Илон Маск го потврди доаѓањето на новиот модел на Тесла (ФОТО)

Во премиерата на новиот мосдел на Тесла се вклучи и лично Илон Маск , и го поврза новиот кодел со вселената и научната фантастика.

По лансирањето на Roadster во вселената, новиот модел го доби името Cybertruck, а еден од најголемите класици на жанрот, Блејд Ранер, беше искористен за да го најави.

Денот на премиерното претставуцвање е 21 ноември, во фабриката „SpaceX“ во близина на Лос Анџелес.

И за неговиот електричен камион, Муск повторно даде огромно ветување. Исто како што рече дека  Model 3 ќе биде подобар од BMW 3 серијата, тој сега изјави дека камионот на Tesla ќе биде подобар од Ford F-150, најпопуларниот и најпродаван камионет во историјата.

Маск не застана тука, и вели дека ќе биде подобар на пат и од Порше 911 со дострел до 800 км. Во него ќе може да се возат шест лица и да повлече над 130 тони. И најдобро од се, беше објавена цената на ова чудо од 50.000 американски долари.

притисни ентер