Помпео во Берлин остро ги нападна Русија и Кина

Американскиот министер за надворешни работи, Мајк Помпео остро ги критикуваше Кина и Русија за време на говорот по повод одбележувањето на 30-годишнината од падот на Берлинскиот Ѕид.

„Русија, предводена од поранешен офицер на КГБ некогаш стациониран во Дрезден, ги напаѓа соседните земји и ги ликвидира своите политички противници“, рече денеска Мајк Помпео во говорот во Фондацијата Коербер, алудирајќи на поранешната шпионска активност на рускиот претседател Владимир Путин.

Американскиот министер за надворешни работи ја спореди позицијата на Кина и Русија со онаа во поранешна Источна Германија, велејќи дека тоа се „режими за кои падот на Ѕидот е предупредување исполнето со страв, а не причина за славење“.

„Руските власти го окупираа Крим со помош на рации и тортура. Во Чеченија, секој што е прогласен за непожелен од властите, исчезнува“, рече Помпео.

Во исто време, тој повторно предупреди за опасноста од изградба на гасоводот Северен тек II.

„Не сакаме европското снабдување со енергија да зависи од волјата на Владимир Путин“, рече Помпео.

Коментирајќи за Кина, Помпео рече дека властите во Кина вршат притисок врз нивните граѓани, што „шокантно“ наликува на методите  што ги користеше поранешниот ГДР.

„Комунистичката партија на Кина ги вознемирува и ги следи активистите од Ксинџијанг и Хонг Конг кои бегаат во егзил во Европа“, рече Помпео.

Тој исто така предупреди дека кинеската група Huawei нема да смее да учествува во изградбата на мобилната мрежа 5G.

Помпео, по повод одбележување на 30-годишнината од падот на Ѕидот, повика на заедничка борба на САД и партнерите во одбрана на човековите права.

Помпео, кој учествува во одбележување на 30-годишнината од падот на Берлинскиот Ѕид, во текот на денот е предвидено да се сретне и со германската канцеларка Ангела Меркел.

Пожарите и натаму пустошат низ Австралија – Од чад не се гледа операта во Сиднеј (ВИДЕО)

Чадот од шумските пожари што беснеат северно од Сиднеј го прекри денеска градот , а властите предупредуваа на големи пожари низ источните и јужните региони на земјата, што се шират поради високите температури и силниот ветер.

Втор пат за три дена, Министерството за здравство ги предупреди училиштата да не ги пуштаат децата надвор, а метеоролозите велат дека е малку веројатно дека чадот ќе исчезне во следните неколку дена, бидејќи пожарите продолжуваа да пустошат северно од Сиднеј.

Стотици пожари со недели беснеат долж источниот брег , но појавата на нови во јужна Австралија вчера предизвика евакуација на населението во близина на градот Аделаид.

Снабдувањето со електрична енергија е прекинато за 6.000 објекти во опожарената зона на Полуостровот Јорк во Јужна Австралија за да се избегне можноста од појава на пожар на електричните водови.

Државата Викторија се подготвува за за потенцијално катастрофални пожари бидејќи температурите се искачуваат над 40 степени.

Шест лица загинаа, а скоро 600 домови се уништени во пожарите од почетокот на минатиот месец.

Полицијата започна постапка против 54 лица од август за кршење на забраната за палење оган на отворено.

„Само Вистина“ со Александар Пандов и Лидија Димова

Во вечерашната „Само Вистина“ дебатираа Александар Пандов и Лидија Димова.

- Политичкиот аналитичар Александар Пандов и директорката на Националната агенција за образовни програми и мобилност Лидија Димова во вечерашното издание на „Само вистина“ се согласија дека изјавата на бугарскиот премиер Бојко Борисов дека Македонија не смее да ја употребува фразата „бугарски фашистички окупатор“ е популистичка и служи за собирање политички поени во неговата држава Бугарија

- Директорката на Националната агенција за образовни програми и мобилност Лидија Димова верува дека на претстојните предвремени парламентарни избори СДСМ ќе победи затоа што, како што вели таа не гледа дека во ВМРО-ДПМНЕ има нови имиња, нова агенда, нова порака. За нејзиниот вечерашен соговорник, политичкиот аналитичар Александар Пандов нема дилема дека следната влада ќе ја формира ВМРО-ДПМНЕ 

- Јас и’ верувам на Фросина Ременски и не би коментирала дали таа треба да поднесе оставка по отворањето на друга истрага поврзана со случајот „Рекет“, изјави вечерва во „Само вистина“, директорката на Националната агенција за образовни програми и мобилност Лидија Димова. Политичкиот аналитичар Александар Пандов пак нема дилема дека потпретседателката на Собранието треба да поднесе оставка и да одговара затоа што, според него, таа имала преголема моќ во рацете со која можела да влијае на случувањата што претходеа на аферата „Рекет“

Повеќе детали погледнете во најновото издание на „Само Вистина".

Босанец со чекан нападнал вработена во Пензискиот фонд, ја удрил 36 пати

Вработена во Фондот за пензиско и инвалидско осигурување во босанскиот град Тузла била нападната на работното место , кога маж почнал да ја удара со чекан.

Жената не е критична состојба и по нападот била прегледана на Клиниката за хирургија по што била упатена на ортопедија и неврохирургија, каде е задржана и е во стабилна состојба.

Според босанските медиуми, 71-годишниот Ѓ.В. со чекан ја нападнал вработената Ј.И. на работно место во Тузла по што набргу бил уапсен.

Според неофицијални информации, тој ја удрил 36 пати со чеканот.

„ Напаѓачот без никакво барање или коментар и пришол на вработената на работното место и почнал да ја тепа. И посакуваме на нашата вработена брзо закрепнување и се надеваме дека надлежните институции ќе го казнат овој насилен чин на вистински начин “, се вели во официјалното соопштение на Федералниот институт за пензиско и инвалидско осигурување на БиХ.

Напаѓачот утре ќе биде предаден на обвинителството во Тузла.

притисни ентер