Пожари пустошат низ Австралија , загрозени се и населени места (ВИДЕО)

Австралиските власти соопштија дека низ државата Нов Јужен Велс беснеат десетици шумски пожари , нешто невидено до сега.

 Повеќе од 90 пожари беснеат низ државата.Многу од нив се наоѓаат во области погодени од сушата и нивното гаснеже е оневозможено поради налетите на ветер и температурата што достигнува до 35 Целзиусови степени.

Пријавено е дека на некои места луѓето се заглавени во своите домови и службите за итни случаи не можат да стигнат до нив заради интензитетот на пожарот.

На многумина им се советува да бараат засолниште затоа што во моментов е премногу доцна за да избегаат.

На теренот има над 1.000 пожарникари и 70 канадери, а комесарот за пожари Шејн Фитсимонс изјави дека никогаш не видел толку многу пожари истовремено на ниво на итни случаи.

Покрај Нов Јужен Велс, издадени се предупредувања за пожари во државите Квинсленд и Западна Австралија.

Сепак, Нов Јужен Велс е најтешко погодената држава, при што пожарникарите гаснат стотици пожари од септември.

Минатиот месец две лица загинаа во пожар, а минатата недела пожар уби стотици коали во нивното засолниште.

притисни ентер