СОНК и МОН се договорија: Десет проценти за наставниците од први јануари

Синдикатот на образование и министерот за образование Арбер Адеми конечно постигнаа договор.

Платите на вработените во основното, средното и високото образование ќе се зголемат за 10% веќе од први јануари.

Министерот Адеми, по средбата изјави дека ова е историски ден.

Средбата меѓу МОН и СОНК ја следеше  Лука Андреев.

Дали овој договор значи дека нема да се одржи најавениот штрајк на просветните работници?

Целиот извештај погледнете го во видеото.

притисни ентер