Полицијата се приклучи на протестите во Боливија , претседателот стравува од државен удар (ВИДЕО)

Претседателот на Боливија , Ево Моралес изјави дека демократијата во земјата е во опасност , тврдејќи дека некои групи се обидуваат да направат државен удар.

,,Сестри и браќа, нашата демократија е во опасност заради пучот што го започнаа насилните групи за поткопување на уставниот поредок“, напиша Моралес на Твитер.

„Ние го осудуваме овој обид против владеењето на правото пред меѓународната заедница“, додаде тој.

Во петокот навечер, тој свика вонредна седница со неколку министри и главниот командант на вооружените сили, за да разговараат за ситуацијата.

Граѓаните на Боливија вчеравечер протестираа во неколку градови, а полицијата им се придружи на неколку места, додавајќи притисок врз претседателот Моралес по неколку недели оспорување на резултатите од изборите минатиот месец.

Во градот Кочабамба, на местото на неодамнешните насилни судири, полицајците протестираа на покривот на нивниот штаб со знаме на Боливија, како чин на непослушност кон владата.

На снимките на локалната телевизија се прикажани полицајци во другите градови како маршираат заедно со демонстрантите ,извикајќи пароли против левичарскиот лидер Моралес.

Командантот на Националната полиција и министерот за одбрана негираа дека има широко распространета полициска непослушност, но признаа дека имало индивидуални случаи.

Министерот за одбрана побара од жителите да останат мирни, додавајќи дека нема планови за мобилизација на војската.

Началникот на сојузната полиција во изјавата рече дека силите низ целата земја ќе ги исполнат своите задачи за одржување на законот и редот.

Моралес (60) е на власт од 2006 година. Тој беше реизбран на 20 октомври за четврти мандат до 2025 година, но опозицијата тврди дека имало измама.

Во пресрет на протестите што избувнаа еден ден по изборите, досега се убиени три лица, а двесте се повредени.

Земјотрес кај грчкиот остров Хидра

Слаб земјотрес со јачина од 4 степени по рихтер е измерен југоисточно од грчкиот остров Хидра.

Атинската национална опсерваторија соопштила дека потресот бил забележан во 10:15 во море на 51 километар од островот, пренесе „АНА“.

Како што се наведува епицентарот бил лоциран на 122 километри јужно од Атина.

На лондонскиот аеродром уапсен маж кој подготвувал терористички напад

Се сомнева дека тој учествувал во кривични дела во Сирија.

Британската полиција на лондонскиот аеродром Хитроу, уапсила маж кој пристигнал со лет од Турција заради сомнеж дека извршил кривични дела во Сирија, по што против него е покренато обвинение за тероризам.

Мамун Рашид утре ќе се појави пред судот заради обвинение за подготовка на терористички чин, соопшти британската полиција.

Ројтерс наведува дека тој е уапсен во вторник заради сомнеж дека е вмешан во кривични дела поврзани со конфликтот во Сирија.

Британската агенција, исто така наведува дека Турција почнала од своите затвори да праќа поранешни припадници на ИД во нивните матични земји.

Ројтерс не наведува од која земја е уапсениот Рашид.

Папата на ручек угости 1.500 бездомници

Римокатоличката црква денес го одбележува Денот на сиромашните.

По повод тоа Папата Франциск угости на ручек 1.500 бездомници и луѓе во неволја. Гостите во Ватикан биле донесени од волонтери од хуманитарни групи кои секојдневно помагаат на луѓето во неволја.

На менито на ручекот во Ватикан имало лазањи, пилешко во сос од печурки, компир, колач, овошје и кафе.

притисни ентер