Навивачите во Берлин на терен го урнаа ,,Берлинскиот ѕид” (ВИДЕО)

Германските навивачи решија на интересен начин да ја одбележат 30 – годишнината од падот на Берлинскиот ѕид.

Навивачите на Херта симболично го срушија импровизираниот „Берлински ѕид“ кој беше подигнат во средината на Олимпискиот стадион во пресрет на натпреварот со Лајпциг.

Кога играчите на двата тима излегоа на теренот, наидоа на вештачки ѕид во центарот на теренот, а потоа им се придружија стотици навивачи кои заедно го ѕидот, како што тоа го правеа граѓаните на Берлин во 1989 година.

На ѕидот беше напишана порака: „Заедно против ѕидовите, заедно за Берлин“.

Инаку, фудбалерите на Херт носеа и ретро дресови со берлинскиот волк на градите, како оние што ги носеа фудбалерите на тимот на Берлин на првиот натпревар два дена по падот на Берлинскиот ѕид пред 30 години.

Натпреварот заврши со победата на Лајпциг од 4: 2, а погледнете како изгледаше уривањето на ѕидот.

притисни ентер