Пет милиони евра отштета за жртвите на свештеници – педофили

Француските бискупи го одобрија планот за исплата на обесштетување на жртвите на сексуална злоупотреба, извршена од свештеници на Римокатоличката црква.

Бискупите гласаа да издвојат пет милиони евра на независна комисија за истрага на случаи на сексуална злоупотреба во Франција и ќе работат на спречување на ваквите случаи.

Овој фонд беше одобрен од 120 бискупи на собранието во југозападниот град Лурд.

Архиепископот на Ремс, Ерик де Молин-Бофорт, кој е и претседател на Конференцијата на француските бискупи, рече дека со плаќање на надоместокот на жртвите, не се намалуваат нивните страдања, но и тишината, занемарувањето, незаинтересираноста, недостатокот на реакција, лошите одлуки и дисфункција на системот во рамките на Црквата.

Тој додаде дека е премногу рано да се зборува за точниот број на жртви. Независна комисија која го испитува бројот на жртви на сексуална злоупотреба, објави дека од јуни се пријавиле 2.800 лица.

Според бискупот, секое лице кое се препознава како жртва има право да добие пари. Црквата ќе бара донации за оваа намена.

Според податоците на „Медијапарт 2016“, во текот на изминатите 50 години, имало 342 пријавени случаи на злоупотреба, сокриени од француските епископи во Франција и во странство.

Според АП, најмалку 34 свештеници учествувале во злоупотребата.

Земјотрес кај грчкиот остров Хидра

Слаб земјотрес со јачина од 4 степени по рихтер е измерен југоисточно од грчкиот остров Хидра.

Атинската национална опсерваторија соопштила дека потресот бил забележан во 10:15 во море на 51 километар од островот, пренесе „АНА“.

Како што се наведува епицентарот бил лоциран на 122 километри јужно од Атина.

На лондонскиот аеродром уапсен маж кој подготвувал терористички напад

Се сомнева дека тој учествувал во кривични дела во Сирија.

Британската полиција на лондонскиот аеродром Хитроу, уапсила маж кој пристигнал со лет од Турција заради сомнеж дека извршил кривични дела во Сирија, по што против него е покренато обвинение за тероризам.

Мамун Рашид утре ќе се појави пред судот заради обвинение за подготовка на терористички чин, соопшти британската полиција.

Ројтерс наведува дека тој е уапсен во вторник заради сомнеж дека е вмешан во кривични дела поврзани со конфликтот во Сирија.

Британската агенција, исто така наведува дека Турција почнала од своите затвори да праќа поранешни припадници на ИД во нивните матични земји.

Ројтерс не наведува од која земја е уапсениот Рашид.

Папата на ручек угости 1.500 бездомници

Римокатоличката црква денес го одбележува Денот на сиромашните.

По повод тоа Папата Франциск угости на ручек 1.500 бездомници и луѓе во неволја. Гостите во Ватикан биле донесени од волонтери од хуманитарни групи кои секојдневно помагаат на луѓето во неволја.

На менито на ручекот во Ватикан имало лазањи, пилешко во сос од печурки, компир, колач, овошје и кафе.

притисни ентер