Новата Опел Астра за 2020 на пробно возење низ Франкфурт (ФОТО)

Со благи прилагодувања на надворешноста и позначителни под хаубата, редизајнираната  Opel Astra доаѓа со помала потрошувачка на гориво, пониски емисии на гасови и далеку помал  отпорн на воздухот.

Во однос на продажбата, Astra е вториот модел на Opel, веднаш зад Corsa, што јасно ја покажува важноста на овој автомобил.

Најмалите промени се оние што може да се видат со голо око. Малку изменетата предна маска и браници не е забележлива.

Сепак, со изменетата шасија, овие „мали нешта“ значително влијаеја на аеродинамиката. Коефициентот на влечење е намален на 0.26 за хечбекот и 0,25 за Спортскиот Турер.

Потрошувачката и ниската емисија се најважните елементи на новата Astra..

Рестализираниот модел доаѓа со нови мотори според стандардите EURO 6 D-TEMP. Сите мотори се со три цилиндри; бензин 1.2 и 1.4 и единствениот дизел во опсег од 1,5 литар.

Најмал во опсегот на нови мотори е 1,2 бензинец. Достапен е на три нивоа на моќност - со 110, 130 и 145 коњски сили.Овој мотор е спарен со шест степен мануелен менувач и сите три верзии испуштаат 99 грама CO2 на километар.

Вториот бензин има зафатнина од 1,4 литри и е достапен со автоматски CVT менувач и само во верзијата 145 КС.Не помалку интересен е единствениот дизел што се нуди. Доаѓа како замена за четирицилиндричниот 1.6 мотор и има 107 и 122 КС.

Помоќна верзија може да се купи и со деветстепен автоматски менувач, што ја прави Astra уникатна во C сегментот на автомобилот.И двете моќни верзии спарени со рачен менувач имаат емисија на CO2 од 95 грама на километар.

Се очекува новите модели на Астра да се појават кон крајот на годинава , со цена под 20 000 евра , додека дизел варијантата ќе биде поскапа за илјада евра.

СЗО: Известувањето до ОН за повлекување на САД од СЗО е добиена на 6 јули

Светската здравствена организација доби извештаи дека САД официјално го известиле Генералниот секретар на ОН за повлекувањето од СЗО.

Известувањето до Генералниот секретар на ОН за повлекување од СЗО е добиена на 6 јули 2021 година“, се вели во изјавата на портпарол на СЗО. „засега немаме повеќе информации“, додаде тој.

ОН вчера објавија дека добиле официјално известување за одлуката на Доналд Трамп пред повеќе од еден месец. 

Информацијата за повлекување на САД од СЗО за првпат ја пренесе сенаторот Роберт Менедез, кој на твитер објави дека конгресот добил текст во кој Трамп и официјално ја повлекува државата од таа организација.

Веднаш потоа, американските власти ја потврдија информацијата, во која се наведува дека повлекувањето ќе стапи на сила за една година, односно на 6 јули 2021 година.

МВР: Регистрирани се 415 прекршоци за неносење лична заштита на лице

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република  Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 415 прекршоци. 

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид -19.

Влез во земјава само со ПСР тест за граѓаните на Србија, Косово, БиХ и Црна Гора – препорача Комисијата за заразни болести

Оваа препорака Комисијата за зарaзни болести ќе ја поднесе до Владата за понатамошно постапување.

Комисијата за заразни болести утрово одржа состанок на кој донесе одлука да достави предлог до Владата на Република Македонија од утре при влез во нашата земја за сите граѓани од Србија, Косово, Босна и Херцеговина и Црна Гора да биде задолжително да достават ПСР тест не постар од 72 часа.

Препораката на Комисијата е донесена по разгледување на актуелната епидемиолошка состојба во наведените земји и согласно информациите добиени од медицинските власти во овие земји.

Оваа препорака Комисијата за зарaзни болести ќе ја поднесе до Владата за понатамошно постапување.

притисни ентер