Ердоган : Во понеделник враќаме илјадници џихадисти во нивните матични земји

Анкара во понеделник ќе започне со враќање на странските борци на Исламска држава (ИД) кои се во турските затвори, изјави турскиот министер за внатрешни работи, откако претседателот Ердоган вчера ја најави оваа операција.

„Ви кажуваме дека ќе ви ги вратиме. Започнуваме во понеделник“,рече Сулејман Сојлу, јави државната новинска агенција Анадолу.

Турскиот министер не кажа кои земји биле опфатени со мерката.

Претседателот Реџеп Таип Ердоган изјави вчера дека повеќе од 1.150 членови на ИД во моментов се наоѓаат во турските затвори.

Анкара редовно ги повикува европските земји да ги преземат своите државјани кои се бореле во ИД во Сирија, но тие не се подготвени да ги прифатат, пред се од безбедносни причини и непопуларност на таквата мерка.

Сојлу денеска изјави дека Турција ќе ги врати странските борци на ИД во нивните земји, дури и ако тие им ги одземат државјанствата.

Но, не е јасно како Турција ќе врати некого во земја на која тој веќе не е државјанин.

Турција, која долго време беше осомничена за ослободување на џихадистите преку својата граница во Сирија, се приклучи на анти-џихадистичката коалиција во 2015 година, бидејќи таа беше жртва на неколку напади на ИД.

притисни ентер