Обновени конаците на манастирот Успение на Пресвета Богородица во Трескавец

Конаците на манастирот Успение на Пресвета Богородица кои во пожар пред близу седум години беа до темел уништени  се обвновени..

Но, тие не ќе можат да се користат бидејќи проект има ,ама пари за резервоар за вода нема..Тој треба да се изгради високо во карпите на тешко пристапен терен со капацитет од 90 метри кубини вода..За овој објект се потребни 100 илијади евра и целиот систем  е основата за технички прием на комплексот во кои патем паралелно се во тек и  конзерваторки работи на црквата изградена во 13 век..

Надлежните од Министерството за култура и Завод и музеи Прилеп,уверуваат дека нивните обврски за возобновување на конаците и реставрација на црквата благовремено се исполнети..Останува од повеќе места да се најдат пари за резерваорот за вода и што поскоро и овој проблем да биде решен..

Манастирот на Трескавец е еден од најзначајните  духовни центар  на Балканот.. Во негова близина е и некрополата Колобаиса центар на културата на Аполон и Артемида..Сето ова под врвот Златоврв на височина од 1422 метри предизвикува посебен интерес и кај домашните но и кај странските туристи..Годишно овој комплекс го посетуваат над 20 илјади посетители,велат од монашкото братство на Трескавец...

Земјотрес кај грчкиот остров Хидра

Слаб земјотрес со јачина од 4 степени по рихтер е измерен југоисточно од грчкиот остров Хидра.

Атинската национална опсерваторија соопштила дека потресот бил забележан во 10:15 во море на 51 километар од островот, пренесе „АНА“.

Како што се наведува епицентарот бил лоциран на 122 километри јужно од Атина.

На лондонскиот аеродром уапсен маж кој подготвувал терористички напад

Се сомнева дека тој учествувал во кривични дела во Сирија.

Британската полиција на лондонскиот аеродром Хитроу, уапсила маж кој пристигнал со лет од Турција заради сомнеж дека извршил кривични дела во Сирија, по што против него е покренато обвинение за тероризам.

Мамун Рашид утре ќе се појави пред судот заради обвинение за подготовка на терористички чин, соопшти британската полиција.

Ројтерс наведува дека тој е уапсен во вторник заради сомнеж дека е вмешан во кривични дела поврзани со конфликтот во Сирија.

Британската агенција, исто така наведува дека Турција почнала од своите затвори да праќа поранешни припадници на ИД во нивните матични земји.

Ројтерс не наведува од која земја е уапсениот Рашид.

Папата на ручек угости 1.500 бездомници

Римокатоличката црква денес го одбележува Денот на сиромашните.

По повод тоа Папата Франциск угости на ручек 1.500 бездомници и луѓе во неволја. Гостите во Ватикан биле донесени од волонтери од хуманитарни групи кои секојдневно помагаат на луѓето во неволја.

На менито на ручекот во Ватикан имало лазањи, пилешко во сос од печурки, компир, колач, овошје и кафе.

притисни ентер