен одмор, бил ставен во изолација, не му биле давани работни задачи, а еден период не му бил даван ниту електронски пристап до информации ниту, пак, бил испраќан на обуки. Сите овие факти биле докажани во постапката, која резултира со првостепена пресуда во корист на тужителот.

Во Основниот граѓански суд Скопје беше донесена и првата пресуда за мобинг против судија, односно претседател на суд. Имено, Граѓанскиот суд одлучи дека поранешниот претседател на Основен суд Скопје 1 – Скопје, Владимир Панчевски, вршел мобинг врз вработениот во човечки ресурси Горан Стаменковски.

Експертите сметаат дека судскиот спор решен во корист на работникот врз кој е извршен мобинг е доволен поттик за останатите работници кои се жртви на мобинг да ги побараат своите права, а од друга страна, пак, решените судски пресуди во корист на жртвата на мобинг би ги одвратиле лицата кои вршат мобинг од ваквите дејства.

Во Европа највисока отштета за мобинг – 800 илјади фунти

Највисоката отштета за мобинг исплатена во Европа изнесува неверојатни 800 илјади фунти. Имено, извесна Хелен Грин од Велика Британија ја тужела „Дојче банка" бидејќи на работното место четири години преживувала мобинг од нејзиниот претпоставен Ричард Елистон и уште од четири нејзини колешки.

Високиот суд во Лондон пресудил дека таа претрпела малтретирање на работното место, па затоа фирмата во која работела треба да ја обесштети за 800.000 фунти. Судот одлучил дека банката не презела ништо за да се спречи психичкото вознемирување на вработениот, па затоа целиот товар паѓа на компанијата заедно со сите судски трошоци.

Веднаш по пресудата, од банката се изјасниле дека ќе ја почитуваат судската одлука и ќе ѝ ја исплатат отштетата на Грин. Таа останала и понатаму на своето работно место во Секретаријатот за поделба на работата, во седиштето на „Дојче банка" во Лондон.

Мобингот предизвикува и здравствени последици

Мобингот е широко распространета појава, која остава здравствени и психолошки последици кај лицето жртва на мобинг. За жал, луѓето честопати не се свесни дека се жртви на мобинг и им е потребно многу време за да сфатат. Затоа, според синдикатите, од голема важност е превенцијата, односно едукацијата, со цел работниците навреме да ги препознаат видовите и облиците на мобинг.

Пред жртвата на мобинг се неколку опции на дејствување. Најпрво треба писмено да се обрати до лицето за кое смета дека го вознемирува, да му укаже дека неговото однесување е несоодветно и да го предупреди дека ќе побара законска заштита ако таквото однесување веднаш не престане. Доколку нема резултати, жртвата може да поднесе писмено барање за заштита од вознемирување на работното место, а доколку и тоа не даде плод, тогаш има можност своите права да ги бара низ судска постапка.

Последиците од мобингот се одразуваат врз здравјето на жртвата, па така таа почнува да чувствува хроничен замор, незадоволство, се повлекува во себе, има несоница, станува пречувствителна, плашлива, а се појавуваат и хипертензија и кардиоваскуларни заболувања.

Мобингот може да биде хоризонтален, вертикален и стратегиски. Првиот се случува кога еден или цела група работници кои се на исто хиерархиско ниво поради завист, љубомора или внатрешни проблеми одбираат еден работник на кого му докажуваат дека се силни и способни.

Вториот тип мобинг е кога претпоставениот малтретира еден работник или цела група или, пак, кога група работници малтретираат еден претпоставен.

Стратегиски мобинг е кога претпоставените во фирмата организирано мобираат одредени вработени кои се непожелни за да ги принудат самите да дадат отказ од работа./МИА

притисни ентер