Иран тврди дека може да обогатува ураниум и до 60 проценти

Иран има капацитет за збогатување ураниум до 60 проценти, изјави денеска портпаролот на иранската агенција за атомска енергија , што е повеќе од потребно за цивилни цели, но сепак е далеку од 90 проценти потребни за производство на нуклеарнa бомба. 

„Организацијата има капацитет за збогатување ураниум од 5, 20 дп 60 проценти“, рече портпаролот на АЕИО, Бероз Камалванди на прес-конференција во нуклеарната централа „Фордоу“, јави новинската агенција ИРИБ.

„Во моментов има потреба од 5 проценти“, додаде Камалванди.

 Врховниот лидер на Иран, Али Хаменеи, минатиот месец рече дека Исламската Република никогаш не се обидела да гради и користи нуклеарно оружје, што религијата им го забранува.

Иран во четвртокот објави дека продолжи со збогатување на ураниум кај „Фордоу“, оддалечувајќи се подалеку од нуклеарниот договор во 2015 година со светските сили, откако Соединетите држави решија да се повлечат од договорот.

Договорот забранува производство на нуклеарно оружје во Фордоу, високо чувствителна област што Иран ја криеше од инспекторите на ООН до 2009 година.

Инспекторите на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) утре ќе го посетат Фордоу, објави Камалванди.

Во мај, Иран започна да ги надминува границите договорени со договорот како одмазда за притисоците на САД врз Техеран да преговара за ограничувања на програмата за балистички ракети и поддршка за силите за посредување во Блискиот исток.

Иран вели дека ќе ги повлече своите мерки ако европските потписнички на договорот успеат да го вратат пристапот до надворешната трговија со Техеран, што беше блокирано со наметнување санкции од САД.

Илјадници португалски полицајци излегоа на протест – бараат повисоки плати (ВИДЕО)

Илјадници португалски полицајци и жандарми протестираа по улиците на Лисабон и побараа зголемување на платите , а воедно предупредија за недостиг на персонал.

Кон крајот на попладневните часови, полицајците тргнаа кон зградата на парламентот, носејќи транспаренти на кои бараат „фер плати и пристојни услови за работа“, пренесе АФП.

Тоа е првото поголемо социјално движење од победата на социјалистичката влада и парламентарните избори во октомври.

Социјалистичката влада на премиерот Антонио Коста веќе се соочи со бран протести од страна на повеќе категории работници минатата зима, разочарани што политиката не се движи кон зголемување на куповната моќ по долгогодишното штедење и економска криза.

Полицајците предупредуваат на „постојаната неподвижност“ на владата во однос на условите за исплата на плати и пензии, објасни претседателот на Унијата на полициски професионалци, Пауло Родригез.

„Министрите останаа исти и ништо значајно не се смени за последните четири години, така што ова создава нестабилност и неефикасност на нашите тимови“, рече првиот човек на главниот полициски синдикат, кој претставува скоро половина од околу 20.000 полицајци во Португалија.

Израел го обвини премиерот Нетанјаху за корупција

Сеуште актуелниот израелски премиер Бенјамин Нетанјаху, кој загуби на неодамнешните избори, е обвинет за корупција.

Попладнево, израелскиот јавен обвинител официјално го обвини Нетанјаху за серија коруптивни практики, пренесува Асошиејтед Прес.

Јавниот обвинител Авичаи Манделблит издаде обвинение во кое го обвинува израелскиот премиер за измама, нарушување на довербата и примање мито.

Нетанјаху се изјасни за невин и дека е жртва на прогон.

Венеција поради поплавите може да го загуби статусот на заштитен град од УНЕСКО

Венеција може да го загуби статусот како заштитено светско културно наследство доколку не може да се заштити од сè поголемите поплави, предупредија вчера претставниците на УНЕСКО, нудејќи помош во обновата на градот.

„Најважните згради на листата на светското наследство се загрозени ... поради тоа сме загрижени, особено затоа што ова не е изолиран случај“, рече Мехтилд Реслер, директор на Центарот за светско наследство.

Венеција беше погодена од највисоката поплава овој месец за повеќе од 50 години, со прилив од дури 1,8 метри, што предизвика огромна штета.

Досега, само две знаменитости се  отстранети од списокот на светско наследство на УНЕСКО. Прво е отстрането арапското светилиште Орикс во Оман во 2007 година заради недостаток на заштита , а потоа долината на реката Лаба кај Дрезден во 2009 година каде што е изграден мост.

Со оглед на тоа што Венеција е сè поплавена, советодавната мисија на УНЕСКО треба да го посети градот во 2020 година, а Центарот за светско наследство се подготвува да испрати експерти за да проценат заедно со градските власти , а воедно УНЕСКО  е подготвено да помогне во собирањето средства за реконструкција.

Со своите 118 острови и лагуни, Венеција беше прогласена за светско наследство во 1987 година.

Рослер предупреди дека високиот прилив и поплавите во Венеција е јасен доказ за влошување на климатските промени и рече дека УНЕСКО и националните и градските власти мораат да го решат ова на долг рок.

притисни ентер