СДСМ : ВМРО-ДПМНЕ по навика лаже и се обидува да направи немир кај граѓаните, вакцинацијата против сезонски грип започнува на 22 ноември

ВМРО-ДПМНЕ партијата симбол за деградација на здравството и лекарите и негрижа за пациентите нема кредибилитет да зборува за вакцинација и здравство, реагираат од СДСМ на изјавата на Синиша Стојаноски од ВМРО-ДПМНЕ.

Згора на се, опозицијата се обидува да внесе немир кај граѓаните со лажни вести дека има проблем со вакцинацијата од сезонски грип.

Министерството за здравство официјално соопшти дека вакцинацијата започнува на 22 ноември што е оптимален термин за почеток на вакцинација со што ВМРО-ДПМНЕ е фатена во нова лага.

И кога се на власт и кога се во опозиција тие постојано ги лажат, ги манипулираат и ги крадат граѓаните.

Додека пациентите внесуваа сомнителни лекови и инсулини, ВМРО-ДПМНЕ потроши пола милијарда евра во Скопје 2014.Додека пациентите немаа и чекаа лек, ВМРО-ДПМНЕ потроши 33 милиони евра на споменици.

За 11 години владеење, не направија ништо за да ги подобрат условите во јавно-здравствените установи.Тоа е разликата меѓу криминалната ВМРО-ДПМНЕ и одговорното и домаќинско однесување на СДСМ.

Тоа е доказ дека  после 11 години стагнација, реформите во здравството се на прав пат, се наведува во реакцијата на СДСМ.

Земјотрес кај грчкиот остров Хидра

Слаб земјотрес со јачина од 4 степени по рихтер е измерен југоисточно од грчкиот остров Хидра.

Атинската национална опсерваторија соопштила дека потресот бил забележан во 10:15 во море на 51 километар од островот, пренесе „АНА“.

Како што се наведува епицентарот бил лоциран на 122 километри јужно од Атина.

На лондонскиот аеродром уапсен маж кој подготвувал терористички напад

Се сомнева дека тој учествувал во кривични дела во Сирија.

Британската полиција на лондонскиот аеродром Хитроу, уапсила маж кој пристигнал со лет од Турција заради сомнеж дека извршил кривични дела во Сирија, по што против него е покренато обвинение за тероризам.

Мамун Рашид утре ќе се појави пред судот заради обвинение за подготовка на терористички чин, соопшти британската полиција.

Ројтерс наведува дека тој е уапсен во вторник заради сомнеж дека е вмешан во кривични дела поврзани со конфликтот во Сирија.

Британската агенција, исто така наведува дека Турција почнала од своите затвори да праќа поранешни припадници на ИД во нивните матични земји.

Ројтерс не наведува од која земја е уапсениот Рашид.

Папата на ручек угости 1.500 бездомници

Римокатоличката црква денес го одбележува Денот на сиромашните.

По повод тоа Папата Франциск угости на ручек 1.500 бездомници и луѓе во неволја. Гостите во Ватикан биле донесени од волонтери од хуманитарни групи кои секојдневно помагаат на луѓето во неволја.

На менито на ручекот во Ватикан имало лазањи, пилешко во сос од печурки, компир, колач, овошје и кафе.

притисни ентер