Анализа: Харден игра најлошо во градовите со најдобри стриптиз клубови

НБА кошаркарот Џејмс Харден не ја почна најдобро оваа сезона , што се однесува до шутот . Иако има прсечно по 36 поени , но шутира само 38,7% од игра и само 27% тројки во првите 8 натпревари во кои неговитер Хјустон Рокитс стигнаа до пет победи.

Харден, како и повеќето играчи, игра слабо на гостински натпревари, но ова го принуди еден корисник на социјалната мрежа „Редит“ да најде врска помеѓу полошите резултати на Харден на гостински натпревари и квалитетот на стрип-клубовите во градовите каде гостуваат Рокитс. Се разбира, оваа пресметка е направена на шега, затоа што не може да се докаже дека овие податоци влијаат на неговата игра, но со оглед дека се знае дека Харден е огромен фан на стрип-клубовите, интересно е да се види пресметката.

Во анализата се земени предвид сите гостински натпревари на Харден во кои Бред играше изминатите четири сезони. Утврдени се лошите настапи преку постигнатите поени, процентот на удари од игра, процентот на тројки и слободни фрлања, асистенции и изгубените топки. Така тој го дефинирал неговиот настап во две категории, лошо и навистина лошо. Лошата изведба значи игра на Харден, која е едноставно статистички инфериорна во однос на неговиот сезонски просек, а многу лоши настапи се со најмалку 20% статистички полоши од просекот на сезоната.

И навистина, тој математички докажал дека Харден игра полошо во градовите со поквалитетни стриптиз-клубови. Интересно е што Харден игра најдобро во Торонто, град со најлошо оценети стриптиз клубови, а најлошото во Мајами, каде што стрип-клубовите се оценети најдобро.

Фото: Белград по синоќешните демонстрации

Пустош на улиците на главниот град на Србија, Белград по синoќешните демонстрации пред собранието .

Искршени излози, запалени автомобили, ...

Запалени контејнери и смет по улиците, скршени сообраќајни знаци, уништени жардинјери, камења, запалени полициски автомобили, искршени неколку излози, вака околината на собранието во српскиот главен град.

Без вода повеќе делови на Скопје

Поради дефект на огрлица ф-200мм на улицата „Лука Геров" 3, прекинато водоснабдување денеска ќе имаат корисниците од улиците „Антон Чехов" и „Пелинце".

Без вода денеска ќе бидат и корисниците од Речиште, Сердарот и дел од Јустинијан Први. Како што информираат од ЈП Водовод и Канализација, прекинот е поради уличен дефект ф-63мм на улицата „Речиште" 38.

Водоснабдувањето во овие делови од Скопје ќе биде прекинато од 09:15 часот до завршување со активностите.

СЗО: Известувањето до ОН за повлекување на САД од СЗО е добиена на 6 јули

Светската здравствена организација доби извештаи дека САД официјално го известиле Генералниот секретар на ОН за повлекувањето од СЗО.

Известувањето до Генералниот секретар на ОН за повлекување од СЗО е добиена на 6 јули 2021 година“, се вели во изјавата на портпарол на СЗО. „засега немаме повеќе информации“, додаде тој.

ОН вчера објавија дека добиле официјално известување за одлуката на Доналд Трамп пред повеќе од еден месец. 

Информацијата за повлекување на САД од СЗО за првпат ја пренесе сенаторот Роберт Менедез, кој на твитер објави дека конгресот добил текст во кој Трамп и официјално ја повлекува државата од таа организација.

Веднаш потоа, американските власти ја потврдија информацијата, во која се наведува дека повлекувањето ќе стапи на сила за една година, односно на 6 јули 2021 година.

притисни ентер