Се враќа ли Мицубиши Колт во Европа?

Јапонскиот Мицубиши со службена скица најави рестилизирана верзија од моделот Мираж, кој во Европа е познат под називот Колт.

Челниците на Мицубиши не објавија спецификации за редизајнираниот Мираж, но се очекува дека во понудата ќе бидат неколку мотори со три цилиндри.

Во основната верзија се претпоставува дека ќе биде 1.0 литарски агрегат со 70 коњски сили, а појаката верзија ќе има 1.2 литарски мотор со 80 коњски сили.

Актуелниот Мираж кој во 2013 го наследи моделот Колт не се продаваше во Европа. Ќе видиме дали редизајнираната верзија и под кое име ќе пристигне на „Стариот континент“.

притисни ентер