Ердоган повторно се закани: Ќе ги пуштам Сиријците кон Европа

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска за време на посетата на Унгарија се закани дека ќе ја „отвори вратата“ кон Европа за сириските бегалци сместени во Турција.

Ердоган побара од меѓународната заедница да го поддржи планот за нивно делумно враќање во Сирија.

„Со или без поддршка, ние ќе продолжиме да ги примаме нашите гости, но само до еден момент. Ако утврдиме дека тоа не функционира, нема да имаме избор освен да ја отвориме вратата кон Европа“, рече Ердоган на прес-конференцијата во Будимпешта со унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Турција прими повеќе од 4 милиони бегалци, меѓу кои 3,6 милиони Сиријци кои избегаа од војната од 2011 година. „Голем број бегалци би можеле да мигрираат кон Европа“, рече Ердоган.

Турскиот претседател со недели се заканува дека ќе ја „отвори вратата“ за мигрантите, бидејќи ги повикува европските земји да го поддржат враќањето на Сиријците, што тој сака да го започне.

Минатиот месец Турција почна офанзива во северо-источна Сирија за протерување на курдската милиција и формирање безбедносна зона каде може да се сместат голем број од сириските бегалци од Турција.

„Безбедносната зона сакаме да ја воспоставиме така што Сиријците кои се во нашата земја можат да се вратат во своите домови и во својата земја“, рече Ердоган.

Турскиот претседател ја повикува меѓународната заедница да учествува во финансирањето на изградбата на еден или повеќе нови градови во областа каде Анкара започна воена операција во Сирија.

Ердоган рече дека разговарал за планот со генералниот секретар на ООН Антонио Гутереш, кого го повика да организира самит за прибирање средства, што Гутереш ветил дека ќе го направи.

Земјотрес кај грчкиот остров Хидра

Слаб земјотрес со јачина од 4 степени по рихтер е измерен југоисточно од грчкиот остров Хидра.

Атинската национална опсерваторија соопштила дека потресот бил забележан во 10:15 во море на 51 километар од островот, пренесе „АНА“.

Како што се наведува епицентарот бил лоциран на 122 километри јужно од Атина.

На лондонскиот аеродром уапсен маж кој подготвувал терористички напад

Се сомнева дека тој учествувал во кривични дела во Сирија.

Британската полиција на лондонскиот аеродром Хитроу, уапсила маж кој пристигнал со лет од Турција заради сомнеж дека извршил кривични дела во Сирија, по што против него е покренато обвинение за тероризам.

Мамун Рашид утре ќе се појави пред судот заради обвинение за подготовка на терористички чин, соопшти британската полиција.

Ројтерс наведува дека тој е уапсен во вторник заради сомнеж дека е вмешан во кривични дела поврзани со конфликтот во Сирија.

Британската агенција, исто така наведува дека Турција почнала од своите затвори да праќа поранешни припадници на ИД во нивните матични земји.

Ројтерс не наведува од која земја е уапсениот Рашид.

Папата на ручек угости 1.500 бездомници

Римокатоличката црква денес го одбележува Денот на сиромашните.

По повод тоа Папата Франциск угости на ручек 1.500 бездомници и луѓе во неволја. Гостите во Ватикан биле донесени од волонтери од хуманитарни групи кои секојдневно помагаат на луѓето во неволја.

На менито на ручекот во Ватикан имало лазањи, пилешко во сос од печурки, компир, колач, овошје и кафе.

притисни ентер