Се подготвува најголемниот трансфер, паѓа рекордот на Нејмар

Јануарскиот преоден рок уште не е започнат, а ние веќе се гледа вистинска фудбалска сапуница.

Со недели читаме дека Реал се обидува да го донесе Кајлијан Мбапе на секој можен начин.

Мадридскиот клуб не крие дека најдобриот млад играч на светот е нивна главна цел, а Зидан јавно зборуваше и за доаѓањето на Мбапе на Бернабеу пред два дена, додека спортскиот директор на ПСЖ  , Леонардо им порача на „Кралевите“ дека се вознемирувачки и иритирани во обидите да ги намамат нивните играчи.

Сепак, се чини дека работата сè уште може да се случи ова лето. Иако младиот фудбалер има договор со ПСЖ до јуни 2022 година, Ле Паризиен пишува дека Реал за него подготвил вртоглави 300 милиони евра. Доколку другите клубови се вклучат во играта, кои би сакале да го донесат францускиот напаѓач, тогаш износот на надоместокот би можел да достигне и до нереални 400 милиони евра, што е за 178 милиони повеќе од рекордот кој го држи трансферот на Нејмар од Барса во ПСЖ.

Сепак, во Паркот на принцовите нема да се откажат од Мбапе. ПСЖ му понуди договор како на Нејмар, а Goal.com пишува дека станува збор за плата од 700.000 евра неделно, односно нешто помалку од 37 милиони годишно.

притисни ентер