Вучиќ за влезот на Србија во ЕУ : Не молиме никого , кажете дали не сакате или не

„Не молиме никого за ништо, туку бараме јасен пат. Кажете ни дали не сакате или не, бидете јасни ',рече српскиот претседател Александар Вучиќ на самитот во Женава пред дел од лидерите на земјите од ЕУ.

Земјите од Западен Балкан се надеваат од претседателството на Хрватска во Советот на ЕУ да добијат позитивен одговор од Европскиот совет за почеток на преговорите за пристапување на Македонија и Албанија на самитот во Загреб во мај, беше речено денеска на самитот во Женева за европски перспективи на земјите од Југоисточна Европа.

Самитот на Светскиот економски форум (ВЕФ) ги собра шефовите на држави и влади и министрите од Албанија, Австрија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Црна Гора, Франција, Грција, Италија, Косово, Унгарија, Македонија, Словачка, Словенија, Србија и Турција.

Од почетокот на преговорите со ЕУ, на почетокот на 2014 година, Србија отворила 17 поглавја, последно за финансиските услуги во јуни годинава.

Еден од условите за пристапување на Србија во ЕУ е нормализирање на односите со Косово. Брисел ја повика Приштина да ги укине давачките за стоките од Србија, а Белград да обезбеди атмосфера за континуиран дијалог.

Српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека Србија не е „оптимистичка“ како Македонија и Албанија, но сака јасен одговор.

„Не молиме никого за ништо, туку бараме јасен пат кон иднината. Кажете ни дали не сакате или не, бидете јасни “, изјави Вучиќ, додавајќи дека се надева на одговор на самитот во Загреб.

притисни ентер