Пендаровски ги намалува очекувањата од средбата со Макрон

Претседателот Пендаровски не очекува пресврт или драстична промена на позицијата од средбата со неговиот француски колега Емануел Макрон идниот вторник. 

Вели дека не треба да се има преголеми очекувања, бидејќи станува збор за држава кој е меѓу најмоќните во Европа, но средбата според него ќе биде исклучителна прилика за да се соочат аргументите со Макрон и да се нагласи до сега постигнатото за членство во ЕУ од македонска страна.

Макрон пред два дена предизвика силни реакции во меѓународната јавност со интервјуто дадено за Економист, каде порача дека НАТО е на смртна постела, а Европа на работа на провалија. Со реакции се јавија и американскиот државен секретар Помпео и германскиот шеф на дипломатијата Хајко Мас, кои застанаа во одбрана на Алијансата.

-Мислам дека НАТО останува важна, клучна и историски мислам нај клучно стратегиско партнерство во целокупната досегашна историја. Токму затоа и претседателот Трамп говори да се осигуриме дека секоја нација треба да го носи својот товар, и да соработува, вели американскиот државен секретар Помпео.

„Не, не верувам дека НАТО е во мозочна смрт, целосно верувам во меѓународната соработка. Најнапред затоа што се соочуваме со предизвици од глобален карактер, а НАТО е сојузот каде соработуваме за безбедносни прашања“, изјави германскиот шеф на дипломатијата Хајко Мас.

Коментарите на францускиот претседател за НАТО, сепак наидоа на позитивни реакции во Русија. Портпаролката на руското МНР зборовите на францускиот претседател ги нарече златни, а со став се јави и нејзиниот шеф Сергеј Лавров.

-Доколку Претседателот Макрон чувствува дека таа дијагноза е реална, има секакво право да го изрази неговото мислење. Сепак, францускиот претседател го познава НАТО далеку подобро од мене, бидејќи Франција е еден од лидерите во Алијансата. Ние би сакале нормален дијалог со НАТО, кој гарантира еднаква и взаемна соработка,истакна Сергеј Лавров.

Интервјуто на Макрон за Економист доаѓа на неполн месец од самитот на НАТО во Лондон, а неговите коментари се на иста линија со тие на американскиот претседател Доналд Трамп, кој во повеќе наврати порача дека според него, НАТО е застарено наследство од студената војна.

притисни ентер