Продолжува палењето на контејнери во Скопје

Десетина контејнери запалени за само три дена. Сликата на изгорени нови но и стари контејнери се почеста во главниот град. 

На улицата Орце Николов во близина на Генералштабот синоќа бил запален еден од овопоставените контејнери. Во Чаир, пак, бил запален стар метален контејнер на булеварот Христијан Тодоровски – Карпош.

Од Град Скопје велат дека се нанесува голема финансиска штета, па апелираат – граѓаните да го пријават секој чин на вандализам.

И пред два дена во една ноќ беа запалени осум контејнери во населбите Ѓорче Петров и Ново Лисиче. Освен материјалната штета,  беа оштетени и две возила кои биле паркирани во близина на опожарените садови за отпад. Претходно, во населбата Радишани изгореа три контејнери и еден специјален контејнер-ѕвоно, наменет за селекција на стакло, како и еден нов контејнер на улицата Франклин Рузвелт. И од ЈП Комунална хигиена велат дека сите случаи ги пријавиле во полиција.

Досега ниту еден чин на вандализам не е санкциониран, но од МВР велат дека се работи на расчистување на случаите.

Земјотрес кај грчкиот остров Хидра

Слаб земјотрес со јачина од 4 степени по рихтер е измерен југоисточно од грчкиот остров Хидра.

Атинската национална опсерваторија соопштила дека потресот бил забележан во 10:15 во море на 51 километар од островот, пренесе „АНА“.

Како што се наведува епицентарот бил лоциран на 122 километри јужно од Атина.

На лондонскиот аеродром уапсен маж кој подготвувал терористички напад

Се сомнева дека тој учествувал во кривични дела во Сирија.

Британската полиција на лондонскиот аеродром Хитроу, уапсила маж кој пристигнал со лет од Турција заради сомнеж дека извршил кривични дела во Сирија, по што против него е покренато обвинение за тероризам.

Мамун Рашид утре ќе се појави пред судот заради обвинение за подготовка на терористички чин, соопшти британската полиција.

Ројтерс наведува дека тој е уапсен во вторник заради сомнеж дека е вмешан во кривични дела поврзани со конфликтот во Сирија.

Британската агенција, исто така наведува дека Турција почнала од своите затвори да праќа поранешни припадници на ИД во нивните матични земји.

Ројтерс не наведува од која земја е уапсениот Рашид.

Папата на ручек угости 1.500 бездомници

Римокатоличката црква денес го одбележува Денот на сиромашните.

По повод тоа Папата Франциск угости на ручек 1.500 бездомници и луѓе во неволја. Гостите во Ватикан биле донесени од волонтери од хуманитарни групи кои секојдневно помагаат на луѓето во неволја.

На менито на ручекот во Ватикан имало лазањи, пилешко во сос од печурки, компир, колач, овошје и кафе.

притисни ентер