Мурињо сака во Баерн , но само под еден услов

Откако го отпушти Нико Ковач , минхенски Баерн и натаму е без постојан тренер. Управата вели дека не се брзаат со изборот на нов тренер , но тој мора да биде име со углед и да го врати клубот во старите славни времиња.

Се спомнуваа многу одлични тренерски имиња, Венгер, Тен Хаг на Ајакс, Масимилијано Алегри, но се чини дека Жозе Мурињо е најблиску до изборот.

Контроверзниот Португалец призна во претходните изјави дека сака да работи во Бундеслигата и дека веќе започнал да го учи јазикот. Германските медиуми јавуваат дека тој објавил дека сака да замине во Баерн, но им ставил услов на Баварците без кои не би се согласил на договорот.

Поточно, „Специјалниот“ сака договор за три зсезони бидејќи верува дека треба доста време за реконструкцијата што ја планира. Клубот би го превземал кон средината на овој месец и со тоа ќе биде подготвен за зимскиот рок.

Мурињо водеше голем број одлични екипи во својата кариера. Преку големиот Порто, до Интер, потоа во Челзи, Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид. Тој има освоено бројни трофеи и ја освои Лигата на шампионите во два наврати: 2003 (Порто) и 2010 (Интер).

притисни ентер