Полански повторно обвинет за силување , пред премиерата на новиот филм

Французинка го обвини славниот режисер Роман Полански дека ја силувал во 1975 година , дури сега , пред премиерата на неговиот најнов филм.

Французинка го обвини Роман Полански дека ја силувал во Швајцарија во 1975 година кога имала 18 години , пишува „Ле Парисиен“, неколку дена пред започнувањето на новиот филм на режисерот, кој веќе е обвинет во САД дека силувал малолетничка.

Валентин Мониер рече дека не поднела тужба, но решила јавно да го обвини Полански за прикажување на фимот „J’accuse“ за непочитување на правдата и за аферата Драјфус.

„Не сум била во врска со него, ниту лично ниту професионално, го познавав површно“, тврди жената , која е фотограф, а била њујоршки модел и глумела во неколку филмови во текот на 1980-тите, како што се „Три мажи и лулка “.

Таа тврди дека станувало збор за многу насилен напад.

Адвокатот на директорот, Херве Темиме, за „Ле Паризиен“ изјави дека Роман Полански категорично го отфрлил обвинението за силување и рече дека наводните настани од пред 45 години никогаш не биле пријавени во судските органи.

Полански се изјасни за виновен за секс со малолетничка во 1977 година и беше осуден на 90 дена затвор, но беше ослободен по 42 дена. Кога дознал дека судијата планира да му изрече казна од неколку години, тој избега од САД во Франција.

Оттогаш се поднесени неколку обвиненија. За време на филмскиот фестивал во Кан во 2010 година, британската актерка Шарлот Луис го обвини за сексуална злоупотреба кога имала 16 години во 1983 година. Друга жена го обвини во август 2017 година за сексуална злоупотреба во 1973 година кога имала 16 години. Во септември 2017 година, Ренате Лангер, поранешна актерка, го обвини за силување во 1972 година во Гштад кога имала 15 години.

Адвокатот на режисерот тврди дека наводите на овие три жени се неосновани.

ДИК: СДСМ 36,13%, ВМРО-ДПМНЕ 34,65%, ДУИ 11,57%, АА и А 8,79%

Од преброени гласови 96,93 отсто од избирачките ливчиња, Коалицијата предводена од СДСМ „Можеме" води со освоени 36,13 отсто од гласовите пред ВМРО-ДПМНЕ со 34,65.

Податоците објавени од Државната изборна комисија во нивното седиште, имајќи предвид дека веб страницата повеќе од еден час не им функционира, покажуваат дека за ДУИ гласале 11,57, за Алијанса на Албанците и Алтернатива 8,79, за Левица 3,96, ДПА 1,48 и за Интегра 1,33 , а другите партии и коалиции учесници на изборите имаат под 0,4 отсто, информира пред малку на прес конференција портпаролот на ДИК , Адмир Шабани.

Јанушев: ВМРО-ДПМНЕ влегува во трка за формирање на нова влада

Народот покажа дека народот не сака криминална и коруптивна власт, рече генералниот секретар на ВМРО – ДПМНЕ , Игор Јанушев.

Победивме во голем број градови и населени места рече Јанушев. Трката е тесна речиси изедначена , да почекаме да ги видиме финалните бројки.

ВМРО-ДПМНЕ влегува во трка за обезбедување мнозинство за формирање на нова влада .

ДИК: СДСМ 36,16%, ВМРО-ДПМНЕ 34,68%, ДУИ 11,54%, АА и А 8,8%

Од преброени гласови од 3.092 од вкупно 3.480  гласачки места, или околу 90 отсто од избирачките ливчиња, Коалицијата предводена од СДСМ „Можеме" води со освоени 36,16 отсто од гласовите пред ВМРО-ДПМНЕ со 34,68.

Податоците објавени од Државната изборна комисија во нивното седиште, имајќи предвид дека веб страницата повеќе од еден час не им функционира, покажуваат дека за ДУИ гласале 11,54, за Алијанса на Албанците и Алтернатива 8,8, за Левица 3,93, ДПА 1,45 и за Интегра 1,34 , а другите партии и коалиции учесници на изборите имаат под 0,4 отсто.

притисни ентер