Илјадници го пречекаа пред затовр ослободениот поранешен претседател на Бразил (ВИДЕО)

Илајдници со часови чекаа пред затворот во бразилскиот град Куритиба за да биде ослободен поранешниот претседател , Луиз Инацио Лула де Силва (74).

Поранешниот претседател го дочекаа маса левичарски активисти , откако Лула помина над две и пол години во затвор. Сојузниот суд вчера нареди пуштање од затвор на поранешниот претседател по одлуката на Врховниот суд , откако се укина задолжителното затворање на осудениците , откако ќе ја изгубат првата жалба.

Со политички важната пресуда се очекува да бидат ослободени голем број осудени лица од висок ранг од т.н. истраги за јавна корупција наречени „миење автомобили“, вклучувајќи го и Лула, кој беше во затвор за корупција.

Лула излезе од затвор пеш, со својата партнерка Розанела да Силва и со стегната тупаница ја поздравила собраната толпа.

Некои од собраните плачеа пред седиштето на полицијата во Куритиба, каде што Лула требаше да издржува казна од 8 години и 10 месеци затвор за корупција. Тој беше ослободен еден ден по указот на Врховниот суд.

„Не сакав да го следам гласањето на судиите на Врховниот суд вчера, но кога го слушнав резултатот, викав и плачев и дојдов денес да го пречекам пред полицискиот штаб. Не можев да го пропуштам тоа“, рече Лусија Фернанде, една од поддржувачите на Лула.

Земјотрес кај грчкиот остров Хидра

Слаб земјотрес со јачина од 4 степени по рихтер е измерен југоисточно од грчкиот остров Хидра.

Атинската национална опсерваторија соопштила дека потресот бил забележан во 10:15 во море на 51 километар од островот, пренесе „АНА“.

Како што се наведува епицентарот бил лоциран на 122 километри јужно од Атина.

На лондонскиот аеродром уапсен маж кој подготвувал терористички напад

Се сомнева дека тој учествувал во кривични дела во Сирија.

Британската полиција на лондонскиот аеродром Хитроу, уапсила маж кој пристигнал со лет од Турција заради сомнеж дека извршил кривични дела во Сирија, по што против него е покренато обвинение за тероризам.

Мамун Рашид утре ќе се појави пред судот заради обвинение за подготовка на терористички чин, соопшти британската полиција.

Ројтерс наведува дека тој е уапсен во вторник заради сомнеж дека е вмешан во кривични дела поврзани со конфликтот во Сирија.

Британската агенција, исто така наведува дека Турција почнала од своите затвори да праќа поранешни припадници на ИД во нивните матични земји.

Ројтерс не наведува од која земја е уапсениот Рашид.

Папата на ручек угости 1.500 бездомници

Римокатоличката црква денес го одбележува Денот на сиромашните.

По повод тоа Папата Франциск угости на ручек 1.500 бездомници и луѓе во неволја. Гостите во Ватикан биле донесени од волонтери од хуманитарни групи кои секојдневно помагаат на луѓето во неволја.

На менито на ручекот во Ватикан имало лазањи, пилешко во сос од печурки, компир, колач, овошје и кафе.

притисни ентер