Жена што го преживеала Аушвиц добива по 200 заканувачки пораки дневно , ја чуваат специјалци

89- годишна старица , која го преживеала нацистичкиот логор Аушвиц сега е под полициска заштита , откако почнала да прима по 200 заканувачки пораки дневно.

Лилјана Сегре, која имала само 13 години кога била депортирана во Аушвиц, е доживотен сенатор, кој го водеше создавањето на италијанскиот парламентарен комитет против омраза, расизам и антисемитизам, локално позната како Комисијата на Сегре, пренесува Си-Ен-Ен.

Неодамна, околу 200 закани или агресивни вербални пораки почна да и стигнуваат преку социјалните мрежи, соопшти The Centro di Documentazione Ebraica Contemporanea  (ЦДЕК), со седиште во Милано, Италија.

„Секојпат кога угледни Евреи се во центарот на вниманието во Италија, тие подлежат на антисемитски напади во социјалните медиуми“, рече Стефано Гати од ЦДЕК.

Лилиана Сегре ја чуваат двајца полицајци, откако екстремно десничарските членови на партијата Форца Нуова во вторникот поставија транспарент во Милано. Сегре таму присуствуваше на настан.

Предлогот за таканаречена комисија Сегре беше одобрен минатата недела, без поддршка од десничарските опозициски партии.

„Радикалната десница се чувствува посилна и се здобива со легитимитет, така станува поактивна“, рече Гати.

„Пред дваесет години, не смееше да се шетате низ град викајќи„ Вива ил Дуче “.

Лилјана Сегре е едно од 25 деца под 14 години кои ја преживеале депортација во Аушвиц. Подоцна била пренесена во логорот Малчов , од каде што била ослободена на 1 мај 1945 година.

притисни ентер