Фон дер Лејен : Во наш интерес е земјите од Западен Балкан да ја одржат европската перспектива

Идната претседателка  на Европската комисија Урсула фон дер Лејен денеска во Берлин повика на поенергичен глобален настап на Европа.

„Европа мора да го научи јазикот на моќта. И тоа значи зајакнување таму каде што претходно се потпиравме на другите, а со тоа мислам на безбедносната политика “, рече Фон дер Лејен, говорејќи во седиштето на Фондацијата Конрад Аденауер во Берлин.

Поранешната германска министерка за одбрана побара Европската Унија да ги концентрира своите постојни сили повеќе.

Фон дер Лејин како пример ги наведе односите на ЕУ со Кина.

„Можеме посилно да влијаеме на условите под кои влегуваме во деловна активност со Кина. Кина е важен партнер за ЕУ, но ЕУ е исто така многу важен партнер за Кина “, рече Фон дер Лејен.

Таа истакна дека Европа може да биде „мала и се постара“, но има нешто непроценливо, имено владеење на правото, слободата, демократијата и отвореноста за сите форми на живот.

„Такво нешто немаат младите во Русија и Кина“, додаде таа.

Идниот претседател на Европската Комисија се осврна на „стратешката политика за проширување“ кога зборуваше за земјите од Западен Балкан и нивната европска перспектива.

„Во наш интерес е земјите од Западен Балкан да ја одржат европската перспектива. Ние го делиме истиот континент, истата историја, иста култура и истите предизвици “, рече Фон дер Лејен, додавајќи дека доколку ЕУ ја негира оваа перспектива, другите, без разлика дали Кина, Русија, Турција или Саудиска Арабија, ќе го наметнат своето влијание.

Турција почна да ги враќа бегалците во Сирија на територијата на избрканите Курди

Турција објави денеска дека стотици раселени Сиријци за прв пат се вратиле во „безбедносната зона“ , област во северо-источна Сирија од која Анкара ја избрка курдската милиција поддржана од западните земји.

Скоро 200 луѓе, кои избегале на запад кон Сирија во област под турска контрола, „се вратиле во своите домови, доброволно и безбедно“, се наведува во изјавата на турското Министерство за одбрана.

Овие лица отишле на подрачјето меѓу сириските градови Тал Абџад и Рас ал-Аин, од каде Анкара ги избрка Курдите во борби со милицијата на Курдските народни сили за заштита (YPG) минатиот месец.

Областа, долга околу 140 км и со ширина од 30 км, Турција ја нарекува „безбедносна зона“.

Турското Министерство за одбрана додаде дека околу 300 дополнителни бегалци досега се преселиле во Тал Абџад од Џарабулус.

Турција ја прекина својата офанзива започната во октомври против КПГ, по склучувањето на двата договори со САД и со Русија, кои предвидуваат повлекување на КПГ од повеќето гранични позиции со Турција.

Претседателот Реџеп Таип Ердоган изјави дека сака да пресели 2 од повеќе од 3,5 милиони Сиријци кои избегаа во Турција од почетокот на сирискиот конфликт во 2011 година.

Илјадници португалски полицајци излегоа на протест – бараат повисоки плати (ВИДЕО)

Илјадници португалски полицајци и жандарми протестираа по улиците на Лисабон и побараа зголемување на платите , а воедно предупредија за недостиг на персонал.

Кон крајот на попладневните часови, полицајците тргнаа кон зградата на парламентот, носејќи транспаренти на кои бараат „фер плати и пристојни услови за работа“, пренесе АФП.

Тоа е првото поголемо социјално движење од победата на социјалистичката влада и парламентарните избори во октомври.

Социјалистичката влада на премиерот Антонио Коста веќе се соочи со бран протести од страна на повеќе категории работници минатата зима, разочарани што политиката не се движи кон зголемување на куповната моќ по долгогодишното штедење и економска криза.

Полицајците предупредуваат на „постојаната неподвижност“ на владата во однос на условите за исплата на плати и пензии, објасни претседателот на Унијата на полициски професионалци, Пауло Родригез.

„Министрите останаа исти и ништо значајно не се смени за последните четири години, така што ова создава нестабилност и неефикасност на нашите тимови“, рече првиот човек на главниот полициски синдикат, кој претставува скоро половина од околу 20.000 полицајци во Португалија.

Израел го обвини премиерот Нетанјаху за корупција

Сеуште актуелниот израелски премиер Бенјамин Нетанјаху, кој загуби на неодамнешните избори, е обвинет за корупција.

Попладнево, израелскиот јавен обвинител официјално го обвини Нетанјаху за серија коруптивни практики, пренесува Асошиејтед Прес.

Јавниот обвинител Авичаи Манделблит издаде обвинение во кое го обвинува израелскиот премиер за измама, нарушување на довербата и примање мито.

Нетанјаху се изјасни за невин и дека е жртва на прогон.

притисни ентер