Вучиќ за влезот на Србија во ЕУ : Не молиме никого , кажете дали не сакате или не

„Не молиме никого за ништо, туку бараме јасен пат. Кажете ни дали не сакате или не, бидете јасни ',рече српскиот претседател Александар Вучиќ на самитот во Женава пред дел од лидерите на земјите од ЕУ.

Земјите од Западен Балкан се надеваат од претседателството на Хрватска во Советот на ЕУ да добијат позитивен одговор од Европскиот совет за почеток на преговорите за пристапување на Македонија и Албанија на самитот во Загреб во мај, беше речено денеска на самитот во Женева за европски перспективи на земјите од Југоисточна Европа.

Самитот на Светскиот економски форум (ВЕФ) ги собра шефовите на држави и влади и министрите од Албанија, Австрија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Црна Гора, Франција, Грција, Италија, Косово, Унгарија, Македонија, Словачка, Словенија, Србија и Турција.

Од почетокот на преговорите со ЕУ, на почетокот на 2014 година, Србија отворила 17 поглавја, последно за финансиските услуги во јуни годинава.

Еден од условите за пристапување на Србија во ЕУ е нормализирање на односите со Косово. Брисел ја повика Приштина да ги укине давачките за стоките од Србија, а Белград да обезбеди атмосфера за континуиран дијалог.

Српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека Србија не е „оптимистичка“ како Македонија и Албанија, но сака јасен одговор.

„Не молиме никого за ништо, туку бараме јасен пат кон иднината. Кажете ни дали не сакате или не, бидете јасни “, изјави Вучиќ, додавајќи дека се надева на одговор на самитот во Загреб.

САД се заканија : Турција веднаш да се ослободи од руските системи С-400

Турција треба да се „ослободи“ од рускиот ракетен одбранбен систем С-400 , изјави висок функционер на американскиот Стејт департмент.

Според американските медиуми тој рече дека воведувањето американски санкции против Турција поради набавката на рускиот ракетен систем ,  е сè уште можно.

„Тие можат да изберат дали ќе продолжат  или ќе се ослободат од С-400“, рече тој.

По одлуката на Турција за набавка на современо руско оружје, односите меѓу Анкара и Вашингтон се затегнати, бидејќи САД сметаат дека набавката претставува закана за одбранбените способности на НАТО.

Пожарите и натаму пустошат низ Австралија – Од чад не се гледа операта во Сиднеј (ВИДЕО)

Чадот од шумските пожари што беснеат северно од Сиднеј го прекри денеска градот , а властите предупредуваа на големи пожари низ источните и јужните региони на земјата, што се шират поради високите температури и силниот ветер.

Втор пат за три дена, Министерството за здравство ги предупреди училиштата да не ги пуштаат децата надвор, а метеоролозите велат дека е малку веројатно дека чадот ќе исчезне во следните неколку дена, бидејќи пожарите продолжуваа да пустошат северно од Сиднеј.

Стотици пожари со недели беснеат долж источниот брег , но појавата на нови во јужна Австралија вчера предизвика евакуација на населението во близина на градот Аделаид.

Снабдувањето со електрична енергија е прекинато за 6.000 објекти во опожарената зона на Полуостровот Јорк во Јужна Австралија за да се избегне можноста од појава на пожар на електричните водови.

Државата Викторија се подготвува за за потенцијално катастрофални пожари бидејќи температурите се искачуваат над 40 степени.

Шест лица загинаа, а скоро 600 домови се уништени во пожарите од почетокот на минатиот месец.

Полицијата започна постапка против 54 лица од август за кршење на забраната за палење оган на отворено.

„Само Вистина“ со Александар Пандов и Лидија Димова

Во вечерашната „Само Вистина“ дебатираа Александар Пандов и Лидија Димова.

- Политичкиот аналитичар Александар Пандов и директорката на Националната агенција за образовни програми и мобилност Лидија Димова во вечерашното издание на „Само вистина“ се согласија дека изјавата на бугарскиот премиер Бојко Борисов дека Македонија не смее да ја употребува фразата „бугарски фашистички окупатор“ е популистичка и служи за собирање политички поени во неговата држава Бугарија

- Директорката на Националната агенција за образовни програми и мобилност Лидија Димова верува дека на претстојните предвремени парламентарни избори СДСМ ќе победи затоа што, како што вели таа не гледа дека во ВМРО-ДПМНЕ има нови имиња, нова агенда, нова порака. За нејзиниот вечерашен соговорник, политичкиот аналитичар Александар Пандов нема дилема дека следната влада ќе ја формира ВМРО-ДПМНЕ 

- Јас и’ верувам на Фросина Ременски и не би коментирала дали таа треба да поднесе оставка по отворањето на друга истрага поврзана со случајот „Рекет“, изјави вечерва во „Само вистина“, директорката на Националната агенција за образовни програми и мобилност Лидија Димова. Политичкиот аналитичар Александар Пандов пак нема дилема дека потпретседателката на Собранието треба да поднесе оставка и да одговара затоа што, според него, таа имала преголема моќ во рацете со која можела да влијае на случувањата што претходеа на аферата „Рекет“

Повеќе детали погледнете во најновото издание на „Само Вистина".

притисни ентер