Двајца скијачи загинаа на австриските Алпи

Властите во јужна Австрија соопштија дека двајца скијачи загинаа во лавина на Алпите,што е  прва несреќа оваа сезона.

Австриската телевизија  ОРФ објави дека тие скијале надвор од обележаните патеки во регионот Октал.

Службата за предупредување од опасност од лавина во австриската покраина Тирол вчера издаде предупредуваљње за ризик, поради обилните врнежи од снег, објави Ројтерс.

притисни ентер