Петмина загинати , над 120 повредени на протестите во Ирак (ВИДЕО)

Неколкумина маскирани напаѓачи ги нападнаа антивладините демонстранти во градот Басра, јужен Ирак, при што загинаа петмина, а десетици беа повредени во текот на ноќта, соопштија денеска ирачката државна телевизија и медицинските власти.

Пукањето во Басра се случило ноќеска околу полноќ , при што загинале околу 120 луѓе, според медицински лица, пренесува АП.

Десетици илјади излегоа на улиците во главниот град Багдад и  во другите градови од минатиот месец за да бараат големи политички промени во Ирак.

Повеќе од 250 луѓе се убиени од почетокот на немирите што избувнаа на 1 октомври.

Демонстрантите се жалат на распространетата корупција, недостаток на можности за вработување и лоши основни јавни услуги, вклучително и чести прекини на електрична енергија и покрај огромните резерви на нафта во Ирак.

притисни ентер